İzmir tarihi çok eski dönemlere dayanmakla birlikte bugün İzmir içerisinde çok fazla eski yapı bulunmamaktadır. İzmir’ den karşıyakaya gidildiğinde Tepekule diye adlandırılan bir mekan vardır. Tepekule aslında Antik İzmir kentidir. Aşağıda İzmir’in merkezinde Agora denilen tarihi yer vardır. Agora roma dönemine dayanan ve kazıları hala devam etmekte olan ve devam edildikçe önemli arkeoloji buluntular veren bir yerdir. İzmir’ de çok fazla eski bina yoktur. Bunun nedeni İzmir’ de Kurtuluş Sava’şı sonunda büyük bir yangın olmuştur. Ve bunun sonucunda İzmir kendini yenilemiş bir yerdir. Musevi nüfusun yaşadığı Karataş diye bir mekan vardır. Burada tarihi asansör, sineoglar yer almaktadır. Kemeraltı oldukça egzotik ve canlı havasını sürdüren bir yerdir. Kemeraltında havra sokağı diye adlandırılan bir yer vardır. Burada birbiri ardına gelen sinegoglar görülebilmektedir. İzmirin kordonu, İzmir’in saat kulesi İzmir’de görülecek yerler arasındadır. Arıca arkeoloji müzesi de Roma dönemine dayanan buluntuların görüldüğü tarihi açıdan zengin bir yerdir.

İzmir seyahati esnasında göreceğiniz şeklinde İzmir’de günübirlik gezilecek bölgeler çok fazla. İzmir merkezde görülecek yerler kadar, İzmir civarında gezilecek yerler de her türlü zevke göre İzmir kalkışlı tur seçeneği sunuyor. Keşfetsene’nin İzmir seyahat Rehberi‘nin bu bölümü il merkezi ve civarlar olarak ayrılıyor. Her zamanki şeklinde bir tek yaşanmış gezi notlarını yazdığımız için şehir dışındaki noktalar alternatif sayfada gezdiklerimiz ve İzmir önerilerimiz olarak ayrılıyor. Gidemediğimiz yerleri de vaktiniz olur diye sıraladık, siz bize yazar ya da aşağıya yorum olarak girerseniz, İzmir seyahat yorumları olarak öteki okurlara da faydası olur, İzmir uçak bileti de artık fazlaca uygun, Türkiye’nin her yerinden bu özel şehre ulaşmak mümkün.

İzmir İl Merkezi’nde Görülecek bölgeler

İzmir içinde görülecek yerleri şehir rotasıymış benzer biçimde yol sırasına bakılırsa yazmaya çalıştık. İzmir’de konaklama yaptığınız yeri baz alarak kendi günübirlik İzmir turunuzu çizersiniz düşüncesindeyiz. Hepimiz giderken kaynaklardaki İzmir gezi notları kadar yerli dostlarımızın bilgileri ve yönlendirmelerinden de yararlandık, her zamanki benzer biçimde mahalli davranmaya çalıştık.

İzmir Saat Kulesi: İzmir’in sembolü olan yapı Konak Meydanı’nda içeriyor. 1901’de Sadrazam Mehmet Sait Paşa tarafından Fransız mimar Raymond Charles Pêr’e’ye yaptırılan kule 25 metre uzunluğunda ve 4 çeşmeli. Kulenin saati de Almanlardan armağan. Gündüz Konak Meydanı’nın canlılığıyla güzel bir buluşma yeri olurken, gece de ışıklandırılmasıyla ayrıca hoş. Vaktiniz olursa Kule’yi fotoğraflamaya gündüz ve hava karardığında ikinci defa gitmenizi öneririz. Orijinal haline sadık kalınan kulenin ilk halinde bulunan Osmanlı İmparatorluğu Tuğrası ve bazı işaretler, ülkemizde sanatın genç cumhuriyet döneminde başladığını ifade etmek için daha sonrasında kaldırılmıştır. Günümüzde İzmir’e gidip de burada fotoğraf çektirmeyene “yazık” gözüyle bakıyorlar.

Sadrazam Mehmet Said Paşa tarafınca, 1901 yılında II. Abdülhamit’in tahta çıkışının 25. Yılı için yaptırılmış. Alman Konsolosluk binasını da icra eden bir mimara yapmış oldurılan saat kulesi 25 metre uzunlukta. Kulenin saati ise Alman İmparatoru II. Wilhelm’in hediyesi. Saat yapım tarihinden bugüne dek hiç durmadan çalışmış. Saat kulesi İzmir Konak Meydanı’nda bulunuyor. İzmir’in sembollerinden birisi kulenin önünde fotoğraf çektirmeyi unutmayın.

