Hentbol oyununun hücum safhalarını dört devreye ayırabiliriz.

Birinci -Basit hızlı hücum

Tanımı : Henüz   olmamış savunmaya karşı, kalecinin veya bir saha oyuncusunun pasıyla uygulanan hücumdur.

Akışı    :  Kaleci veya bir saha oyuncusu tarafından hızlı hücum için koşan oyuncuya pas aktarılır ve sahasına yakın yerde top sürme sonunda atışı uygulanır.

Özelliği   :   Bir takımın oyuncuları, hızlı hücumu gerçekleştirebilmek için topun kendi takımın kontrolünden çıktıktan veya topun kendi takımın kontrolüne geçtikten sonra en kısa zamanda savunma durumundan hücum durumuna geçmeleridir. En etkili hücum çeşidi olan hızlı hücum atma olasılığı varsa mutlaka denenmelidir.Hızlı hücum golü, rakip saha oyuncular ve kaleci üzerinde olumsuz bir psikolojik etki-bozgun-yaratırken, atan takım üzerinde sevinç, güven,azim ve hırs oluşturur.

Uygulanışı   :  Hızlı hücum rakibin savunmaya çekilmesine olanak vermeden mümkün olan en çabuk hızla gerçekleştirilmelidir. Önceden planlanmış pozisyonlarda rakibin hücumu bir kanattan devam ederken öbür kanattaki aktif savunması söz konusu olmayan savunma oyuncusunun ileriye kaçırılması ile hızlı hücum gerçekleştirilebilir.Bu pozisyonda boşalan yerin, kanattan kanata aktarılan topların, kaleden dönen topların savunulması diğer oyuncular tarafından yapılmalıdır. Hızlı      hücum bir kanattan, iki kanattan veya iki kanat ve ortada olmak üzere çeşitli yerlerde yapılır. Savunmadan çıkarak hızlı hücumu gerçekleştirecek oyuncular ya kanat savunma oyuncuları veya ileride oynayan (5:1-4:2) savunma dizilişinde olduğu gibi ileride oynayan oyunculardır.Hızlı hücum uygulanırken rakip takım oyuncuları da olmak amacıyla geri çekileceklerinden istenilen şekilde pas verilmeyebilir. Bu durumda,hızlı hücum bir aracı ile gerçekleştirilir.Pas alınarak uygulanan bir hızlı hücumun başarı şansı şu öğelere bağlıdır.

  1. Koşu yolu-koşu hızı.
  2. Güvenli ve uygun pasın yerini bulması.
  3. Topun kontrolü veya uygun pozisyonda tutulması.
  4. Topun kurallara uygun olarak kullanılması-sürülmesi ve kale atışı.