Siyasal Bilimler Tarih

20. Yüzyılın İkinci Yarısında Ermeni Saldırıları ve Cinayetleri

Sözde Ermeni soykırımının olduğunu iddia eden Ermeni eylemcileri; Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kuruluşu sırasında Lozan görüşmeleri sırasında İsmet Paşa’ya (İnönü) suikast yapmak istemiştir. Daha sonra da Mustafa Kemal Paşa’ya da suikast girişiminin planlanması sırasında yakalanan Ermeniler 1945 yılına kadar sessizlik içinde kaldı.

1945 yılında bireysel olarak bir-iki eylem yapıldıysa da örgütsel olarak bu sessizlik 1960lı yılların ortalarına kadar devam etti. 1965 yılı öncesinde ise hareketlenmeler başladı “Soykırımın ellinci yılı” bahanesiyle…

Ermeni eylemciler 70li yılların başından itibaren dünyanın her yerinde Türk diplomatlara ve Türk kurumlarına saldırdı. ( Türk Hava Yolları gibi.)

1973-1984 yılları arasında yapılan saldırılardan 24’ü maalesef ölümle sonuçlandı. Şehit personelimize Allah rahmet eylesin.

Ermeni terör örgütü Asalan’nın şehit ettiği diplomatlarımız:

27 Ocak 1973 – Los Angeles (ABD) Mehmet Baydar – Bahadır Demir
* Türk vatandaşlarına yönelik ermeni saldırıları, 1973 yılında başladı. Türkiye’nin Los Angeles Başkonsolosu Mehmet BAYDAR ve Konsolos Bahadır DEMİR, 78 yaşındaki Amerikan uyruklu ermeni Gurgen (Karakin) Yanikiyan tarafından şehit edildi.
Elinde bulunan Abdülhamit’e ait bir tabloyu Türkiye’ye armağan etmek istediğini bildirerek, Baydar ve Demir’i Santa Barbara’daki Baltimore Oteline davet eden Yanikiyan, iki diplomatı otelde silahla üzerlerine ateş açarak öldürdü. Cinayetten sonra tutuklanan ve müebbet hapis cezasına çarptırılan Yanikiyan, 31 Aralık 1984 tarihinde af ile serbest bırakıldı. Yanikiyan, serbest kaldıktan kısa bir süre sonra öldü.

Türk diplomatlara karşı ilk saldırı olarak nitelenen bu olay, daha sonra bir cinayetler zincirini başlattı ve örgütlü Ermeni terörüne örnek oluşturdu.
asalanin_hedef_secimi.gif

22 Ekim 1975 – Viyana (Avusturya) Daniş Tunalıgil
* Türkiye’nin Viyana Büyükelçisi Daniş TUNALIGİL, büyükelçiliği basan 3 terörist tarafından şehit edildi.
20 Şubat 1975’de Beyrut’taki THY bürosu bombalandı. Olayı, Gizli Ermeni Ordusu Esir Yanikiyan Gurubu üstlendi. Olay yerine bırakılan mektupta, “Ermenilerin haklı davasında emperyalistlere karşı mücadele edileceği, eylemlerin Türkiye, İran ve ABD’yi hedef alacağı, bu bombalama eyleminin de bir başlangıç olduğu” bildirildi.

22 Ekim 1975 tarihinde, otomatik silahlı 3 kişi, Türkiye’nin Viyana Büyükelçiliği’ne girerek kapıdakileri etkisiz hale getirdikten sonra Büyükelçi’nin makam odasına girdiler. Burada Daniş Tunalıgil’e Türkçe, “Siz Sefir misiniz?” diye soran ve “Evet” yanıtını alan saldırganlar, Tunalıgil’i otomatik silahlarla taradılar. Tunalıgil, olay yerinde can verdi. 3 terörist, hızla binayı terkederek, bir otomobille uzaklaştılar.

24 Ekim 1975 – Paris (Fransa) İsmail Erez – Talip Yener
* Türkiye’nin Paris Büyükelçisi İsmail EREZ ve makam şoförü Talip YENER, büyükelçilik yakınlarında katledildi. Büyükelçi Erez’in makam aracı, yerel saatle 13.30 sıralarında Büyükelçilik yakınındaki Seine Nehri üzerindeki Bir Hakeim Köprüsü’nde pusuya düşürüldü. İsmail Erez ve makam şoförü Talip Yener, otomatik silahlarla taranarak öldürüldü. Saldırıyı “Ermeni Soykırımı Adalet Komandoları” adlı örgüt üstlendi.

