Dokuma hazırlık aşamasında işlem bobine sarımdır. işlemde , çözgü ipliği olacak iplikler direkt olarak bobine sarılırlar. Ayrıca dokuma makinesinde atkı ipliği olarak ve çözgü makinesinin cağlıklarında kullanılacak iplikler sağılma kolaylığı olması açısından konik üzerine sarılırlar.

Bir iplik fabrikasında bobinleme işlemi eğirme işlemi ile beraber düşünülür ve çıktılar bobinler halinde dokuma ve örme işletmelerine gönderilir. Entegre bir fabrikada ise bobinleme işlemi iplik ve dokuma bölümlerinin sınırında bulunur.

138 BOBİN MAKİNASI 

Çapraz bobinin kalitesinde ;

v  Elektronik gözetimli iplik çalışması

gerdirme donanımı

v  Elektronik kontrollü iplik bağlamaları , düğüm

v  Kopma ve kops değişiminde bobinin frenlenerek yukarı doğru kaldırılması

v  Elektronik uzunluk ölçüm donanımı

 

Yüksek üretim ve düşük bobinleme maliyeti sağlamada;

v  Kademesiz ve merkezi 1500 m/min ‘ kadar ayarlanabilen bobin hızları

v  Otomatik bobin değiştirme

v  Hizmet ve gözetimi kolay iş yeri

v  Elektronik bilgi toplama sistemi ‘informatör, sayesinde verimlilik ve kalite gözetimi , konularında kolaylık sağlar.

İplik koptuğunda yada kops boşaldığında bobin derhal barabandan ayrılır. Aynı anda baraban  ve bobin frenlenir. Çapraz bobine ve ipliğe gösterilen bu özen , özellikle hassas materyal çalışılırken çok yararlı olmaktadır.

Kaliteli bir çapraz bobin oluşumunda optimal bobinleme iği geometrisi yanında , gerginlik tepe noktalarının oldukça az olduğu yeknesak bir gerginlik sağlayan ve son derece hassas çalışan gerdirme diski ve gerdirme pabucu ilave gerdiricilerin de rolü vardır.

Trikotaj ipliği üretiminde , bağımsız olarak tahrik edilen Autoconer ‘ deki parafinör gerdiricileri , halkasının yüksekliği ve ağırlığına bakmaksızın yeknesak bir dağılımını garanti altına almaktadır.

Tekstil işletmesi Autoconer’ ini , çalıştığı ipliğin cinsine ve kendinden sonraki proseslerden gelen isteklere göre splayser otomatiği , balıkçı düğümü veya dokumacı düğümü ile donatabilir.

Splays Bağlama : Splays bağlama hemen hemen iplikle aynı görünümdedir. Mukavemeti ipliğin kendi dağılım sınırları içindedir.

Balıkçı Düğümü : Balıkçı düğümü ileri tekstil proseslerinde en dayanıklı düğüm olarak bilinir. Dezavantajı volümünün yüksek olmasıdır.

Dokumacı Düğümü : Dokumacı düğümü düşük volümlüdür , fakat mukavemeti sınırlıdır.

Bu makinelerde  elektronik bir kontrol cihazı iplik bağlama yerini gözetir ve bu bölgedeki çift iplik , üstüpü ve kalın yer gibi hataları ortadan kaldırır.

Ayrıca makinede bulunan otomatik bobin değiştirici yüksek bir üretime olanak sağlar, çünkü dolan bobinler manuel değiştirmeyi beklemeyeceklerdir. Eğer otomatik çapraz bobin değiştirici çapraz bobinleri değiştirirse , 6 dakikalık tur zamanı ve 50 dakikalık bobin çalışma süresindeki üretim kazancı yaklaşık olarak %6 olmaktadır. İşçinin 15 min süren turlama zamanında ise üretim kazancı %15 ‘ e kadar ulaşmaktadır.

Makinelerde her ünitede , splayser veya düğüm arabasında  , çapraz bobin değiştiricide ve masura taşıma donanımında muhtemel arızaları gösteren görülebilir yükseklikte sinyal lambaları bulunmaktadır.