İzmir Saat Kulesi

Tarihi İzmir Kemeraltı Çarşısı: bizlik nam-ı öteki “kot lazım mı? çarşısı”. Konak Meydanı’nın devamında yer edinen bu kalabalık çarşı şehrin zamanı alışveriş noktalarından. Sürekli kalabalık olan bu Çarşı, ucuz alışveriş kadar minik lezzet noktalarıyla da davetkar. Yudumla isminde kafede geçerken soğuk soğuk karadut şerbeti içtik ki bayıldık, o sıcakta iyi gidiyor.

İzmir, antik dönemlerden bu yana Ege’nin en önemli kentlerinden biriydi. Körfez yapısından dolayı korunaklı limanı sebebiyle, kentin tarihinde deniz ticareti hep önemli yer işgal etmiş. Anadolu’dan getirilen satılacak ürünler, İzmir’e getirilip buradan Ege’ye kıyısı olan ülkelere, Yunanistan ve İtalya’ya gemilerle gönderilirmiş. Benzer şekilde bu ülkelerden gelen çeşitli mallar da İzmir limanı vesilesiyle Anadolu’veyağıtılırmış. Bu vaziyet, Kemeraltı bölgesini organik bir ticaret merkezi haline getirmiş. İzmir’e gelen turistlerin ilk uğrak yerlerinden biri olan Kemeraltı çarşısı canlılığını bugün de hala koruyor. Kemeraltı’nda Kızlarağası Hanı ve Han bitişiğinde kahve tadı, Kemeraltı’nda balık pazarında midye aklınızda bulunsun.

Kadifekale

İzmir merkezde körfeze hâkim bir tepede kurulmuş olan Kadifekale, MÖ 3 yüzyılda Büyük İskender’in emri le Generali Lysimachos tarafından yapmış oldurılmış. Deniz seviyesinden 186 metre yükseklikte kurulan Kadifekale, Roma, Bizans, Beylikler ve Osmanlı dönemlerinde onarım görmüş. Kale çevresi bugün çağdaş yerleşim yerleri ile çevrili olmasına rağmen Helenistik ve Roma dönemine ilişik sur duvarları görülebiliyor. Kale içerisinde Bizans Döneminden kalma kemerli büyük bir sarnıç ve bir mescit kalıntısı bulunuyor. Kadifekale’nin girişindeki İzmir Körfezi manzaralı kahvehanede çay içmeyi unutmayın.

izmir kadifekale-from-outside
Konak İskelesi: Meydanın iskelesi hem Karşıyaka’ya geçiş amacıyla deniz ulaşımı için, bununla beraber etrafında takılmak için kullanabileceğini, ziyaret edebileceğiniz zamanı iskele.
İzmir Konak İskelesi

Smyrna Antik Kenti

Anadolu’nun iç bölgelerini deniz ile buluşturan önemli bir liman kenti olarak önemini günümüze kadar korudu. Smyrna, Roma döneminde Ephesos ve Pergamon kentleri ile yarışabilecek nitelikte gelişmiş bir kentti. Roma İmparatorluğuna bağlı kentler için oldukca önemli olan “İmparator adına mabet yapma hakkı” Smyrna’ya 3 defa verilmiş.  Smyrna Antik Kenti’ne kadar gelmişken Bayraklı Sevgi Yolu’nda kahve molası verin.

izmir Smyrna Antik Kenti

Agora Harabeleri: Çarşı’nın içinde boş boş yürümektense, kahverengi tabelaları takip ederek kendinize bir hedef edinebilirsiniz. Bu tabelaların en yaygını bizleri Agora Harabeleri’ne çıkarıyor. Henüz kazı çalışmaları tam bitmemiş büyük ölçekli zamanı harabeler İzmir’de ziyaret edilesi kıymetli bir nokta mı bilemeyiz. Dışarıdan çok büyük bir kısmı görülen Agora Harabelerinin giriş ücreti 5 TL.

İzmir Agorası, Büyük İskender tarafınca yeniden kurdurulan kentin iskan sahası Kadifekale’nin şimal yamacında yer alıyor. Agora antik dönemlerde çarşı, pazar yeri anlamında, politik toplantı ve alışveriş alanlarına olduğu yerlerdi. Agora kalıntıları yüzyıllardır yarı açıkta duran bazı mermer sütunların ilgi çekmesi sonucu ortaya çıkarılmış. Bölgeden çıkarılan önemli eserler bugün İzmir Arkeoloji Müzesi’nde sergileniyor. Hergün 08.00 – 17.00 arasında ziyarete açık. Agora’nın hemen karşısından tarihi Kemeraltı’nın güzelliklerini keşfedebileceğiniz Havra Sokağı‘na adım atın.

