Dondurulmuş besinlerin donarken biraktiklari geriye verilerek sahip olduklari buz kristalleri eritilir. Defrost işlemi dondurmanin tersidir.

Defrost sırasında dikkat edilecek en önemli nokta , besindeki sıvının dışarıya çık- masını önlemektir. Çünkü sıvı dışarıya çıkarken beraberinde besleyici elementleri de beraberinde götürür. Defrost işlemi uygulanan besin maddesinin sıcaklığı -1’C ye ulaşınca son bulur.

Defrost

  • Doğal Defrost
  • Isıtma İle Defrost
  • Elektrikle Defrost

olmak üzre 3 şekilde yapilir

Doğal Defrost

a-)Havada Defrost

Donmuş besin maddesi içerisine birakilir. Havanin isisi donmuş besine akar. Besin maddesindeki buz kristalleri ergir. sicakligi yüksekse büyük parçali besin maddelerinin yüzeyleri çözünür. Iç kisimda is buz kristalleri çözünmeden kalir. Yüzeyde yumuşayan kisimlarda faaliyeti başlar. Iç kisimlarin çözülmesi bitinceye kadar diş kisimda kokuşma başlayabilir.

b-)Su İçinde Defrost

Buzlu suda normal sıcaklıktaki suda ve ılık suda defrost yapılabilir. Su içinde don- muş balıkların defrostu sırasında, havadaki ve bakterilerin balığa etkisi söz konusu değildir. bakımdan havada defrost metoduna göre daha iyidir.

Buzlu suda yapılan defrostta sıcaklık derecesi düşük olduğu için balıkta otoliz hızı yavaştır. Ancak çözünmesi için daha fazla gerekir.

Donmuş paketlenerek dondurulmuşlarsa su içinde yapilan defrosttan etkilenmezler. Ancak paketleme yapilmadan dondurulmuş su içinde beklerken,bulunduklari suda çözünen proteinleri kaybederler. Et su absorblar ve yumuşar.

Isıtma İle Defrost

Genellikle küçük parçalı donmuş ürünlere uygulanan metodtur. Donmuş ürün - su içine atılır.,üzerine su püskürtülür veya havada ısıtlır. Bu metodda defrost bitimine kadar sıcaklık derecesini kontrol altına almak mümkün değildir . Donmuş balık merkezinin sıcaklık derecesi -1 ‘C gelince ısıtma durdurulmaz. Donmuş balık üzerinde-ki proteinler aniden yüksek sıcaklık ile karşı karşıya kalınca koagüle olurlar. Balığın çevresini kabuk gibi sararlar. Balıkta bulunan besleyici sıvı balığı terketmez . Bu yönü ile iyi bir metoddur.

Elektrikle Defrost

Düşük frekansli elektrik akimi ile ve yüksek frekansli elektrik akimi olmak üzere 2 çeşidi vardir. Donmuş besin, merkezinden başlamak üzere hizla çözünür .Besin sivisinin dişariya çikmasini önledigi için iyi bir metoddur.