Ağız ve diş sağlığı

İnsanlar hayatlarını normal şartlarında sürdürebilmek için her şeyden önce sağlıklı olmak zorundadırlar. Her konuda ki gereksinimlerimizi erteleyebilir ve diğerleri ile değiştirebiliriz. Bu konunun istinası ise sağlıktır. Sağlık konusunda ne bir iptal ne de bir erteleme yapma şansı yoktur.

Diş ve dişeti hastalıkları ülkemizde ve dünyada en önemli sağlık sorunlarının başında gelen hastalıklardır. Ancak ağız ve diş sağlığı insan hayatını direkt olarak tehdit etmediğinden dolayı çok fazla önem verilmemektedir.

Dişlerin yemekleri parçalamak dışında konuşma ve dış görünüşle ilgili de önemli etkileri bulunmaktadır. Dişleri eksilmiş kişilerin bazı kelimeleri ve harfleri çıkarabilmeleri zor olmaktadır. Çiğnemede ve besinleri parçalamakta zorluklar yaşayabilirler.

Ayrıca dış görünüş konusunda da önemi olduğu durumundan bahsetmişken bu konuda en önemli etken dilerin beyazlığıdır. Diş beyazlığını sağlamak adına düzenli olarak dişleri fırçalamak ve bakımlarını yapmak gerekmektedir. Tüm diş macunları zaten korumanın yanında diş beyazlatma özelliği de sunmaktadır. Bu nedenle dişlerinin temizliğini düzgün yapan insanlar için diş beyazlatma ürünleri kullanma gerekliliği yoktur.

Ancak bizim insanlarımızın ortak özelliği olan her işi erteleme ve boş vericilik bu konuda sadece diş macunlarının yeterli olmaması sonucunu doğuruyor ve bu notadan hareketle devreye diş beyazlatma ürünleri giriyor.

Diş beyazlatma ürünleri alırken de seçici davranmak gerekmektedir. Bazı diş beyazlatma ürünlerinde yüksek miktarda hidrojen peroksit bulunmakta ve bu da diş minelerini deforme etmektedir. Ürün içeriği incelenmeden bu tip ürünler alınmamalıdır.