Hücum (Attack) Sistemi:

Bu ünitenin amacı takım koordinasyonunun defans ve hücum teorileriyle bağlantılı olarak gelişimi hakkında vermektir. Ana maddeler:

  1. 1. Hücum (attack) kombinasyonlarının koordinasyonu ve
  2. 2. Hücumdan defansa ve defanstan hücuma geçiş

Defans ve hücum teorileriyle bağlantılı olan prensiplerine konu içinde değinilecektir.

Temel olarak, bir takımın oyunun iki ana bileşeninden ve bunların birbirleriyle olan ilişkisinden haberdar olmayı öğrenmesi gerekir. Bunlar hücum ve defanstır.Özellikle bir takım iki durumla ilgilenmelidir: karşılayıcı ve servis atıcı oldukları ve hücuma kalkıştıkları durum ile potansiyel skor durumu ki bunda da servis atıp hücuma karşı sahalarını savundukları ve karşı hücumda bulundukları durumdur.

Bu durumlar ayrı ayrı ele alınmalıdır. Önce hücum felsefesi, servis karşılama taktikleri ve hücum koordinasyonu üzerinde yoğunlaşacağız.

Birçok olasılığı içeren taktikler ve değişkenler tüm takım sporlarının önemli bir parçasıdır. Bunların voleyboldaki önemi diğer bir çok spordan çoktur. Hücumsal taktiklerin dünya voleybolunda çok gelişim göstermesi önemlidir. Bu, hem bayan hem de erkek takımları için geçerlidir. aynı gelişim hedefini amaçlarlar: yüksek Asya stili hızlı hücum artı teknik oyun varyasyonu ile güç voleybolu denen Avrupalı güçlü hücum stilinin birleştirilmesi. Giderek artan popülerliği olan ve uluslar arası bir spor olan voleybolda çekişmeyle birlikte heybetli dünya takımları sürekli artan bir mücadelenin bulunduğu bu platformda kendilerini silahlandırmak için devamlı yeni teknikler ve taktikler geliştiriyorlar.

Dünya voleybolunu hücum taktikleri iki değişik sahip da bu iki stil arasındaki uçurum gittikçe daralıyor. Artan müsabaka sayısı ve ulusal ve takımlar arası değişim ziyaretleri teknik ve taktik bilginin müşterek bir süzgeçten geçmesine sebep oluyor ve böylece iki stilin de birbirine yakınlaşmasını sağlıyor. Daha önceki dünya karşılaşmalarından görülen o ki, oyunların belirli baskın özelikleri önde gelen tüm takımlar hızlı hücumu ana hücum silahı olarak benimsemişler. Buradaki fikir rakibi hız ile şaşırtmak. Amerikan ve Avrupalı takımların hızlı ve esnek Asya oyun stilini ödünç aldıklarını söyleyebiliriz. Hücum taktiklerinde tüm takımlar ilerleme ve gelişim hedefleri olarak hız artı yükseklik ve güç artı değişikliğin birleşimini uygulamaya çalışıyorlar.

Son yıllarda dünya çapında lider olan takımların “yüksekliği” arttırmalarına rağmen hiçbir takımın sadece yükseklik artı güç avantajını ya da hız avantajını rakibini yenmek için kullanmadığını görüyoruz. İstenilen yüksekliğe ulaşıldığında her zaman bir takım, tekniğini geliştirmeye ve taktiklerinde hızı ve değişkenliği yerleştirmeye çalışır. Basitçe anlatmak gerekirse, heybetli bir takım tüm beceriler veya tekniklerin yanı sıra yüksekliğe de sahip olmalı, hızlı hücumun yanı sıra güçlü hücum da yapabilmeli. Yani dünya çapında lider olan her takım, altılı takım yıldızları galaksisinde kendine garantili bir yer edinmelidir.

