kavak ağacı özellikleri

Kavak genelde su kenarlarında ve bol su isteyen bir ağaç türüdür. Üretim amaçlı yetiştirilir. Genelde kara kavak dediğimiz yerli kavak türü 15 yaşına gldiğinde kesilmek için uygun hale gelir. 15 yaşından sonra artık yavaş yavaş içi çürümeye başlar dolayısıyla ekonomik değerini kaybeder. Bu bakımdan endüstriyel bir ağaç olarak kullanılmaktadır. Bazı ambalaj sanayiinde sandık yapımında vs. gibi kullanımı bulunmaktadır. En fazla kocaeli ve sakarya civarında yetiştirilmektedir. Doğal olarak da Populus tremula dediğimiz yabani kavak türü dere kanarlarında, orman içlerinde görülebilir. Yapraklarının titremesi dolayısıyla bunlara titrek kavak denir. dekoratif amaçla kullanılan bu kavağın hoş bir görüntüsü vardır.

kavak ağacıKavaklar tohumla üretilebilirlerse de, çimlenme özelliklerini çabuk yitirdiklerinden, bunlar da söğütler gibi vejetatif olarak çelik yoluyla çoğaltılırlar. Sürgün verme özellikleri fazladır. Işık ağaçlarıdır, hızlı büyürler; akarsu kenarlarında ve dolma arazide iyi gelişirler. Durgun sulu yerlerde, ağır topraklarda iyi gelişme gösteremezler. Genelde sığ bir kök sistemi yaparlar.

 

Kavak ekimi ve üretimi Türkiye’de hemen hemen her bölgede yapılmaktadır. Her bölgenin doğal koşullarına bağlı kavak çeşitliliği vardır.

kavak ağacı yaşıTürkiye’nin en büyük kavak ormanları Samsun ili, Terme ilçesindedir. Kanada’dan sonra dünyada ikinci yerdedir. Yeşilırmak ovasında, yaşayan halkın geçim kaynaklarından en önemlisi kavak yetiştiriciliğidir. Terme’den bütün Türkiye’ye ve yurtdışına kavak ihracatı yapılmaktadır.

kavak ağacı tohumuKavak ağaçları suyu seven ağaç türlerindendir. Genel itibari ile sulak yerlerde yetiştirilir.

Ülkemizde en çok kavak Samsun ilinin Terme ilçesinde yetiştirilir. Kavak üretiminin en fazla olduğu ülke Kanada’dır.

kavak ağacı yol kenarı

Kavak ağacı ağaçlar içerisinde en düz ağaçlardan birisidir. Öyleki kalem gibi düzdür. Dallarıda yukarı doğru düz şekilde uzar. Aşağı sarkma olmaz.

kavak ağacı boyuKalın çaplı kavaklar genellikle kaplama ve kontörplak endüstrisinde değerlendirilmektedir. Kibrit yapımında kavak odunu kullanılmaktadır. Ayrıca tersimat masaları, ambalaj sandıkları, kuru maddeler için fıçılar ile sunta ve yonga-lif levhalarının yapımında kavak odunuları geniş ölçüde kullanılmaktadır.

 

 

Türkiye’de doğal olarak biri melez olmak üzere 5 tür yayılış gösterir.

  • Ak kavak (Populus alba)
  • Fırat kavağı (Populus euphratica)
  • Kara kavak (Populus nigra)
  • Titrek kavak (Populus tremula)
  • Boz kavak (Populus x canescens) (P. alba x P. tremula melezi)

kavak ağacı odunu