İzmir Agora Harabeleri
İzmir Arkeoloji Müzesi: Agora’nın devamında gidilebilecek arkeoloji müzesinin sivil giriş ücreti 10 TL, öğrenci indirimi yok ancak 18 yaş altı ücretsiz. Kültür Bakanlığı’na bağlı ve müze kart geçerli. Bizler içine girmedik, informasyon yok, şurada detay var: İzmirmuzesi.Gov.Tr
İzmir’de ilk Arkeoloji müzesi olan yer, 3 yıllık yaratı toplama ve derleme çalışmalarından sonra 1927 yılında Tepecik semtinde bulunan Aya Vukla (Gözlü) Kilisesi’nde ziyarete açılmış. 1984’ten bu yana Konak Bahribaba Parkı içindeki 5000 m²lik bir çağıl müze binasında hizmet veriyor. Eserler müze binası içinde ve bahçede olmak üzere 1500 üzerinde.
Konak Meydan’a geri dönelim;

Dario Moreno Sokağı: Saat Kulesi’ne 1,7 km. Mesafede yürüyerek yaklaşık 20 dakikalık mesafede şirin mi şirin bir sokak. 1950’ler – 60’lar içinde ülkemizde oldukça popüler olan beyazperde oyuncusu ve müzisyen Moreno’nun adı verilmiş bu küçük sokak tam bir Ege silüeti. Deniz ve Mehtap’ı mırıldanırken Asansör’e yürüyoruz 30, 40 adımda.

İzmir-Dairo-Moreno-Sokağı

İzmir zamanı Asansör Binası: Birinden diğerine ulaşması zorluk derecesi yüksek, çok yüksek mesafeli iki caddenin arasındaki 58 metrelik kot farkını hızla çıkabilmek için 1907’de Nesim Levi tarafından inşa edilmiş zamanı asansör binasına günümüzde çıkış ücretsiz. şu demek oluyor ki İzmir Asansör Binasının yapım sebebi yalnız ulaşım. Günümüzde ise zirvesinden şahane bir İzmir Silueti sunan yapının üst katında bir de restoran bulunuyor.
Mithatpaşa Caddesi ile Halil Rıfat Paşa semti arasındaki seviye farkından dolayı, iki semt arasındaki ulaşımı kolaylaştırmak amacı ile 1907 yılında, Musevi işadamı Nesim Levi tarafınca yapmış oldurılmış. Öncesinde Halil Rıfat Paşa semtine çıkabilmek için 155 basamaklı merdivenler kullanılıyordu. Kulede iki asansör bulunuyor; bunlardan soldaki buharla, sağdaki ise elektrik ile çalışıyordu. 1985’de restorasyonla birlikte her iki asansör de elektrikle çalışır duruma getirildi. İzmir Asansör, 1900’lü yıllarda Museviler’in yoğun olarak yaşadığı semt olan Karataş’ta bulunuyor.
Izmir-Tarihi-Asansor
Bağımsız bir rota için Konak’tan çıkıp, Kordon – Gündoğdu – Alsancak hattına gelirsek;

Kıbrıs Şehitleri Caddesi ve Ara Sokakları: Yaşınıza bağlı olsa da muhtemelen maksimum zaman geçireceğiniz yer burası. İstanbul’da İstiklal Caddesi her neyse, onun bir benzeri diyebiliriz. Son derece Avrupai olan bölgenin önce kötü yanını söyleyelim, ülkemizin her yerinde olduğu gibi İzmir gece hayatının kalbi bu bölgede de klüp, dans v.S. Gece yaşamı kısıtlı, daha ziyade oturmaca ve tepinmece mekanları var fakat en güzel yanı sokağa yayılmış olması. Kimseyi rahatsız etmeyecek şekilde mekanların önünde de masalar var ve sokakta da içki kolaylıkla içilebiliyor. Gaza gelip ilerledik bu anlattıklarımız Kıbrıs Şehitleri Caddesi’nde değil, tıpkı İstiklal benzer biçimde onu kesen ara sokaklarda. Sahile paralel olan caddenin sahil tarafına doğru olan ara sokaklarında ne olursa olsun rezistans çizerek yürüyüş yapın ve her yeri keşfetmeye çalışın, her sokağın kendine has bir ruhu olduğunu söyleyebiliriz. İzmir’de ne nerede yenir sayfamızda da yazdığımız biroldukça lezzet durağı bu caddede. Gece mekanlarına çok karışmayalım, Varuna seyyah başta hepsini öneririz deyip geçelim.