Günümüzde bayan takımları çoktan aktif bir şekilde erkek takımlarının hızlı hücum taktiklerini uyguluyorlar. Son Dünya Kupası’nda Çin Bayanlar Milli Takımı bilinen hız ve değişken taktiklerinin dışında yarışan diğer takımların arasında fark yaratacak şekilde açık smaç (spike) hücumlarını güçlendirdiler. Çinli kızların hücumu sadece güçlü hamleler için değil aynı zamanda da değişken pozisyonlarda da işe yaradı. Son iki yıl içinde Amerikan bayan voleybolu yeni bir gelişim trendi yansıtarak üst seviyelere ilerledi. Orijinal yüksek ve güçlü smaçlarına (spike) Asya’dan “ithal” ettikleri hızlı ve çoklu değişkenliği, feit( ) -hücum oyunlarını ve running ( ) hücumu eklediler. Aynı şekilde Rusya Federasyonu ve Küba bayanlar takımları hücumda oldukça kabiliyetli müthiş birer takım haline geldiler. Performansları günümüzün bayan voleybolunun yüksek standartlarını yansıttı.

Birleşmiş takım taktikleri oyuncuların bireysel hareketleriyle desteklenmelidir. Bu da oyuncuların teknik becerileri, fiziksel kabiliyetleri ve bireysel taktik kapasiteleri birleşmiş takım taktikleri açısından olmazsa olmaz koşullardır. Hücum taktikleri içimde aynı prensip geçerlidir. Takım hücum taktikleri, bireysel smaç (spike) ve pas (set) tekniklerinden daha etkili olamaz. Tıpkı bunun gibi, yüksek düzeyli bireysel smaç (spike) teknik ve taktikleri etkili bir oyun için takım hücum taktiklerini tek başına kullanımından daha etkilidir. Örneğin, bir çok takım, oyuncularının tek başlarına başarabileceklerinden daha üst süzeyde taktik oynamaya çalışırlar. Böylece oyuncularının bireysel becerileri zayıf olan bir takım komplike bir taktik sistemle oynamaz. Sonuç olarak, takım hücum taktikleri, oyuncunun bireysel smaç (spike) ve pas (set) teknik becerilerinin fiziksel kabiliyetlerinin ve zihinsel niteliklerinin geliştirilmesine ve çalıştırılmasına bağlıdır. Zayıf oyuncunun yetenekleri , takımın bileşik hücum taktiklerini sınırlar, özellikle de takımın pas yeteneklerinin gelişmiş oyunculara ihtiyacı varken.

Bu tip bir sistemi kullanırken izlenebilecek prensipler aşağıdaki gibidir:

1)Hücum oyunları:

  1. a. önceden koşullanmıştır
  2. b. sahada topun nereden geldiğine bağlıdır.
  3. c. pasöre (setter) bağlıdır (işaret ve/veya sözel olarak)
  4. d. hücumcuya bağlıdır (işaret ve/veya sözel olarak)
  5. e. yukarıdakilerin çeşitli kombinasyonlarına bağlıdır

2)Öğrenmesi en kolay sistemlerden birisi pasör (spiker) ve hücumcunun üzerinden baskı alındığı zamandır. Pasör (spiker), hücumculardan gelen çağrılar gibi diğer cue( ) ları öğrenmelidir.

3)Pasör (spiker) çağrının ilk numarası tarafından gösterilen yere topu göndermekle yükümlüdür.

4)Pasör (spiker) topu, çağırılan pasın (set) ikinci numarasıyla işaret edilen top yörüngesine koymakla yükümlüdür.

5)Bir takım tarafından kullanılan hücumun hızının ve karmaşıklığının derecesi pasörün (spiker) becerisine bağlıdır. Böylece hücum oyunlarının kesinliği pasörün (spiker) forte( )siyle belirlenir.

6)Pasların (set) tümünün zamanlamasının (mantık ölçüleri dahilinde) sorumluluğu vurucunundur.

7)Tüm setler, A, B, C, D, …Quick( ) tarafından bildirilen pozisyona doğru paslanır.

