Arman Talay (1938-1998) Spor yazarı. Aslen Yozgatlı bir ailenin çocuğu olan Arman Talay’ın ağabeyi, Olimpiyat Gazetesi ile Türkiye Spor adlı gazeteleri çıkaran Agop Doğan Talay’dır.
Türkiye Spor Yazarları Derneği ve Spor Kulübü Derneği Ankara Şubesi Başkanlığı’nı yaptı. Ankara’da doğdu. 1955 yılında Ulus gazetesinde gazeteciliğe başladı. 1968’de Müdürlüğü’nde muhabir olarak görev yaptı. Yurtdışında ilk spor naklen yayınını 1972 Münih Olimpiyatları’nın açılışını sunarak gerçekleştirdi. Bir TV Ankara Spor Servisi sorumluluğu görevini üstlendi. Tercüman gazetesi spor servisinde de görev yaptı.
Arman Talay, 1998 yılında, Fransa’nın soykırımı iddialarını tasarısı olarak kabul etmesinin gerginliğinin sürdüğü günlerde vefat . Talay’ın töreninde tabutunun Türk bayrağına sarılı olması dikkat çekti. Hürriyet gazetesinde yer alan habere göre, Ankara Cebeci Asri Mezarlığı’nın ‘gayrimüslimler’ bölümünde toprağa verilen Arman Talay’ın kabri başında konuşma yapan bir papaz, “Burada müslümanlar, hıristiyanlar ve museviler var. hepimiz kardeşiz. Herkes bildiği ve inandığı duayı okusun” diyordu.
:Ermeni Portreleri Hüdavendigar Burak Yayınları İstanbul 2000