Sporun yararları:Egzersiz, 50 yaşından sonra yaşama sağlıklı, aktif yıllar ekleyebilir. Yapılan araştırmalar egzersize başlamanın asla geç olmadığını ve dinçlikte küçük bir gelişimin ölüm riskini azalttığını göstermektedir. Basit ve düzenli yürüyüşler yaşlılarda yaşamı uzatabilir. Ilımlı dinçliğe sahip olan bireyler, yüksek tansiyona sahip olsalar ya da sigara içseler düşük dinçliğe sahip olanlara göre düşük ölüm oranına sahiptirler.

Direnç (ağırlık kaldırma) antrenmanları yaşlı bireyler için önemlidir, çünkü bu çalışma azalan kitlesini, yoğunluğunu ve kuvveti geri dönüştüren ve kötüye gidişatı azaltan yoldur.

egzersizleri yaşlılığın getirdiği bozulmuş dengesizliği ve kas katılığını azaltır.

– sportif aktivite eklemlerin doğal genişlik derecesinin korunmasına ve gelişmesine olanak sağlar, eklemlerin katılaşması karşı mücadele eder.

– beslenmeyi ve kıkırdakların devinme yeteneklerini kolaylaştırarak eklemlerin en iyi şekilde korunmasını ve bakımını sağlar,

– kemik düzeyinde; kalsiyum tutulmasını kolaylaştırır

–  kas tonusun un iyileşmesi sayesinde; sportif aktivite kalça, dizler ve özellikle omurga düzeyindeki ağrıların   önüne geçilmesine olanak sağlar,

– bel ağrılarına karşı en iyi ilaçtır

kalbin çalışma sistemini düzenler, efektif ve ekonomik çalıştırır,

peri ferik damar direnci azalacağından kalp üzerindeki yük kalkar,

hipertansiyon düzelir,

dolaşım hızlanır, bundan dolayı metabolik artıkların atılımı kalaylaşır,

spor bedeni geliştirir ve bir görünüş sağlar, fakat zayıflatmaz. ile kaybı düşünülmemelidir, ile kaybedilen su daha sonra geri alınır. Fizik aktivite sellülite karşı etkili mücadele yöntemidir, kasları uyumlu hale getirir, aşırı kilo alımına açmaz (eğer body-building ile uğraşmıyorsanız).

. Psikolojik yararlar

– kendine güveni uyandırır, hırsı artırır,

– heyecanı ve stresi azaltır,

– bedenin bilincine varılır, seksüel yaşamın düzenine katkı sağlar,

– beynin daha iyi oksijenleşmesi sayesinde, zekasal etkinliği yükseltir,

– gurup düşüncesi, bireyler arasında ilişkiler, karşılıklı olarak saygı kavramı gelişir,

– zevk alma duyusu gelişir; bu beyinden salgılanan hormonlar ile olur; endorfinler; aile ve mesleki kaygılardan kurtulmaya olanak sağlar.