Zencefil hayatımızda önemli bitkilerden biridir .

Zencefil otçul türlerindendir havuca benzer sadece reng tarafından değişiktir ki rengi beyaza benzer ve batates rengi gibi de dıya biliriz,zencefilde kullanılan tarafı kendisinin kökleridir.
Zencefilin ilk bilindiği dönemler sıcak memleketlerde bilndi ve sonra bir çok memleketlerde yetiştirildi içinden (çin-doğu hind-meksika-filippin).

Kullanım alanı :
Zencefil baharat alanında kullanılır ama nasıl bahar olur önce onu anlatalım :
ilk önce olgunluk muddetini bekeleriz o ki şöyle olur çiçekleri ve yaprakları solar ,sonra kendisini topraktan çıkarırız ve yarparaklarını pekleriz ve toprakını da tabiki sonrasa kuruturuz ondan sonra çekeriz .

Bu mubarek nimetin yemeklere verdiği lezzet çok tatlı olup farkını yansıtır ve bu lezzetinin bir nedeni içinden içerdiği (uçan yağlardır) mecazen anlaşılmasın adları böyledir ,bu yağların varlığı tatlılara ve yemeklere ve içeceklere lezzeti verir.

En son olarak şu bilgiyi vermak istarim eski insanlar ve en fazla çinliler zencefili sindirim sistamina bir ilaç yerina kullanmışlardır ki bedendeki yağları  eritme kudretine sahiptir ve mideye takılan yemek artıkalrını kurtarır ki onların kalması midenin iç bölümünde olan zarlara iltihaba yol aça bilir.
ve sizlere çok teşekkur ederim ve yorumlarınızı beklerim ki yanlışlarımı bilayim .
ve tabiki zencefilin daha çok bilgileri vardı onları da anacağız inşallah.
sizlere iyi gunler dilerim.

Zencefil nedir

Zencefil yetişme alanı yurdumuzda sınırlı kalmaktadır. İklim şartları ve hava koşullarına bağlı olarak bu nebat ülkemiz haricinde sıcak olan tropikal iklimde yetişmektedir. Bu bitkinin anayurdu güneydoğu Asya kıt’ası olduğu bilinmektedir. Günümüzde ise yetişme alanı olarak Hindistan topraklarında ve Malezya adalarında yetişme alanı bulmaktadır. Elbet bu alanlarla yetişme alanı sınırlı kalmamakta olup öteki tropikal iklim kuşaklarında da yetişme alanı bulur.

Zencefil içmek

Zencefil kullanım şekli olarak, mevsiminde toplanan bu bitki kurutulması ile havanda dövülerek yada robotta çekilerek toz halini alır. Bu bitkinin kökleri ekmek yapımında, pasta yapımında, şarap yapımında ve tatlıların yapımında kullanılmaktadır. Bazı likör türü içeceklerinde yapımında kullanımı sağlanmaktadır. Bu bitkinin öğütülmesi ile elde edilmekte olan zencefil tozu baharat olarak da kullanıma sunulmaktadır. Bazı türden yemeklerde tat vermesi için kullanılmaktadır ve yemeğin farklı bir lezzet almasını sağlar.

Zencefil karışımı

Zencefil, tropikal iklim bölgesinde güz aylarında yapraklarının kuruması ile beraber solup dökülür ve köklerinin olgunluk aşamasına gelmesi ile de kökler çıkarılıp iyice yıkanır ve dış kabuğu da güzelce soyulduktan sonra soğuk suda bir kaç gün suyunun değiştirilerek bekletilmesi sağlanır.

Zencefil çayı

Bekleme süresi dolduktan sonra suyun içinden alınan soyulmuş zencefiller güneş altında kurutulmaya bırakılır. içerik olarak kısaca muhteviyatında barındırmış olduğu maddeler açısından: Zencefil zingiboren, zingiberol maddesi, fellandron maddesi, bernoel maddesi, sineol sitrali maddesi ve uçucu yağlar ile yüksek oranda nişasta içermektedir. Bu nebat yapışkan bir nebat sıvısı ve reçine açısından oldukça zengindir. Patatesimsi bir yapıya haiz olan bu bitki patateste bulunan maddelerin derhal hemen hepsini bulundurmaktadır.

Zencefil bal limon
Zencefil, midede oluşan hastalıkların giderilmesinde fazlaca yarar sağlamaktadır. Bağırsaklarda oluşan gazın giderilmesini sağlar, midenin yatışmasını sağlar, kan dolaşımı hızını arttırır ve kanın tüm vücutta dolaşmasını sağlar, bedenin ısınmasını sağlar ve vücudun kötü olan toksinlerinin atılmasını sağlar, zencefil tozunun gargara yapılması ile kullanımı ağız kokularının ve ağızda oluşan yaraların giderilmesini sağlar, kaslarda oluşan incinmeler de haricen masaj yapılarak kullanılmaktadır.

Zencefil bitkisi

Zencefil karbonhidrat açısından, bitkisel yağ açısından, A vitamini ve C vitamini açısından oldukca zengindir. Bu bitki muhteviyatında kalsiyum, demir, fosfor, magnezyum benzer biçimde maddeleri barındırır. Zencefil kullanımında iştah açıcı olan bir konum oluşturur, kişilerin zayıflamasına destek sunar ve bu bitkinin kullanımında belli türden hastalıkların giderilmesi sağlanmaktadır.

Zencefil faydaları

Genelliklede mide rahatsızlıklarına çok iyi gelmektedir. Zencefil kullanımı ise bir yiyecek kaşığı toz zencefilin bir su bardağı suya eklenmesi ile bir kaba alınarak normal ateşte kaynayıncaya kadar ısıtılır ve kaynama aşamasına ulaşan zencefil kısık ateşte de 5 dakika kadar kaynatıldıktan sonrasında tüketilebilir. Bu nebat sağlık açısından fazlaca faydalı olmaktadır ve aktarlarda, baharatçılarda rahatlıkla bulunabilir.