Hastalık bakterinin alınmasından ortalama 7-10 gün sonra ortaya çıkar. Bu süre 5 güne kadar azalabileceği gibi 15 güne kadar da uzayabilir.

Hasta kişi bakteriyi ne ve ne kadar süre ile yaymaya devam eder ?

Bakteri hasta kişinin boğaz ve burun salgıları ile bulaşmaktadır. Boğmaca geçirmekte olan kişi ile aynı evde kalan da aynı mekanı paylaşan çocuklar hava yolu ile bakteriyi alırlar. Bulaşıcılık öksürüklerin devam ettiği 4-6 hafta boyunca devam eder.

Boğmaca bağışıklık bırakır mı ?

Evet. Boğmaca geçirenlerde uzun bir süre bağışıklık kalır. Nadiren yıllar sonra hastalığa tekrar yakalanan kişiler vardır.

Boğmaca için aşı var mıdır ?

Evet. Boğmaca aşı ile korunulabilir bir hastalıktır. Tüm çocuklar yaşamlarının yılında boğmaca hastalığına karşı 2, 3 ve 4 cü aylarında olmak üzere 3 aşılanmalıdır. Aşı genelde difteri ve aşıları ile birlikte karma aşı şeklinde yapılır. 1.5 yaşında tekrar hatırlatıcı dozu yapılmalıdır.

Boğmacanın komplikasyonları var mıdır ?

Boğmaca özellikle 3 yaşından küçük çocuklarda sitemi, merkezi sitemi ve sindirim siteminde geçici kalıcı ciddi komplikasyonlara neden olabilir.

Hastalığın yayılması nasıl önlenebilir ?

Hastalığın yayılmasının önlenmesinde tek araç toplumda yüksek oranda aşılama oranlarına ulaşılmasıdır. Hasta kişilerin hassas kişilerle temas etmesinin önlenmesi önerilir.