Ülkemizde son zamanlarda yaşadığımız darbe olayında şehir düşen kahramanın adıdır . Kahraman astsubay 15 Temmuz darbe gecesi emrinde çalıştığı darbe yanlısı tuğgeneral Semih Terzi’yi alnından vurarak oradaki bulunan askerler tarafından defalarca vücuduna mermi alarak şehit edilmiştir. Ülkemizin en karmaşık gününde bu cesaret örneğini göstererek darbecilere müsaade etmeyen kahramanın adıdır .

Bu kahramanın adının yaşatmak üzere çalışmalara başlayan Devletimiz Niğde Üniversitesinin aldığı bir karar ile buranın adı Ömer Halisdemir Üniversitesi olarak değiştirilmiştir. Bu kahramanlık örneği gösteren Astsubaya minnetimizi böyle göstererek onu yaşatmaya devam ediyoruz. Darbe gecesi oldukça çok Semih Terzi gibi insanlar ile uğraşıldı. Böyle kahramanlar ile de bu büyük oyuna son verildi.

omer-halisdemir

1974 yılında Niğde’nin Bor ilçesinde Çukurkuyu Köyü’nde dünyaya gelen Ömer Halisdemir doğma büyüme buralıdır. 15 Temmuz Darbe Girişiminin seyrini değiştiren Ömer Halisdemir darbe gecesi darbe yanlısı Tuğgeneral Semih Terzi’yi alnından vurarak öldürmüş ve daha sonrasında şehit olmuştur.

omer-halisdemir-hayati

Yedi çocuklu bir aileden gelen Ömer Halisdemir çocukluğu hep maddi sıkıntılarla geçmiştir. Çukurkuyu’da eğitim görem Halisdemir okul sonralarında çobanlık yapmıştır. Hatice Halisdemir ile evli olup evliliğinden Elifnur ve Doğan Ertuğrul adlarında iki çocuğu bulunmaktadır.

omer-halisdemir-kimdir

Darbeci general Tuğgeneral Semih Terzi’yi öldürdükten sonra şehit edilen Piyade Astsubay Başçavuş Ömer Halisdemir’in mezarını her gün yüzlerce ziyaretçi akın etmektedir.