Amerika, Asya ve okyanusya kıtaları arasında yer alır, diğer adı Büyük Okyanustur. Birçok filme ve kitaba konu olmuş içinde birçok canlı barındıran hala derinliklerinde gizemli birşeyler olan hem bilim insanlarının hem de deniz severlerin vazgeçilmez yeridir. Namı geçilmezliğinden gelir, fırtınaları meşhur olup en derin yeri mariana çukuru olarak adlandırılır. Çoğumuzun korkulu rüyası dev köpekbalıkları işte tam da dünyanın bu eşsiz yerinde bulunur. Toplamda atlas ve hint okyanusunun yüzölçümleri kadar büyüklüğe sahip olduğu bilinir. Pasifiğin en derin yeri olarak bahsettiğimiz mariana çukuru 11.034 m  ölçüsündedir. Adını dünyaca ünlü denizci magellan vermiştir, anlamı sakin olan demek olan PASİFİCO ‘ dan gelir.Aslında hiçte sakin değildir , aksine dediğim gibi fırtınaları ile ünlü geçit vermez bir okyanustur. Magellan geçmeyi başarmış , ona yol veren okyanusa o an ki sakinliğinden yola çıkarak bu adı uygun görmüştür.

Okyanuslar, dünyanın %70’ini kaplayan büyük su kütleleridir. Derinlikleri 3.000 metre ile başlar ve artar. Yaklaşık 4 milyar yıl önce var olan su buharlaşmıştır. Dünya soğumaya başladığında, su yoğunlaşarak okyanusları oluşturmuştur. Dünyanın en derin okyanusu Pasifik okyanusudur. Everest dağını bu okyanusa tamamen gömebilirsiniz. Everest dağı, 8.848 metredir.

Mariana çukuru

Pasifik okyanusunun en derin noktası Guam adasının güneyinde olan Mariana çukurudur. Derinliği 11.033 metre kadardır. Marina çukuru dünya üzerinde en derin noktadır, çukurun genişliği 70 metre, uzunluğu ise 10.994 kilometredir. Bilim adamları bu çukurun, dalma denilen bir sistemle oluştuğunu söylemektedir. Yer kabuğunu oluşturan plakalar, birbiri ile çarpışarak biri diğerinin altına girer.

Buna dalma denilir. Daha yoğun olan plaka, az yoğun olan plakanın üstüne çıkar ve depremler ile çukurlar oluşur. Mariana çukuru, pasifik plakalarının birbirine çarpması ile oluşur. Mariana çukuruna inen ilk insanlar, Donald Walsh ve İsviçreli bilim adamı Jacques Piccard’tır. Batiskaf ismi verilen özel bir araç kullanılmıştır. Bu araç, yüksek basınca dayanımlı, küre biçimli bir tasarımdır. Bunun nedeni dip noktasında ki basıncın yeryüzü basıncından 1000 kat daha fazla olmasıdır. Okyanusta, her 10 metrede, santimetrekareye 1 kilogram basınç artmaktadır. Dalış tam 5 saat sürmüş ve 10.916 metre derinliğe inilmiştir. 2. Kez Mariana çukuruna dalan kişi ise ünlü yönetmen James Cameron’dur.

Kendine özel yaptırdığı deniz altı ile, 156 dakikada en dip noktaya inmiş ve 70 dakikada yüzeye çıkmıştır. Chalenger Deep ismi verilen Cameron’un gemisi, okyanus altında yaklaşık 3 saat resim ve numune toplamıştır. Böylece 2 yeni canlı türü ortaya çıkmıştır. Bu sularda bol miktarda bakteri yaşadığı ortaya çıkmıştır. Bu kadar büyük basınç altında yaşayan bakterilerin, üst kısımlarda yaşayanlardan 10 kat fazla olduğu ise bilim adamlarını şaşırtmıştır. Çukur altında sürekli oluşan depremlerin bu bölgede ki yaşamı zenginleştirdiğine inanılmaktadır.

