oyunu tarafından edilmiştir.1892 yılında arkadaşı Dr. James NAİSMİTH’in oyununu icat etmesinden sonra sonra ; Morgan bu oyunu inceleyerek oyununu yarattı ve bu oyuna
” MİNTONETTE ” adını verdi.
Daha sonra voleybol adını alan 1900 yılında özel tasarlanmış topla oynanmaya başlandı.Set ve 1916 yılında Filipinler’de ortaya çıktı.altı kişilik takımlar 1918 yılında standart hale geldi.1947 yılında Uluslararası Voleybol Federasyonu kuruldu ve 1949 yılında Uluslararası Olimpiyat Komitesi voleybolu olimpiyat oyunlarına dahil etti.

Voleybol , file ile ikiye bölünmüş bir oyun alanı üzerinde iki takım tarafından oynanan bir spordur. Oyunun çok yönlülüğünün herkese sunulabilmesi amacıyla özel durumlar için farklı uyarlamalar bulunmaktadır.
Oyunun amacı , topu filenin üstünden geçirmek suretiyle rakip alana göndermek ve rakip takımın aynı amaca ulaşmasını önlemektir. Takımların topu rakip alana gönderirken üç kez vurma hakkı vardır ( blok teması dışında )
Top oyuna servis ile sokulur , servisi atan topu filenin üzerinden rakip alana gönderir. Oyun topun oyun alanına değmesi , harice gitmesi veya bir takımın hata yapmasına kadar devam eder.
Voleybolda bir kazanan takım bir sayı alır. Servisi karşılayan takım rallyi kazandığındabir sayı ve servis kullanma hakkı kazanır ve oyuncuları saat yönünde bir pozisyon dönerler.