bakteriler

Bakterilerin Amansız Mücadelesi Bağırsaklarımızdaki trilyonlarca bakteri, hayatta kalmak için birbirleriyle savaşıyor. Bunlar sağlımızı korumaya yardımcı olan,sindirimi kolaylaştıran ve bağışıklığı güçlendiren “iyi huylu” bakteriler. Bize karşı bu kadar iyi olsalar da birbirlerine karşı acımasızlar. Oxford Üniversitesibilim insanlarının gerçekleştirdiği çalışmada bakterilerin davranışları modellendi ve hangisinin diğerleriyle iş birliği yaptığı, hangisinin savaşta olduğu tespit edildi. Bazı bakteriler daha barışçıl bakterilere dışarıdan yapılan geniş çaplı saldırılar, bir anda çoğunun ölmesine sebep olan olabiliyor. Diğerleriyse hakimiyeti ele geçirmek adına rekabetçi davranıyor, çoğunlukla yiyecek yada gözlerine kestirdikleri yerleşim yeri için birbirleriyle savaşıyorlar. Savaşçı olanların daha uzun dayananildikleri anlaşıldı. Araştırma gurubundan kevin fosfer, ” vucudumuzun, güçlü olanın ayakta kalması adına savaşan bakterilere yardımcı olduğunu düşünüyoruz. Çünkü bu, bağırsaklardaki kararlılığın korunması demek. Onlara yardımcı oluyoruz ki bağışıklık sistemimizi güçlendirebilsinler” diyor.

bakterilerin önemi

Nedir?

Probiyotikler; yaşayan mikro organizmalar, başka bir deyişle bedenimize arkadaş olan bakterilerdir. Sözlükteki karşılığıysa ‘yaşam için’ olarak biliniyor. Bu kelime, Bulgaristan’daki köylülerin niçin uzun yaşadıklarının araştırılmasıyla ortaya çıkmış. Probiyotikler, organizma için yararlı tesirleri, toksik etkilerinden daha çok olan bakterileri ve mayaları içeren diyet kaynakları olarak tanımlanıyor. Probiyotikler, sindirim sisteminin sağlığını, dengesini ve verimliliğini artıran bir ekip yararlı bakteri ve maya sınıflarıdır. Bu bakteriler bağlarırsakta ve birçok fermente süt ürününde doğal olarak bulunuyor. Bu , sindirim sistemimizin düzgüsel florasında yaşıyor. Vücudumuzun savunma gücünü artıran hücrelerin büyük bir kısmı sindirim sisteminde bulunuyor. Bağlarırsaklarda mikrobik dengeyi düzene sokan bu ufak ve canlı oluşumlar, sindirimin düzgüsel işleyişine yardım ediyor. Probiyotik maya ile meydana getirilen yoğurt ve özel sütlü içeceklerin içindeki , bağlarırsağa canlı olarak ulaşıyor. Daha sonra bağlarırsak duvarına yapışarak, zararlı bakterilerin tutunmalarına engel oluyorlar. Biyolojik değeri yüksek süt ve süt ürünleri tüketilip, probiyotik içeren besinlerden yararlanılması, bağışıklık sistemini güçlendiriyor.

Ne işe yarıyorlar?
Probiyotikler, kafi oranda alındıklarında ve aktif olarak bağırsaklara ulaştıklarında, sağlığınız için çok yararlı oluyor. Yiyeceklerdeki protein ve yağların yakılmasından; vitamin, mineral ve aminoasitlerin emilimine kadar biroldukça faaliyette önemli rol oynuyorlar. Süt ürünlerinin içindeki probiyotiklerse, bağlarırsakta bulunan proteinlerin ve yağların sindirilmesini sağlıyor şu demek oluyor ki yiyeceklerin hazmını kolaylaştırıyor.

bakteri çeşitleri

Hangi hastalıklara faydalılar?
Yapılan çeşitli bilimsel çalışmalar, probiyotik içeren yiyeceklerin birçok hastalığın tedavisinde kullanıldığını gösteriyor. Günlük yaşam deliğimizda oral olarak kullandığımız antibiyotiklerin yaklaşık yüzde 20’si bağırsak florasının bozulmasına bağlı olarak ishale sebep oluyor. Probiyotikler, virüs ishallerinde daha etkili olmakla beraber, antibiyotik ishallerinin süresini azaltmada da faydalı. Üstelik genital ve üriner sistem enfeksiyonlarının azalmasında da etkililer. Ayrıca bağlarırsaklardaki koruyucu mukoza bariyerini güçlendiriyorlar. Böylece bağırsak geçirgenliğini azaltarak alerjik maddelerin kana geçmesini engelliyorlar. Hatta çocuklarda görülen egzama, astım benzer biçimde alerjik hastalıklardan korumada etkili oldukları biliniyor. Başka bir probiyotik türü olan kefirin de, tümör oluşumunu engellemekte ya da var olanın ilerlemesini azaltmakta faydası olduğu söyleniyor.

bakterilerin yapısı

Probiyotik Hangi besinlerde bulunuyor?
Probiyotikler, naturel olarak kendiliğinden probiyotik olanlar ve daha sonradan probiyotik ürün haline getirilmiş olanlar olmak üzere ikiye ayrılıyor. Organik olanlar; kefir, kımız, tempeh şeklinde fermente süt ürünleri ve turşu, salamura gibi bazı yiyecekler. Dışarıdan probiyotik mayaların eklenmesiyle oluşturulan gıdaların arasındaysa; bebek mamaları, bazı meyve suları, süt ürünleri, yoğurt ürünleri, bazı katkılı yağlar ve dondurmaları sayabiliriz. Probiyotik bakterilerin canlı kalabileceği en uygun besin ürünleri; yoğurt şeklinde taze tüketilen fermente süt ürünleri. Tabii artık, gelişen besin teknolojileriyle birçok gıda ürünlerine de ilave edilebiliyor. (Meyve suları, içilebilir süt, bazı peynir çeşitleri, dondurma, sakız, fermente et ürünleri, kahvaltılık tahıllar, soya sütü ürünleri bunlardan bazıları.) Probiyotikler aldığımız bazı besinlerin içinde bulunduğu gibi, eczanelerde yoğunlaştırılmış olarak ilaç formunda, toz veya kapsül şeklinde de satılıyor.