Arman Talay (1938-1998) Spor yazarı. Aslen Yozgatlı bir ailenin çocuğu olan Arman Talay’ın ağabeyi, Olimpiyat Gazetesi ile Türkiye Spor adlı gazeteleri çıkaran Agop Doğan Talay’dır.
Türkiye Spor Yazarları Derneği ve Spor Kulübü Derneği Şubesi Başkanlığı’nı yaptı. ’da doğdu. 1955 yılında Ulus gazetesinde gazeteciliğe başladı. 1968’de TRT Müdürlüğü’nde muhabir olarak görev yaptı. Yurtdışında ilk spor naklen yayınını 1972 Münih Olimpiyatları’nın açılışını sunarak gerçekleştirdi. Bir ara Ankara Spor Servisi sorumluluğu görevini üstlendi. Tercüman gazetesi spor servisinde de görev yaptı.
Arman Talay, 1998 yılında, Fransa’nın ermeni soykırımı iddialarını tasarısı olarak etmesinin gerginliğinin sürdüğü günlerde vefat etti. Talay’ın cenaze töreninde tabutunun Türk bayrağına sarılı olması dikkat çekti. Hürriyet gazetesinde yer alan habere göre, Ankara Asri Mezarlığı’nın ‘gayrimüslimler’ bölümünde toprağa verilen Arman Talay’ın kabri başında konuşma yapan bir papaz, “Burada müslümanlar, hıristiyanlar ve museviler var. hepimiz kardeşiz. bildiği ve inandığı duayı okusun” diyordu.
Kaynak:Ermeni Portreleri Hüdavendigar Yayınları İstanbul 2000