Yumuşakçalar denizlerden göllere, dağlık bölgelerden ormanlara kadar farklı birçok ortamda bulunurlar.Yumuşakçalar şubesinde kafadanbacaklılar,karındanbacaklılar,mideler ve kitonlar gibi ilginç canlı grupları yer alır. Yumuşakçaların tümünün özelliği vücutlarında “” denilen deri benzeri bir organın bulunmasıdır. iç organlarını çevreler.Birçok yumuşakça türünde bulunan kabuk,manto tarafından salgılanır.Yumuşakçaların kabukları kalsiyum karbonattan oluşur.Bazı türlerde ise kabuk yoktur.Yumuşakçaların  çoğunda mantonun içerisinde bir dizi solungaç bulunur.Bu solungaçlar sayesinde  canlılar oksijen alırlar.yumuşakçaların bir başka özelliği de agızda bulunan ve kayaların üzerindeki bitkileri kazıyarak yutmaya yarayan “radula”  adındaki törpü biçimli yapıdır.Yumuşakça sınıflarından  biri olan midyeler, dünya üzerinde inci yapabileen tek canlı gruplarıdır.İnci mantonun içine giren kum tanesi gibi yabancı bir maddenin sedele kaplanması sonucunda olusur.

BAZI  YUMUŞAKÇALAR

   FLABELİNA:Boyu 4 cm.Başının üzerinde iki uzantı bulunur. bir vücudu olduğundan sindirim sistemi dışardan görülebilir.Besinleri arasında zehirli hidra türleri vardır.Bunların zehirinden etkilenmediği gibi  zehiri vücudunda biriktirerek  kendini savunmada kullanır.

   ELİSYA:Boyu 0,5-0,7 cm arasıdır.Vücut rengi, beslendiği suyosunlarının rengine bağlı olarak yeşilden kırmıszıya değişir.Suyosunlarının kloroplastlarını vücudunda biriktirir.Biriktirdiği kloroplastlarını fotosentazle ürettiği besini kullanır.adı latincede türleri anlamına .

  KALAMAR:100-200 metre derinlikte kunlu çamurlu tabanlarda yaşarlar.Yüzgeçleri nedeniyle vücudu bir elmas parçasına benzer.Pembe kırmızı ve kahverengi .Balıklar kabuklular ve diğer kafadan bacaklılarla beslenir.

  MİDYE:İpliksi yapılarla sert yüzeylere tutunur.Kayaların üzerinde ya da çatlaklarda bir arada dururlar.Yaşam süresi 15 yıla ulaşabilir.Besinini suyu süzerek alır.Bir saatte 1,5 lt. suyu süzebilir.40 m. derinliğe kadar olan sularda yasar.

  MÜREKKEP BALIĞI:Tehlikedeyken çok hızlı  renk  değiştirerek gizlenir.Ayrıca kur yaparken de renk değiştirir.Rahatsız edildiğinde dışarıya mürekkep benzeri bir sıvı püskürtür.Kenini kuma yada çamura gömer.Balık yengeç ve karideslerle beslenir.

 AHTAPOT:Üzerinde emici vantuzlar bulunan sekiz kolu vardır.Erkeklerin bir kolu üreme orgnı şekline dönüşmüştür.yengeçler,balıklar ve midyelerle beslenir.Vücut rengini değiştirerek gizlenir.Genelde geceleri etkindir.