16 Şubat 1976 – Beyrut (Lübnan) Oktar Cirit
* Türkiye’nin Beyrut Büyükelçiliği Başkatibi Oktar CİRİT, bir salonda otururken, Ermeni terörizminin kurbanı oldu. Saldırıyı ASALA üstlendi. ASALA ilk kez bu cinayetle adını ortaya attı.

9 Haziran 1977 – Roma (İtalya) Taha Carım
* Türkiye’nin Vatikan Büyükelçisi Taha CARIM, büyükelçilik ikametgahının önünde iki teröristin açtığı ateş sonucu öldü. Saldırıyı bu kez “Ermeni Soykırımı Adalet Komandoları” adlı örgüt üstlendi.

2 Haziran 1978 – Madrit (İspanya) Necla Kuneralp – Beşir Balcıoğlu
* Türkiye’nin Madrit Büyükelçisi Zeki KUNERALP’in makam aracına 3 terörist tarafından ateş açıldı. Arabada bulunan büyükelçinin eşi Necla KUNERALP ile emekli büyükelçi Beşir BALCIOĞLU, hayatlarını kaybettiler. Saldırıyı “Ermeni Soykırımı Adalet Komandoları” adlı örgüt üstlendi. Bu olayda, ilk kez bir yabancı da Ermeni teröristlerin Türklere yönelik saldırısı sırasında öldü. Makam Şoförü İspanyol Atonyo TORRES, teröristlerin kurşunlarına hedef oldu.
24 nisan talat paşa asala katliamı
12 Ekim 1979 – Lahey (Hollanda) Ahmet Benler
* Hollanda’daki Türkiye Büyükelçisi Özdemir BENLER’in oğlu Ahmet BENLER, silahlı saldırı sonucu öldürüldü. Olayı bu kez hem “Ermeni Soykırımı Adalet Komandoları” hem de ASALA ayrı ayrı üstlendi.

22 Aralık 1979 – Paris (Fransa) Yılmaz Çolpan
* Türkiye’nin Paris Turizm Müşaviri Yılmaz ÇOLPAN, bir teröristin saldırısı sonucu katledildi. Bu olay, Ermeni terörizminin Paris’teki ikinci saldırısı oldu. Olaydan sonra haber ajanslarına telefon eden bir kişi, Roma, Madrit ve Paris’teki eylemlerden “Ermeni Soykırımı Adalet Komandoları” adlı örgütün sorumlu olduğunu bildirerek, “Türk Hükümeti Ermenilere hak tanımadığı için Avrupa’daki Türk diplomatlarını öldürüyoruz” dedi.

asala_258060

31 Temmuz 1980 – Atina (Yunanistan) Galip Özmen – Neslihan Özmen
* Türkiye’nin Atina Büyükelçiliği İdari Ataşesi Galip ÖZMEN ile 14 yaşındaki kızı Neslihan ÖZMEN, bir teröristin silahlı saldırısı sonucu katledildiler. Galip Özmen’in eşi Sevil ÖZMEN ve oğulları Kaan ÖZMEN olaydan yaralı olarak kurtuldular. Saldırıyı bu kez ASALA üstlendi.

17 Aralık 1980 – Sidney (Avustralya) Şarık Arıyak – Engin Sever
* Türkiye’nin Avustralya Başkonsolosu Şarık ARIYAK ile koruma görevlisi Engin SEVER, Ermeni terörizminin kurbanı oldular.

asala-tarafından-şehit-edilen-diplomatlar_395029
1980 yılında ayrıca;
– 6 Şubat’ta Türkiye’nin İsviçre Büyükelçisi Doğan Türkmen, Bern’de uğradığı saldırıdan yara almadan kurtuldu.
– 17 Nisan’da Türkiye’nin Vatikan Büyükelçisi Vecdi Türel’in makam aracına ateş açıldı. Türel ve koruma görevlisi Tahsin Güvenç saldırıdan yaralı olarak kurtuldular.
– 26 Eylül’de Türkiye’nin Paris Büyükelçiliği Basın Danışmanı Selçuk BAKKALBAŞI, uğradığı silahlı saldırıda yaralandı.

ermenistan-iddiasi
4 Mart 1981 – Paris (Fransa) Reşat Moralı – Tecelli Arı
* Türkiye’nin Paris Büyükelçiliği Çalışma Ataşesi Reşat MORALI ile din görevlisi Tecelli ARI, Çalışma Ataşeliği’nden çıkıp arabaya binecekleri sırada 2 teröristin saldırısına uğradılar. Moralı saldırı sırasında hayatını kaybederken, din görevlisi Arı, ağır yaralı olarak kaldırıldığı hastanede öldü. Saldırıyı ASALA üstlendi. Bu olay ile Ermeni terörizminin, Paris’teki üçüncü katliamı oldu. Türkiye, Türk diplomatlarını etkin bir şekilde korumadığı için Fransa’ya protesto notası verdi.

