Bir antrenman sürecinin pedagojik amaçlarını tamamlayabilmesi için ve antrenman sürecinin oryantasyonunun tamamen sağlandığından emin olunması için kısa da olsa bir antrenman sonrası analizi yapmak gereklidir. Antrenman eğer bir sonuç çıkarmazsak etkinliğini kaybeder. Bir antrenör sürekli, antrenman sırasında çıkarılan işle, sporcunun fiziksel ve psikolojik durumu ve performansa seviyesi  arasındaki ilişki hakkında güncel bilgi ister. Antrenmanın durumunun arttırılması birçoğu sadece antrenman sırasında fark edilebilecek bir çok faktöre bağlıdır. Antrenman sonrası analiz antrenman etkinliğinin ölçülmesi ve herhangi bir problem varsa bunların saptanması için gereklidir. Bu analiz antrenmanın gelişimi ve etkinliği için vazgeçilmez hale gelir ve gelecek antrenmanları planlamaya ışık tutar.

ÖZET

–          –         Antrenman süreçlerinin yükü ve içeriği sporcuların türleri ve tamamlanması gereken aktivitelere bağlıdır.

–          –         Antrenörün bir antrenmanı yürütürken yapması gereken sayısız iş vardır. Eğer antrenmanı iyi planlarsa daha iyi sonuç alır.

–          –         Her egzersizde antrenör performansın değerlendirmesini yapabilmek için hedefler, başarı kriterleri ve referans noktaları belirlemelidir.

–          –         Her antrenman ısınma, ana bölüm ve soğuma bölümlerinden oluşmalıdır.

–          –         Eğer antrenman birkaç görev içeriyorsa ana bölüm aşağıdaki sırayı takip etmelidir:

–          –         1. kısım: beceri geliştirmek için alıştırmalar

–          –         2. kısım: hızın geliştirilmesi

–          –         3. kısım: dayanıklılığın geliştirilmesi

 

–          –         – Antrenman sürecinin analizi ne kadar özet halinde olursa olsun gelecek antrenmanların planlanmasına ışık tutacaktır.