Himalayalar da Çin Halk Cumhuriyeti ve Nepal sınırlarında bulunan 8.848 m yüksekliğe sahip dünyanın en büyük dağı olmakla birlikte dünya üzerindeki profesyonel ve amatör dağcıların en çok ilgi gösterdiği yerdir. Oluşumu miyosen (26-27 milyon yıl öncesi) bölüme dayanır.Tırmanmayı yaşam biçimi yapmış çoğu sporcunun doruğunu görmek için can attığı bir yüksekliktir. İlk tırmanış 1904 yılında gerçekleşmiş olup dağın zirvesini gören 29 Mayıs 1953 yılında Edmund Hillary ve Tenzing Norgay olmuştur. Everest’e çıkmak bu kadar zordur.Çünkü dorukları troposfere kadar uzanmakta olduğu için oksijen ve sıcaklık azdır. Hazırlıksız ve ekipman eksiği olmak dağın zirvesine ulaşmayı imkansızlaştırmış o zamanlarda. Ama sonuç olarak İngiltere kraliyetinin desteğini arkasına alan bu iki insan son noktayı görmeyi başarmış ve tarihe adlarını yazdırmışlardır.

?

Everest dağı Dünya üzerindeki en yüksek rakıma sahip dağ olup Nepal ile Çin ülkelerinin sınırında yer almaktadır.

28 derece kuzey enlemi ve 87 derece doğu boylamı ile geometrik konumu ifade edilebilecek olan Everest Dağı sahip olduğu Dünya’nın en yüksek dağı unvanı sayesinde oldukça meşhur ve dağcıları cezbediyor.

Zirveye ilk ayak basma işlemi 26 Mayıs 1953 tarihinde İngiliz Kraliyet Coğrafya Derneği tarafından oluşturulan ekip ile oksijenli tüp desteği sayesinde gerçekleşmiştir.

Nasuh Mahruki, milli Türk dağcısı, 1995 senesinde zirveye tırmanarak buraya tırmanan ilk Türk olma unvanını kazanmıştır. Eylem Elif Maviş ise aynı başarıyı 2006 senesinde gerçekleştirerek buraya tırmanan ilk Türk kadın olma unvanına sahip olmuştur.

Bu zirve gerçekten de dünyadaki en muhteşem yer olarak anılmasına rağmen aynı zamanda da ölümcül ve trajik yer olarak da görülmektedir. Bu dağın kayalık silüeti, pek çok kişiyi tırmanma konusunda kendisine doğru çekmiştir. Üzülerek söylemek gerekirse, bu kişilerin çoğu sonsuza kadar bu kayalıklardaki karların içerisinde ve kayalıkların uçurumlarında kalmıştır. 235’in üzerindeki dağcı ve yerel halk, dünyanın en yüksek zirvesine tırmanmaya çalışırken hayatını kaybetmiştir, fakat yine de kesin sayı hala bilinememektedir.

Bunun sebebi ise herkesin tırmanış öncesi kendisini kaydetmemesidir. Bu ölümler basınçtan ve düşük hava yoğunluğundan kaynaklanmaktadır ki bu durumda uzun bir süre için nefes almak imkânsızdır, gerçi tehlikelere, dondurucu soğuğa ve soludukları havada yetersiz oksijenin olmasına rağmen pek çok kişi, dünyanın tepesinde çok az bir sürede kalmak için kendi hayatlarını tehlikeye sokmaktadır. Peki, bu görkemli zirveyi özel kılan şey nedir?

Everest’e Tırmanmak isteyenler yüklü ücret ödemek zorunda

Şu aralar bu soru, çok popüler bir sorudur, hepimizin bildiği gibi yüksek irtifalar çıkmak tamamen öde ve oyun oyna tarzındadır ve şunu bilmelisiniz ki dağcılık için fiziksel olarak hazır olmak tek başına yeterli değildir, bununla birlikte ücret ödemek için hazır olmanız gereklidir. Eğer tek başınıza giderseniz bunun ücreti yaklaşık olarak 30 bin $ olur. Seyahat şirketleri rehberli seferler sunmaktadır, bu hizmetin bedeli ise yaklaşın 60 bin $’dır. Telefon ve İnternet erişimini içerisinde barındıran VIP seferler ise 90 bin $’ı bulan yüksek rakamlardan oluşmaktadır.