Konak Vapur İskelesi

İzmir Konak’ta içeriyor. Konak Vapur İskelesi’nin hemen yanıbaşlangıcında Yalı camii ve İzmir Saat Kulesi içeriyor. Bu iskeleden geçişlik, Alsancak, Karşıyaka ve Göztepe vapur iskelelerine vapur seferleri yapılıyor. Pasaport bölgesinden, Konak Vapur İskelesi’ne yürüyüş, İzmir körfezindeki keyifli aktivitelerden birisi. Vapur iskelesinin girişinde Alsancak Unlu Mamuller bulunuyor. Güzel bir kahvaltı yahut çay, kahve molası için mutlaka oturun.
Kızlarağası Hanı: Çarşı’nın içindeki birçok handan en meşhuru. Çok ahım şahım bir esprisi yok, hediyelik alışveriş ve zamanı handa bir çay keyfi için iyi bir durak.

Konak Vapur İskelesi

Kordon Boyu: Şahane, şahane, şahane. Şehir karmaşasının içinde böyle güzel bir bölgenin olması ve korunması muhteşem bir keyif. Geleneksel geyiklerimizdeki çiğdemciler (Evet İzmir’de çekirdeğe çiğdem denir) eşliğinde, gençler, yaşlılar, çalışanlar, öğrenciler pat diye çimlere seriliyor ve günün stresini atıyorlar. Gün batımı da hakkaten bi’ güzel. İsterseniz oradaki satıcılardan, isterseniz marketlerden yahut büfelerden alacağınız ıvır zıvırla ufak minik atıştırarak sahilde yayılıp denizi koklayabilirsiniz. Mevsimine bakılırsa seyyar satıcılarda erik, çilek v.S. Satışı da bulunuyor. Kordon’da İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin bisiklet kiralama hizmeti var, ne olursa olsun yararlanın ancak talep fazlasından olsa gerek çok park yeri olsa da genel anlamda bisiklet bulunamıyor. Erkenci gelmek veya gözü açık olmanın faydası var. İlk saat 2 TL, sonrası saati 1 TL, kredi kartı geçerli.

İzmir’i hiç görmeyenlerin bile Kordon’un ününü duymuşlardır. Şiir ve şarkılara mevzu olmuş İzmir’in ünlü Kordon’u, günün her saatinde capcanlı bir mekan. Bir yanda masmavi İzmir Körfezi, diğer yanı çimenlerine uzanmış gençleri ile renkli bir yer. İzmir’in en önemli prestijli mekanlarına ev sahipliği yapıyor. Körfezin temizlenmesi ve mavi renge dönüşmeye başlaması ile birlikte İzmir Kordon boyu daha eğlenceli bir mekan oldu. Akşam yemekleri için ideal bir yer.
İzmir Kordon Boyu
Konak Mask Müzesi: Konak Belediyesi’nin tematik butik müzelerinden minik bir tanesi. Rezistans yürüyüşü yaparken karşımıza geldi, yaşamımızda hiç böyle bir şey görüp duymadığımız için girdik. Sivil 2 TL, öğrenci 1 TL. Niye bilmiyoruz o gün bir de ücretsizdi. İçeride Dünya’nın çeşitli kültürlerinden oluşturulmuş hoş bir koleksiyon var. Böyle yarım saatlik neşeli bir durak. Müze çalışanları da şahane bilgili ve çok sıcak insanoğlu.
Atatürk Müzesi: Atatürk’ün İzmir’de kaldığı ev müzeye dönüştürülmüş olarak ziyaretçilerini bekliyor. 1. Kordon Mustafa Kemal Atatürk Caddesi üzerindeki tarihi yapı onlarca yıllık geçmişi (1880) ile,  Mustafa Kemal Atatürk’ün izlerini taşıyan bir yapı.

İzmir Fuarı: Rotamızdan ayrılıp içlere gidersek, (Konak sahilden Basmahane’ye doğru yürüyerek 10 dakika kadar) meşhur İzmir Fuarı alanını bulabilirsiniz. Fuar zamanları ilgili mevzunun etkinliğine ilişik bir alan olsa da etkinlik dışında da gitmenizi öneririz. Büyük bir şehir parkı, yürüyüş ve spor parkurları ve dev gibi bir lunapark bulunuyor.

İzmir Fuar Lunapark: İçinde kumar (Hileli top atışları, at yarışı, halka geçirme v.S.) olmayan görmüş olduğumüz ilk lunaparktı sanırız. İzmir lunaparkında çocuklara yönelik her şey olmakla beraber, yetişkinler içinde Ege Güneşi isminde dönme dolap ve özellikle Super Loop isminde bir defa ters dönmenin de yer aldığı ufak roller coaster oldukca eğlenceli. Bizler bir tek roller coaster’a bindik, çocukken İzmir vehamet Tüneli’ne girmişliğimiz de var. Nerede ise her şey için bilet 5 TL.