9 Haziran 1981 – Cenevre (İsviçre) M. Savaş Yergüz
* Türkiye’nin Cenevre Başkonsolosluğu Sözleşmeli Sekreteri Mehmet Savaş YERGÜZ, evine gitmek üzere konsolosluktan ayrıldıktan hemen sonra uğradığı silahlı saldırıda hayatını kaybetti. Saldırıyı ASALA üstlendi. Olaydan sonra yakalanan Lübnan uyruklu Ermeni terörist Mardiros Camgozyan, 15 yıl ağır hapis cezasına çarptırıldı.

ermenilerin öldürdüğü Türkler
24 Eylül 1981 – Paris (Fransa) Cemal Özen
* Türkiye’nin Paris Başkonsolosluğu ile Kültür Ataşeliği’nin bulunduğu binayı işgal eden 4 ermeni terörist, 56 Türk görevli ve vatandaşı rehin aldı. Teröristler, kendilerine müdahale etmek isteyen güvenlik görevlisi Cemal ÖZEN’i öldürdüler, Başkonsolos Kaya İNAL’ı yaraladılar. Ermeni teröristler, Türkiye’de siyasi tutuklu 12 kişinin salınarak Paris’e getirilmesini istediler. İsteklerinin kabul edilmeyeceğini anlayan teröristler 15 saat sonra polise teslim oldular. Türkiye, Fransa’yı bir kez daha uyarırken, Fransa da saldırıyı kınadı. Olayı ASALA üstlendi. Saldırıyı gerçekleştiren 4 ermeni terörist, Vasken Sakosesliyan, Kevork Abraham Gözliyan, Aram Avedis Basmaciyan ve Agop Abraham Turfanyan, 31 Ocak 1984’de Fransa’da 7’şer yıl hapis cezasına çarptırıldılar. Mahkemenin sonucu Türkiye’de büyük tepkiyle karşılandı.
1981 yılında ayrıca;
– 2 Nisan’da Türkiye’nin Kopenhag Çalışma Ataşesi Cavit Demir, oturduğu apartmanın asansöründe uğradığı silahlı saldırıdan yaralı olarak kurtuldu.
– 25 Ekim’de Türkiye’nin Roma Büyükelçiliği İkinci Katibi Gökberk Ergenekon, yolda yürürken saldırıya uğradı. Ergenekon, olaydan hafif yaralarla kurtuldu.

asala terör örgütünün cinayetleri
28 Ocak 1982 – Los Angeles (ABD) Kemal Arıkan
* Türkiye’nin Los Angeles Başkonsolosu Kemal ARIKAN öldürüldü. Arıkan’ın katili Taşnak militanı Hampig Sasunyan, müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

5 Mayıs 1982 – Boston (ABD) Orhan Gündüz
* Türkiye’nin Boston Fahri Başkonsolosu Orhan GÜNDÜZ, uğradığı silahlı saldırıda öldü.

7 Haziran – Lizbon (Portekiz) Erkut Akbay – Nadide Akbay
* Türkiye’nin Lizbon Büyükelçiliği İdari Ataşesi Erkut AKBAY otomobilinde uğradığı silahlı saldırıda öldü. Otomobilde bulunan eşi Nadide AKBAY, yaralı olarak kaldırıldığı hastanede bir süre sonra yaş**ını yitirdi.

ermeni katiller
27 Ağustos 1982 – Ottawa (Kanada) Atilla Altıkat
* Türkiye’nin Ottowa Büyükelçiliği Askeri Ataşesi Atilla ALTIKAT, silahlı saldırı sonucu öldü.