Genel olarak bu, paketin içerisinde bulunan servislerin sayısına ve kalitesine, buna ek olarak da rehbere bağlı olmaktadır. Buna rağmen çalışmak için rehberinizi ve şirketinizi seçerken, sadece fiyatı ve sağlayıcının adını seçmemek oldukça önemlidir. Uçuşların da bunlara dâhil olduğunu araştırmak ve görmek, her zaman daha iyi bir yöntemdir. Ayrıca Sherpa hizmetinin dâhil olup olmadığını da görmeniz, tavsiye edilen şeyler arasındadır. Çünkü bazen ana kamp alanında bulunduğunuz zaman Sherpalara da ücret ödemek zorunda kalırsınız, böylece beklenmedik sürprizlerden kaçınmak için mutlaka detaylara göz atmak her zaman daha iyidir.

Nepal hükümeti, Everest’e tırmanmak isteyen yabancıları zorunlu bir ücrete tabi tutmaktadır. Tırmanış grubuna ve zaman aralığına bağlı olarak bu ücret 11000$’dan 25000$’a kadar çeşitlilik gösterebilmektedir.

nelerdir?

Dünya üzerindeki en yüksek dağ olup yüksekliği 8.848 metredir.

İsmini Hindistan ülkesinde bulunan İngiltereli Kadastro Genel Müdürü George Everest’ten almıştır. İsim 1865 yılında verilmiştir.

Everest dağının Tibet dilindeki yerel ismi “Çomolunma” dır.

Everest dağının oluşumu konusunda farklı görüşler bulunsa da özellikle tarihçilerin Everest dağının Himalayalardan dahi daha önce oluştuğu ve tarihinin 450  milyon yıl öncesine kadar dayandığı söylemektedirler.

Everest’in doruk noktasında hayat yoktur. Çünkü doruk noktasında hem oksijen eksikliği baş gösterir. Hem de sıcaklık yaklaşık olarak -70 derecelere kadar düşmektedir.  Bu sıcaklıkta gerek hayvan gerekse bitkiler yaşama şansı bulamamaktadır.

Everest’in doruk noktasındaki rüzgârların hızı yaklaşık olarak saatte 100 kilometre civarındadır.

Everest dağında birçok buzul bulunmaktadır. Bu buzullar içinde en önemlileri doğu kısmında bulunan Kangşang buzulu, kuzey ve kuzeybatı kısımda bulunan Doğu ve Batı Rongbuk buzulları, Kuzeybatıda bulunan Pumori Buzulu, batı ve güney kısmında bulunan Khumbu buzuludur. Ayrıca Everest ile Lhotse-Nuptse sırtı arasında bulunan Batı buzyalağı ismindeki buz vadisidir.

Everest dağından doğan birkaç tane akarsu Nepal ve Çin Halk Cumhuriyetinde bazı akarsular oluşturmaktadır.

Everest’in yerel sakinleri Euophrys omnisuperstes türü örümcekler.

Everest Dağı Hakkındaki Gerçekler

 1. Mahalangur sırasının bir parçası olan Everest, 29,035 feet (8848 metreye eşit) yüksekliğindedir.
 2. Hawaii’deki faal olmayan Mauna Kea volkanı, deniz seviyesinden sayılmadığı sürece dünyanın en yüksek dağı olarak ilk sırada yer almaktadır.
 3. Everest dağı ise 60 milyon yaşındadır, Hindistan tektonik plakasının Asya plakasına doğru olan hareketinden dolayı oluşmaya başlamıştır. Bölgedeki devam eden tektonik aktivitelerden dolayı, Everest her yıl yaklaşık çeyrek inç (0.25″) kadar yükselmektedir.
 4. Zirvenin tam ortası Nepal ve Çin sınırı olarak kabul edilmektedir; zirvenin güneyi Nepal, kuzeyi ise Çin’dir (Tibet olarak da bilinir).
 5. Çomolungma (Tibetçe’den gelen sözcük) evrenin kutsal annesi anlamına gelmektedir.
 6. Kendilerini sıcak tutmaları için tırmanıcılara zirvede oksijen kullanmaları önerilmektedir. Yiyecek olarak ise zirveden önce bolca pirinç ve noodle tüketirler, çünkü bu tırmanıcılar zirve tırmanışı esnasında oldukça enerji harcarlar. Yine de, ortalama olarak dağcılar günlük bazda 10.000 ‘den fazla kalori yakmaktadır ve bu sayı zirve tırmanışı sırasında iki katına çıkmaktadır. Genel olarak, dağcılar normalde sefer boyunca ağırlıklarından 4 ile 9 kilogram (10-20 lbs) kaybetmektedirler.
 7. 4,000 farklı kişi tarafından bildirilen rotalara göre, şu ana kadar Everest’e 7,000’den fazla zirve tırmanışı yapılmıştır.
 8. Everest’e tırmanmayı başaran en yaşlı kişi (Japonya’dan) Miura Yiuchiro idir, 23 Mayıs 2013’te tırmanmıştır ve tırmandığında 80 yaşındadır.
 9. Everest’in zirvesine doğru 18 adet resmi tırmanış yolu bulunmaktadır.
 10. Everest’in zirvesine adım adan ilk kadın, Japon bir dağcı olan Junko Tabei idir (1975 yılında).
 11. Düşmeyi önlemek için dağcılar naylon ipler (çapı 10mm) kullanmaktadırlar. Zirveye doğru başarılı bir şekilde yol almak için dağcılar, üzerinde sivri uçlar bulunan spor botlardan giyinmektedir ki bunlara krampon denmektedir. Ayrıca dağcılar kayalık ve buzlu yüzeylerde aşağı düşmemek için buz baltalarını kullanmaktadırlar. Kıyafet olarak, içleri kay tüyü ile dolu olan elbiseler giymektedirler.
 12. Sherpa, Nepal’in batısında yaşayan insanların genel adıdır. Başlangıçta Sherpalar, birkaç yüzyıl önce Tibet tarafından göç etmişlerdir. Sherpalar, ana kamp alanı üzerinde bulunan orta kamplarda gıda, çadır ve destek malzemelerini taşımak için dağcılara yardım ederler.
 13. Dağcılar 7925 m rakımda kendilerine ait oksijen tüplerini kullanmaya başlarlar (26,000 feet), buna rağmen dağcılar bu oksijen tüpleriyle birlikte sadece 915 metre daha da aşağıdaymış gibi hissederler. Genel olarak 8230 metre yükseklikte, dağcılardan biri kendisini deniz seviyesinden 7315 metre yükseklikteymiş gibi hisseder ki bu fark pek de önemli olmamaktadır.
 14. Sıcaklık -62 C’ye kadar inebilmektedir.

