Ülkemizdeki her şehir de tarih yaşar. Her karış toprağında yaşamış medeniyetlerden kalanlar vardır günümüze kadar gelen. Beyazıt Kalesi de bunlardan bir tanesidir. Tarihinde önemli bir yer sağlamış Ağrı’nın tarihi yapılarından biridir. Ağrı merkezine 7 km uzaklıktadır .

Doğu Beyazıt Kalesinin ne zaman inşa edildiği hakkında tarihte kesin bir bilgi yoktur. Sarp kayalıklar üzerine kurulmuş Beyazıt Kalesi ‘nin yanında bulunan mezarlar hakkındaki bilgiler Urartular dönemine ait olduğunu düşündürmektedir.

Doğu Beyazıt Kalesi üç bölümden meydana gelmiştir. Kalenin içinde Urartu dönemine ait olduğu tahmin edilen mezarlar ve Antik Çağa ait yapılar yer almaktadır. Kalenin orta bölümünde ise mağaralar ve bir mabet bulunmaktadır. Kalenin surları yıkılmış günümüzde bir harabe görünümündedir.

Doğubeyazıt Kalesi yakından

Ağrı’nın tarihi yapılarından biri olan ve tarihte önemli olaylara tanıklık eden Doğubeyazıt Kalesi, Doğubeyazıt Kalesi ilçe merkezine 7 kilometre uzaklıktadır.

Sarp kayalıklar üzerine kurulmuş olan Doğubeyazıt Kalesi’nin yapım tarihi hakkında kesin bir bilgi bulunmamaktadır. Kalenin yanında bulunan mezar ise; bu yapının Urartu dönemine ait olduğu fikrini ortaya koymuştur. Doğubeyazıt Kalesi, köklü tarihi boyunca birçok medeniyetin eline geçmiş ve Yavuz Sultan Selim döneminde Osmanlı Devleti’nin himayesi altına girmiştir. İshak Paşa Sarayı’nın yakınında bulunan Doğubeyazıt Kalesi, Ağrı tatilinize dahil olması gereken yapılardan biridir.

Doğubeyazıt Kalesi

Doğubeyazıt KalesiSonrasında; Meya Mağaraları, Keşişin Bahçesi ve Beyazıt Eski Camii ziyaret edeceğiniz duraklar arasında. Bu arada dağcılıkla yakından ilgileniyorsanız yeni tırmanışlarınızdan biri de Ağrı Dağı olabilir.