9 Eylül 1982 – Burgaz (Bulgaristan) Bora Süelkan
* Türkiye’nin Burgaz Başkonsolosluğu İdari Ataşesi Bora SÜELKAN katledildi.
1982 yılında ayrıca;
– 8 Nisan’daTürkiye’nin Ottawa Büyükelçiliği Ticaret Müşaviri Kani GÜNGÖR, uğradığı silahlı saldırıda yaralandı.
– 21 Temmuz’da Türkiye’nin Rotterdam Başkonsolosu Kemal Demirer’e konutu önünde silahlı saldırı düzenlendi. Demirer, olaydan yara almadan kurtulurken, saldırgan yaralı olarak yakalandı.
– 7 Ağustos’da ASALA’ya bağlı 2 terörist Ankara Esenboğa Havalimanında düzenlediği silahlı baskında 8 kişi öldü, 72 kişi yaralandı. Bu, Ermeni terörizminin Türkiye’deki ilk eylemi oldu. ESENBOĞA OLAYI

9 Mart 1983 – Belgrad (Yugoslavya) Galip Balkar
* Türkiye’nin Belgrad Büyükelçisi Galip BALKAR’a 2 terörist tarafından 9 Mart’ta silahlı saldırı düzenlendi. Olayda ağır yaralanan BALKAR, 11 Mart’ta hayatını kaybetti. Olayda, bir Yugoslav öğrenci de öldü. Saldırıyı yapan Kirkor Levonyan ile Raffi Aleksandr, olaydan tam bir yıl sonra 9 Mart 1984’de 20’şer yıl ağır hapis cezasına çarptırıldılar.

14 Temmuz 1983 – Brüksel (Belçika) Dursun Aksoy
* Türkiye’nin Brüksel Büyükelçiliği İdari Ataşesi Dursun AKSOY, ermeni teröristlerce katledildi.

27 Temmuz 1983 – Lizbon (Portekiz) Cahide Mıhçıoğlu
* Türkiye’nin Lizbon Büyükelçiliği, 5 Ermeni terörist tarafından basıldı ve bina içindekiler rehin alındı. Baskın sırasında büyükelçilik Müsteşarı Yurtsev MIHÇIOĞLU’nun eşi Cahide MIHÇIOĞLU hayatını kaybetti. Portekiz polisi, düzenlediği operasyonla rehineleri kurtardı, 5 teröristi de öldürdü. Saldırıyı, “Ermeni Devrimci Ordusu” adlı örgüt üstlendi. Örgüt, teröristlerin öldürülmesi nedeniyle Portekiz Başbakanı Mario Soarez’i ölümle tehdit etti.
1983 yılında ayrıca;
– 16 Haziran’da İstanbul Kapalıçarşı’da bir terörist tarafından halkın üzerine ateş açıldı. Olayda 2 kişi öldü, 21 kişi de yaralandı. Saldırgan, olay yerinde öldürüldü. Olayı bir ermeni teröristin yaptığı anlaşıldı.
– 15 Temmuz’da THY’nin Paris Orly havalimanındaki bürosu önünde bomba patladı. Olayda, 2’si Türk, 4’ü Fransız, 1’i Amerikalı, 1’i de İsveçli olmak üzere 8 kişi öldü, 28’i Türk, 63 kişi de yaralandı. Bu olay tarihe “Orly Katliamı” olarak geçti.
ermeni iddiası pkk işbirliği

28 Nisan 1984 – Tahran (İran) Işık Yönder
* Türkiye’nin Tahran Büyükelçiliği Sekreteri Şadiye YÖNDER’in eşi, İran ile Türkiye arasında ticaret yapan işadamı Işık YÖNDER, bir ASALA militanı tarafından öldürüldü.
.
20 Haziran 1984 – Viyana (Avusturya) Erdoğan Özen
* Türkiye’nin Viyana Büyükelçiliği Çalışma Ataşesi Erdoğan ÖZEN, otomobiline yerleştirilen bombanın patlaması sonucu öldü. Olayı, “Ermeni Devrimci Ordusu” adlı örgüt üstlendi.
.
19 Kasım 1984 – Viyana (Avusturya) Evner Ergun
* Türkiye’nin BM Temsilciliğinde görevli Evner ERGUN, aracına yerleştirilen bombanın patlaması sonucu öldü. Bu olayı da, “Ermeni Devrimci Ordusu” adlı örgüt üstlendi.
1984 yılında ayrıca;
– 27 Mart’ta Türkiye’nin Tahran Büyükelçiliği Ticaret Müşavir Yardımcısı Işıl ÜNEL’in otomobiline bomba yerleştirmeye çalışan bir terörist, bombanın elinde patlaması sonucu öldü.
– 28 Mart’ta yine Tahran’da Büyükelçilik Başkatibi Hasan Servet ÖKTEM ve Büyükelçilik Ataşe Yardımcısı İsmail PAMUKÇU, evlerinin önünde uğradıkları silahlı saldırıda yaralandılar.

