1.1     Hücum bir takımın topa sahip olduğu andaki taktik durumudur.

          Hücum bir takımın topu kontrol altına aldığı anda başlar,topu kontrolünden kaybettiği anda biter. Takımın bütün oyuncuları bu oyun

uygulamasına  katılır.

1.1.2 Tüm takım oyunlarında hücum etkinliği, oyun bilgisinden, oyun kurallarının sınırlamalarından ve serbest bıraktığı hareketlerin uygulamasından ortaya çıkar.

1.1.3   Teknik ve taktiğin özel bir şekilde geliştirilmesi her takımın kendine özgü oyun sisteminin anlayışı ortaya çıkarır. Bir takımın oyun düşüncelerinin ve bilgisinin uygulamaya konmuş olması, oyuncuların fiziki güç psikolojik, teknik ve taktik özellikleri bunu olumlu veya olumsuz yönde etkiler.

1.1.4  Her hücum taktiğinin amacı, müsabakayı kendi lehine sonuçlandırabilmek için rakip kaleye gol atabilmektir. Bunun için müsabakadaki tüm olanaklardan oyuncuların yeteneklerine uygun bir şekilde yararlanmak olasılıkları daha önceden düşünerek buna göre davranmak gerekir.

1.1.5  Oyuncuların ferdi ve takım halindeki teknik hazırlıkları ve yetenekleri ne kadar iyi olursa taktik olasılıkların uygulama alanı da o kadar başarılı olacaktır. 

1.1.6 Topa sahip olma arzusu oyuncuları devamlı oyuna motive eder. Bu nedenle tüm oyuncuların hücuma karşı daha fazla isteği vardır. Öğrenciler psikolojik yönden, bu uygun durumdan yararlanarak antrenmanlarda hücum çalışırken gerekli ilgiyi sağlayabilmelidirler.

1.1.7 Her taktik çalışma genel ve özel güç hazırlığını gerekli kılar. Taktiğin başarılı olabilmesi kuvvet, sürat, dayanıklılık, beceri ve hareketlilik gibi motorik özelliklerin mükemmelliğinede bağlıdır. Taktik için diğer temel unsurda teknik eğitimdir.

1.1.8  Hücum taktiğinde gol atabilmek için daha önce planlanmış noktalardan hareket ederek tüm pozisyonların değerlendirilmesi gereklidir. Uygulanan hücum taktiği oyuncuların özel yeteneklerine rakip ve oyun sistemlerini, takımın taktik görüşü içerisinde en yararlı şekilde uygulayabilmelidirler.