AUTOCONER 238 BOBİN MAKİNASI

 

Bu model ile , ring iplik eğirme makinesi çapraz bobin makinesi Autoconer ile kombine edilerek tek bir üretim ünitesi haline getirilmiştir.

Bu kombine sistemin yararları şunlardır;

v  Ring iplikhanesinde ekonomik iplik üretimi

v  Daha yüksek devirlerle artan üretim , splays tekniği sayesinde küçük kops formatları ile çalışabilme

v  Splayser otomatiği sayesinde düğümsüz kaliteli çapraz bobinler

v  Manuel taşıma giderleri olmadan ve materyal karışmasına sebep olmadan hızlı bir materyal akışı

v  Materyalin ara depolanması , kops kutuları ve kops arabalarına gerek olmaması

v  Daha az masura ihtiyacı

v  Enerji , personel ve kullanım alanında belirgin tasarruf

 

Autoconer 238 ‘ in göze çarpan başlıca özelliği , her iğin ayrı tahriki ve her iğin ayrı ayrı elektronik gözetim ve kumandasıdır.

                 İPLİK AKIŞ ŞEMASI

 

                İplik akış bölgesinin elemanları :

  1. 1.           
  2. 2.              1- Uç freni
  3. 3.              2- Ön temizleyici
  4. 4.              3- İplik gerdirici
  5. 5.              4- Splayser
  6. 6.              5- Elektronik temizleyici
  7. 7.              6- Kesme ve kıstırma tertibatı
  8. 8.              7- Parafinör
  9. 9.              8- İplik yakalama ünitesi

 

Her iğ özel bir kumanda sistemi ile donatılmıştır. Bunun görevi fren ve durdurma işlemi , geri çalışma , yumuşak başlangıç , bobinleme hızı ve resim bozucu proseslerini kumanda etmektir.

Kopuş halinde veya kops değiştirilirken , çapraz bobin iplik rehber tromelinden kaldırılır. Bobin ve tromel aynı anda frenlenir.

Yumuşak yol alma sayesinde bobin ve tromel aynı anda hız alır. İplik katlarının karışması söz konusu değildir. Eğer istenirse ayarlanabilir bir kenar kaydırmasıyla da çalışılabilir.

Bir halka fren her manevrada ve iğin ilk hareketi esnasında kopstan gelen ipliğin çekimini frenler ve ipliği sürekli gergin tutarak kendi içinde dolaşmasını önler.

İplik gerdirici; bobinleme prosesi için iplik gerginliği tayin edicidir. Autoconer gerdirici , otomatik tahrik gören iki gerdirici gözden oluşmaktadır.

İpliğin gerginliği iğden iğe istenildiği şekilde ayarlanabilir.

Her Autoconer iğinin merkezi fonksiyon elemanları , iplik temizleyicileridir. Bunlar ince ve kalın yerler , kesme sinyalleri , çift iplik sinyalleri ve efektif bobinleme tekniği ile ilgili bilgiler vermektedir. Bu elektronik sistem her bobinleme ünitesinde tromele sarma gözetimi görevini üstlenmektedir.

Her bobinleme ünitesi , kopuşta ve kops değişiminde kopan iplik uçlarını iplikle aynı görünümde splays bağlaması olarak birleştiren bir splays otomatiği ile donatılmıştır.

Yapılan splays bağlamasını kontrol etmek için özel bir kumanda , splays işleminden sonra iğin tekrar çalışmasına engel olur. Splays bağlaması bu durumda iplik çalışma bölgesinde kalır ve test yapılmak istendiğinde direkt buradan alınabilir.

Splayser otomatiğinin temizleyiciden önce yerleştirilmiş olması sayesinde her iplik bağlaması temizleyici tarafından kontrol edilmektedir.

Örgü ipliklerinin çalışılması sırasında Autoconer gerdiricisi içinde ayrıca tahrik edilen parafinör , parafin halkasının ağırlık ve yüksekliğine bakmaksızın düzgün bir parafinleme sağlar.

 

* Eklerde Autoconer 238 makinesinin kops devretme şemaları görülmektedir.