Gözlem sonuçlarının değerlendirilmesi ve bilgilerin  verilişi açısından şu farklılıkları taşır.

a)       Çabuk bilgi

b )     Anında bilgi

c)       süreli bilgi

Şimdi bu sonuçların açıklanmasına geçelim :

ÇABUK BİLGİ

Amacı , oyunculara müsabakalar sırasında direkt olarak serbest gözleme dayalı bilgilerin verilmesidir.

Ana amacı ise ; rakibe karşı teknik ve taktik açısından hazır olmalıdır. Burada yine antrenörlere çabuk bilginin verilebilmesi için büyük görevler düşmektedir.

ACELE BİLGİ

Amacı maç öncesinde , maç anında , devre arasında oyundan sonra önemli bilgileri vermektir.

İlk planda teknik taktikleri açısından kendilerini hazırlama ve rakibe karşı düzenleme amacındadır. Böylece antrenör oyunda acele bilgi olmak zorundadır . yazılı veya grafikli gözlem cetveline göz atan antrenör gerek kendi takımındaki gerekse rakip takımındaki kuvvetli ve zayıf yönleri görüp ekibini bu konuda aydınlatmalıdır.

Ayrıca antrenör rakibin tercih ettiği pozisyonları fark edip kalecinin zayıf yönlerini daha iyi görür. Buna göre de oyunda gerekli değişiklikleri yapar.

Acele bilginin oyunculara göre değişen psikolojik etkileri  vardır. Bazen müsabakalarda önce ve müsabaka anında antrenörün verdiği talimatları oyuncu etkisi altında bulunur. Bulunduğu bir takım koşullar nedeni ile uygulayamaz . Oyuncunun  oyun anındaki durumunu anlamak veya tahmin etmek çok önemelidir. Fakat oyuncunun gerek antrenmanlarda ve gerekse müsabakalarda bu yollar bilgi edinmeye alışkın olması gerekir.

Gözlemci, kendi takımının veya gelecekteki rakip takımın pozitif, negatif verim özelliklerine bir oyuncudan sonra tüm verileri esaslı bir şekilde ve sistem atik olarak acele bilgi açısından değerlendirilebilmedir.  Bir analiz yalnızca bir oyun için geçerlidir. Bu analiz bir oyuncunu oyun içindeki değerlendirmesi için hiçbir zaman ölçüt olamaz.

I.4.    UZUN SÜRELİ BİLGİ

Bir takımın veya bir oyuncunun objektif verimini en gerçek biçimde ortaya çıkarak gözlemdir. Uzun süreli bilgi için oyun gözlemleri ; fiziksel , antrepometrik sosyal ölçütler , teknik ve taktik öğeler göz önünde tutularak yapılır.

Gözlemlerden çıkan değerlendirme sonuçları antrenmanların yönlendirilmesinden uygulanan antrenman programlarının düzeltilmesinde kullanır. Ayrıca bu gözlem türüyle sezon sonu bir ekibin verim gücüde ortaya çıkartılabilir.

Bu son ifadeler ,oyun gözlemi ve değerlendirmesini bir antrenman planı için temel noktayı teşkil ettiği için böylece uzun süreli bir periyot için zorunlu olduğunu göstermektedir.

I.5.    SONUÇ

Oyun gözlemi antrenman ve eğitim süreçlerinin bir bölümüdür. İki önemli görevi vardır. Rakibe karşı teknik taktiği açısından daha üstün olmayı hedef alan çabuk bilgi ve anında bilgi

2.       Oyun verimini etkileyen faktörleri belirlemek ve bunları  antrenman süresince

koyma amacından olan uzun süreli bilgi.

Oyun gözlemi sonuçların analizi ve antrenman süresince uygulanması müsabaka veriminin gelişmesine hizmet eder. Ancak bunun için gözlemlerin düzenli bir şekilde tekrarlanması sonuçların sistemli bir şekilde kaydedilmesi şarttır.

Bu şekilde bir çalışma ile oyun veriminin gelişmesini sağlayıcı olan kuralları saptamak olasıdır.