Örnek:

“A Quick( )” = ön quick( )

“B Quick( )” = ön quick( ) vuruşu

“C Quick( )” = arka quick( ) vuruşu

“D Quick( )” = ön quick( ) uzun vuruşu

“E Quick( )” = arka quick( ) (bazen A arka diye de adlandırılır)

8)Kombinasyon oyunları filer boyunca herhangi bir yerde gerçekleşir.

(1)Temel zaman farkına dayanan oyunlar. “A Quick( )”, “B Quick( )”, “C Quick( )” ve “E Quick( )” temel zaman fakına dayanan oyunlardır.

Bu oyunlar ilk topun oyun belirleyicisidir ki bu, rakibin orta blokçusunun hareket etmesi gerektiği zaman hücumcuya pas edilmelidir.

(2)Kombinasyon hücum ayın sistemi

a) a) “A Quick( )” sistemi

– – ön sırada iki hücumcu

top yolu

oyuncuların hareketleri

pasör (spiker)

X smaçör (setter)

blokçu (blocker)

– –

– – ön sırada 3 hücumcu (attacker)

b) b) “B Quick” sistemi

– – ön sırada 2 hücumcu (attacker)

– – ön sırada 3 hücumcu (attacker)

– – 2 ön sıra hücumcusu (attacker) + 1 arka sıra hücumcusu (attacker)

c) c) “E Quick( )” sistemi

– – ön sırada 2 hücumcu (attacker) ve 2 ön sıra hücumcusu (attacker) + 1 arka sıra hücumcusu (attacker)

– – ön sırada 3 hücumcu (attacker)

d) d) “Çift Quick( )” sistemi

e) e) tüm kişisel ve pozisyon farklarına dayanan oyunlar

(3) Dünya lideri bir takımın ilk oluşumu

a) a) Rusya Federasyonu:

10uncu Dünya Şampiyonasında bu takım dünya şampiyonu oldu.

Takım oluşumu: 5-1

Genellikle Shkurikhin’i Zaitzev’in (2 no) karşısına orta oyuncu olarak konur. Zaitzev Dünya Şampiyonası’nda pasördü (setter) ve dünya voleybolunun sahip olduğu en iyi pasörlerden (setter) biriydi.

Karşılamada, pasör (setter) ön sıra oyuncusu iken, Shkurikhin (5 no) arka saha hücumunu etkilemek için saklı kaldı.

Hücumda, Savin (3 no) ve Shkurikhin (5 no) ve Loor (12 no) ilk hücumcularken diğerleri de 2. ve 3. hücumculardı (attacker).

b) b) Brezilya erkekler takımı:

Takım formasyonu: 5-1

Williams Da Silva turnuvanın geri kalanı boyunca orta oyuncu olan Renan Dal karşısında pasördü (setter). Renan Dal, tüm maçlarda arka sırada büyük bir başarıyla hücumcuyu oynadı.

Karşılamada, Rusyta Federesyonu aynı taktikleri uyguladılar. Burada 6 nolu oyuncu arka sahadan hücuma kalkarken William da Silva ön sıradaydı. Ayrıca Rusya Federesyonundan 2 ya da 3 oyuncu servisi karşılayıp diğerlerini serbest hücum kombinasyonu için bıraktıklar. Amauri (8 no), De Avila (14 no) ve Rajzman (12 no) ilk hücum zamanında oynadılar ki bu sırada da Dal Zatto (16 no) ve Xando (9 no) arka saha hücumcularıydı.

Brezilya, son Dünya Şampiyonası’nda mükemmel hücum ve defans akrobatları sayesinde 3. oldu.

(4) Modern, dünya düzeyine yakışır voleybolda, “havanına kontrolü” diye adlandırılan mücadele oldukça yoğundur. Bu yüzden hızlı hücum taktikleri uygulamaları da öyle olmalı. Lider takımlar cesurca arka sıradan hücum etmeyi deneyecekler ki böylece “5 adamlı hücum” sonuna kadar kullanılmalı.