tsk nın şanlı zaferi

3-Ermenistan’ın Azerbaycan’da işlediği Cinayetler

1988 yılında başlayan Ermenistan- Azerbaycan arasında ki çatışmalar, Rusların Ermenilere verdikleri destekle beraber 1994 yılında ateşkes sağlanana kadar büyük bir katliama dönüşmüş ve tam 1,5 milyon Türk topraklarından kaçmak zorunda kalmıştır. Olmayan bir soykırımı ispata çalışmak için 1915’lerde gezen bazı insanlar nedense daha dün yapılan bu soykırımları görmezlikten gelmektedirler.

1988’den 1994’e gelene kadar Çağdaş Batı Medeniyetinin gözleri önünde binlerce cinayet işlenmiştir. Bu cinayetleri işleyenlerin, “Bize soykırım yapıldı” diyerek dünyayı yerinden oynatan Ermeniler olması ise diğer ilginç durumdur. Ermeniler Azerbaycan’da yaptıkları bu planlı soykırımı o kadar çok “milli dava” olarak benimsemişlerdir ki, bu soykırımın başında ki adamı “Devlet Başkanı” yapmaktan gurur duymuşlar ve Karabağ Katliamları yeni Ermeni Kahramanların doğmasına yol açmıştır.

ermeni-halaylari-nasil-empoze-etmisler
Öldürülen sadece Türk Askerleri değildir. Hamile kadınlar, küçük çocuklar ve yaşlı insanlar da vahşice katledilmiş, Ermeniler babalarının-kocalarının gözleri önünde kadınlara tecavüzlerde bulunmuşlardır. Ermeni askerlerin bu soykırım süresince kumar oynamaktan da geri kalmadıkları bilinmektedir. Ermenilerin işgal süresince oynadıkları en büyük kumarsa hamile Türk Kadının karnındaki bebeğin cinsiyetine iddiaya girme oyunudur. Bebeğin cinsiyetini bilen Ermeni, arkadaşının parasını da almaya hak kazanmış demektir.
asala-pkk-ittifakı
Bütün bir Karabağ Savaşı süresince tek başına “Hocalı” soykırımı bile Ermeni vahşetini anlatmaya yeterli olacaktır. 26 Şubat 1992’de Ermeni askerleri Rus destekli silahlarıyla zaten 1 yıldır kuşatma altında tuttukları ve tamamen silahsız sayılabilecek Hocalı’da soykırım yapmaktan geri kalmamışlardır. Hocalı’da 106’sı kadın, 83’ü çocuk olmak üzere toplam 613 kişi vahşice öldürülmüştür. Bu katliam Orta Çağ karanlığında değil, 1992’de Çağdaş Dünyanın! Gözleri önünde yapılmıştır.

avrupanın ermeni yandaşlığı
Bugün itibariyle Ermenistan, hala 13 tane Azerbaycan kentini işgalini sürdürmekte, Birleşmiş Milletler kararlarına rağmen bölgeden çıkmamakta direnmektedir. 1.5 Milyon Azerbaycan Türkü ise evlerinden ve yurtlarından çok uzakta zor şartlar altında yaşamlarını sürdürmeye çalışmaktadırlar.

Asılsız Ermeni soykırımı iddialarının altında yatan gerçek

Ermeniler niçin sürekli olmayan bir soykırımı dünyanın gündemine getirmektedirler. Buna inandıkları için mi? Hayır. Tehcirin bir soykırım olmadığını belki de dünyada en iyi bilen millet Ermenilerdir. Ancak bu asılsız iddialarla önce para, ardından da Büyük Ermenistan için toprak talebinde bulunma planları yapmaktadırlar. Talep edilen paralar milyar dolarla telaffuz edilirken, para talebinin bir sonraki aşaması olan toprak talebi ise insanın tüylerini diken diken etmektedir. Üstelik Azerbaycan’da, 1. Dünya Savaşında ve yurt dışında Diplomatlarımıza yapılanlardan sonra bu kadar pişkince soykırımdan bahsetmek gerçekten onurlu insanların işi olmasa gerek. Her Türk Gencinin bilmesi ve unutmaması gereken bu iddiaların yalan olduğu ve arkasında ülkemizden toprak koparmak gayesinin olduğudur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir