Büyük Atatürk’ün ilgiyle seyrettigi bir futbol maçi vardir. Bu, milletin mukadderatinin tayin edilecegi günlerde yapilan bir futbol maçidir.

Baskumandan Mustafa Kemal Pasa, düsmana son darbeyi indirmeye hazulanirken taarruzun yeri ve tarihini son derece gizli tutmaya özellikle itina göstermisti. Cepheyi son kez teftis etmek ve hazirliklarin tam olup olmadigini anlamak ve bu konuda yüksek rütbeli subaylarla son toplantiyi yapmak isteyen Mustafa Kemal Pasa bu teftisini de saklamak geregini duymustu.

Bu sirada Konya’ya gelerek kendisiyle görüsmek isteyen ünlü ingiliz askeri General Townsend ile görüsmek üzere Ankara’dan birkaç günlügüne ayrilacagini bir resmi yazi ile hükümete bildirmisti:

“Heyet-i Vekile Riyasetine” diye baslayan mektup söyle devam ediyorudu:

“Ben, bir-iki gün sonra avdet etmek üzere General Townsend ile görüsmek için Konya’ya gidiyorum. 24 Temmz 338 (1922)-M. Kemal.”

Mustafa Kemal Pasa ve aralarinda Fevzi, ismet ve Nureddin Pasalarin da bulundugu yüksek rütbeli kumandanlar Aksehir ‘de kolordu takimlari arasinda oynanacak futbol maçini seyre gidiyorlar. Bu maçin asil amaci, Baskumandan ile kumandanlari, düsmana indirilecek nihai darbe konusunda görüsmek üzere bir araya toplamakti…

Yazi 24 Temmuz tarihini tasidigi halde Atatürk, 23 Temmuz 1922 sabahi ortalik aydmlanirken otomobille Ankara’dan gizlice aynlmis ve ayni gün aksamüstü Bati Cephesi Karargahi’nin bulundugu Aksehir’e gelmisti. Burada ismet Pasa (inönü) ile görüsen Atatürk, 24 Temmuz sabahi Konya’ya gitmis ve General Townsend ile beklenen ve ilan olunan görüsmesini yapmisti.

Bu görüsme nedeniyle Konya’da birkaç gün kalan Mustafa Kemal Pasa, bu sirada 28 Temmuz 1922 günü Aksehir’de, subaylar arasinda yapilacak iddiali bir futbol maçini da seyre davet olunmustu. Bu maç, Anadolu Ajansi ve gazeteler vasitasiyla yurda ve bütün dünyaya duyurulmustu. Bu iddiali futbol maçina ayrica Ordu kumandanlanyla bazi kolordu kumandanlari da davet olunmuslardi. Baskumandan ve diger yüksek rütbedeki kumandanlarin futbol maçini seyre gidecekleri yolunda gazetelerde yayinlanan haberler, Türklerin daha bir süre taarruza girisemiyecekleri yolundaki kanaati daha da kuwetlendirmisti. Nitekim Amerika’nin eski Ankara Büyükelçisi General Charles H.Smith de ünlü eseri “Gazi Mustafa Kemal” de bunu açikça belirtiyor ve söyle diyordu:

“..Bu yoldaki haberler gazetelerde ön planda yer aliyor ve yayiliyordu. Bu söylentiler, Türk ordusunun daha bir süre herhangi bir harekette bulunamiyacagi kanaatini uyandiriyordu. Bilhassa Yunanlilar böyle düsünüyorlardi. Dünya basininda “Kayitsizliga alismis ve teseffüh etmeye (kokusmaya) baçlamis Türklerden ne beklenir ki… diyordu…”

Baskumandan Mustafa Kemal Pasa, Erkan-i Harbiye-i Umumiye Reisi Fevzi Pasa (çakmak), Bati Cephesi Kumandani ismet Pasa (inönü), Birinci Ordu Kumandani Nureddin Pasa, ikinci Ordu Kumandani Yakup sevki Pasa ve Bati Cephesi Kurmay Baskani Asim Bey (General Asim Gündüz) ile birlikte Aksehir sahasindaki Kolordu Subaylari ile Bati Cephesi Subaylari arasindaki iddiali futbol maçini ilgiyle izlemisti.
Aksam Genelkurmay Baskani Fevzi Pasa, Bati Cephesi Kumandani ismet Pasa ve Ordu Kumandanlan ile diger yüksek rütbeli subaylarla büyük bir toplanti yapan Baskumandan Gazi Mustafa Kemal Pasa, “Büyük Taarruz” hakkindaki planlarini onlara açiklamis ve gereken direktifleri verdikten sonra kesin tarih de yine bu maç aksami yapilan bu büyük toplantida belirlenmisti. Böylece Atatürk’ün seyrettigi bu ilk futbol maçi, memleketin kaderinde pek önemli bir yeri ve rolü bulunan hayati bir toplantiyi kamufle eden vesile olmustu. General Sherrill de ünlü eserinde bu noktayi vurgulamaktadir:

“..Ankara’ya dönerken gece karanliginda Türk hatlarinin merkezine vararak tümen ve ordu kumandanlariyla toplanip taarruz saati ile birlikte düsmana indirilecek darbenin bütün teferrüatini görüsecek ve nihayet bir futbol maçi seyretmenin verdigi neseyi yüzünde tasiyarak Ankara’ya dönecekti..”
28 Temmuz 1922 günü Aksehir’de yapilan bu futbol maçini büyük bir kalabalik da izlemisti. Hersey öylesine büyük bir gizlilik ve tabiilik içinde geçmisti ki, Baskumandan, Genelkurmay Baskani, Bati Cephesi Kumandani ve Kurmay Baskani ile Birinci ve ikinci Ordu Kumandanlarinin seyircileri arasinda bulunduklan maçta takimlarin Kolordu Subaylari ile Bati Cephesi subaylarinin teskil etmesi ve böylece Aksehir’de büyük seviyede bir askeri heyetin toplandigi kimsenin dikkatini çekmemisti. Bu maç, ana amacinin kusursuz bir kamuflaji olmustu…