Dünyada bulunan okyanusların en derin olanı Pasifik okyanusudur. Diğer okyanuslarda, derinlikler 3-5bin  metre arasında değişmektedir. Yapılan incelemeler ile bu derinlikte yaşam olduğu anlaşılmıştır. Atlas okyanusu 3.314 metre, Hint okyanusu 3.890 metredir. Hint okyanusunda en derin nokta Java çukurudur. Yaklaşık 7.460 metredir.

’un doğu ve batı kıyıları birbirinden büyük ayrılık gösterir. Doğu kıyılarının oldukça düz bir uzanışı vardır, girinti-çıkıntılar pek azdır. Buna karşılık, batı kıyıları son derece girintili-çıkıntılıdır, bu kesimde birçok ada bulunur. Batı ve kuzeydeki adalar, birçok kıyı denizleri meydana getirir (Güney Çin Denizi, Ohotsk Denizi, Bering Denizi, gibi). ’ta ki sayısız adalar batı kesiminde toplanmıştır. Buradaki takımadaların en önemlileri Mikronezya, Melanezya, Polinezya’dır.

Büyük Okvanus’un derin yerleri kara parçaları yakınlarında, büyük çukurlar halindedir. Bu çukurların derinliği birçok yerlerde 7.000 metreyi aşar. En derin yerler Filipin Adaları, Japonya, Mariana Adaları ve Yeni Zelanda yakınlarındadır. Dünya denizlerinin en derin yeri Filipinler yakınındaki çukurdadır. Buradaki Emden Çukuru’nun derinliği 10.793 metre olarak tespit edilmiştir. Mariana Adaları yakınındaki, çukurun en derin yeri 9.636 metre, Yeni Zelanda yakınındaki çukurun en derin yeri de 9.427 metredir, Kıyı denizleriyle birlikte hesaplanmak şartı ile Büyük Okyanus’un ortalama derinliği 4.000 metredir.

Büyük Okyanusa kıyısı olan ülkelerin listesi:

Avustralya
Brunei
Kamboçya
Kanada
Şili
Çin
Kolombiya
Kosta Rica
Ekvador
El Salvador
Mikronezya Adaları
Fiji
Guatemala
Honduras
İndonezya
Japonya
Kiribati
Kuzey Korea
Güney Korea
Malezya
Marshall Adaları
Meksika
Nauru
Yeni Zellanda
Nikaragua
Palau
Panama
Papua Yeni Gine
Peru
Filipinler
Rusya
Samoa
Singapur
Solomon Adaları
Tayvan
Tayland
Doğu Timor
Tonga
Tuvalu
Amerika Birleşik Devletleri
Vanuatu
Vietnam

Pasifik ismi nereden gelmektedir?

Büyük Okyanus “Pasifik Okyanusu” olarak da bilinmektedir. Bu isim nereden geliyor veya anlamı nedir diye soracak olursanız eğer Bu isimin isim babası Dünyaca ünlü Portekizli denizci Macellan’dır. Büyük Okyanusa Pasifik ismini veren kişidir.

Macellan, dünyayı dolaşırken uzun yolcular ve fırtınalı geçen zorlu yolculuklardan sonra yine kendi ismiyle anılan Macellan Boğazını geçip Büyük Okyanusa ulaştığında kendisini çok sakin bir su karşıladığından Portekizce de “Sakin” anlamına gelen “Pasifico” sözcüğünden yola çıkarak bu ismi vermiştir.

-Yüzölçümü 179,7 milyon kilometrekaredir.

-Dünyanın en derin noktası olan Mariana Çukuru burada bulunmaktadır. Ve en derin noktası 11.034 metredir.

-Dünya üzerindeki en büyük depremlerin büyük çoğunluğu yaklaşık olarak %80’lik kısmı bu okyanusta meydana gelmektedir.

-Derin kısımlarında yaklaşık 3.000 metrenin altındaki yerlerinde deniz sıcaklığı yaklaşık olarak 2 santigrat derecedir.

-Üzerinde yaklaşık olarak 20.000’den fazla ada bulunmaktadır.

-Barındırdığı su miktarı yaklaşık olarak 708 milyon kilometreküptür.