Everest Dağına nasıl tırmanılır?

Everest zirvesine tırmanmak için dağcılar tarafından kullanılan 2 ana rota vardır:

Kuzey Ridge Rotası : Tibet’te başlar ve teknik olarak tırmanması en zor olandır.

Güney Ridge Rotası: Namche Bazaar’da başlar, tırmanması en kolay ve popüler olan rotadır.

Bu 2 rotayla beraber zirveye tırmanmak için dağcılar tarafından deneyimlenmiş 15 rota daha vardır. Bu yazımızda Güney Ridge rotasından bahsedeceğiz. Güney Ridge rotası ana kampıda içeren 5 ana kampa bölünmüştür ve zirveye tırmanmak ortalama 4 günlük bir tırmanma gerektirir.

Bu rota teknik olarak ana kampta (5.380m) başlar ve bu kampa ulaşmak için Katmandu’dan 6-8 günlük bir yürüyüş yapmanız gerekecektir. Bu yürüyüş yüksek rakımdaki iklime alışmanıza imkan verecektir.

Ana kampın iklimine alışıldıktan sonra dağcıların, buz tabakasıyla örtülü, çatlakların ve yer değişen buz bloklarına sahip bir çok dağcı ve Sherpalı insanların yaşamlarına mal olan Khumbu buz çağlayanını geçmeleri gerekmektedir. Sabitlenmiş halat ve metal merdivenler yardımıyla dağcılar Buz çağlayanından Kamp 1′e (6.605m) ulaşırlar.

Kamp 1′den sonra dağcılar Batı Cwm’ye – hafif eğimli nispeten düz bir zemine sahip “Sessizliğin Vadisi” adı verilen- Kamp 2 (6.500m) nin olduğu Lhotse cephesinin altına doğru tırmanırlar. Kamp 2′den sonra dağcılar Lhotse cephesini bir seri sabitlenmiş halatlarla geçerek Kamp 3′ê tırmanırlar. Kamp 3′ten 500m yukarıda ise 5 kamptan sonuncusu olan Everest’s South Col’a (Kamp 4 – 7920m) tırmanılır. Kamp 4 havadaki oksijen seviyesinin belirli bir süreden sonra insani fonksiyonların devam ettirilmesi için yetersiz olduğu Ölüm Bölgesi’nin başladığı yerdir.

Kamp 4, zirveye ulaşmak isteyen dağcılar için dönüşü olmayan veya hava koşulları olumsuzsa dağcıların bir çoğu için tırmanışın bittiği yer olarak görülür. Şartların uygun olduğu durumlarda dağcılar, tırmanışın ve inişin bir günde tamamlanabilmesi amacıyla gece 12-1 arasında başlanması gereken zirveye götürecek son ve en önemli olan tırmanışı yaparlar.

Kaynakça
ozelliklerinedir.com
everestian.com
derszamani.net

                                                                                                                                                   Yazar: Hulusi pakdil