Spor

Amut Nedir

Afım vaziyetinden , el parmakları tamamen yere dayanırken avuç içi ile mindere çok az temas edilir.Bu vaziyette kollarda çok kolay yaylanma yapılabilir.Parmaklar hafif dışa dönük ve açıktır.Bir bacakla kuvvetli bir savurma ve diğer bacakla yapılan itiş sonunda omuzlar hafif öne alınır.Baş omurga doğrultusunda , parmak uçlarına bakılır.Kollar gergindir.savurmadan sonra bacaklar havada bileştirilerek bütün vücut aşırı bir gerginliğin içine girer.Bacaklar ve gövde kollarla aynı doğrultu üzerinde olmalıdır.

AYAK SAVURARAK AMUT HAZIRLAYICI EGZERSİZLER (Yardım Şekli)

Yardımcı , cimnastikcinin arkasında durur.Alıştırmacı amuda kalkarken üst bacaktan yukarı çekerek kollara düşen yükü azaltır ve dengeyi sağlar.Bütün bunların yanı sıra “kollarını , bacaklarını ger” , “başını içeri al” gibi konuşmalarla teknik yönden hareketi düzeltme yolun da seçer.

ÖN ÇALIŞMALAR

 

 

 1. iki alıştırmacı karşı karşıya durular.Bir öğrenci , adım vaziyetinde ellerini sıçrama (itme) bacağının 40-50 cm uzağına koyar ve kuvvetli bir bacak savurması ile amuda kalkar.Diğer öğrenci üst bacaktan yakalar ve hareketi kontrol ederek gerekli düzeltmeleri yaptıktan sonra , tekrar geriye iter.Alıştırmayı bu defa diğer öğrenci tekrarlar.Uzun sürede tekrar ve alıştırma , alıştırmacının amuda kalkışını kolaylaştırır.
 1. Alıştırmacı amuda kalkarken yardımcı hareketin hızını sınırlamak için ya üst bacaktan kavrar veya herhangi bir kolunu ileriye uzatır , arkaya devrilmeyi önler.Aşırı ölçüde savurmadan meydana gelecek amutta yürüme ye engel olmak için hemen öne taklaya geçilir.Başın durumu dikkat edilmesi gereken en önemli husustur.
 1. Bütün gurup , yardımsız olarak bir duvara karşı amut çalışır.Belde yay’a düşmemek için duvardan 10cm açık da tebeşirle bir yer işaretlenir ve ellerin buraya konması söylenir.Bu aralık başlangıçta daha uzun olabilir.Amuda kalktıktan sonra alıştırmacı ayak parmakları ile iterek , kısa bir sürede olsa amutta yalnız başına kalmayı dener.

HAREKETİ DEĞİŞTİRME VE BAĞLAMALAR

 

 • Ayaktan açık bacaklarla amuda geçiş,
 • Çömelik vaziyetten çift bacak sıçrayarak amut,
 • ¼ Dönüşlü amut:Yardımcı üst bacaktan kavrar ve alıştırmacıyı yukarıya çeker.Bir an ağırlık sol (sağ) kola yüklenir , baş sola çevrilerek sağ elle yer itilerek 90 derecelik bir dönüş yapılır.
 • ½ Dönüşlü amut:Yardım aynıdır.Sağ elle sola doğru 90 derecelik bir dönüş yaptıktan sonra , sağ kola dayanılır ve bu sefer sol kol sola 90 derecelik bir dönüş daha yapar.Böylece 180 derecelik bir dönüş tamamlanmış olur.Paralel ve Barfiks’te yapılacak çeşitli alıştırmaların bağlantısında çok kullanılan ¼ , ½ , 1/1’lik dönüşlerin minderde çok iyi ve eksiksiz yapılmaları , ilerisi için çok faydalıdır.
 • Bacaklar açık vaziyette amuda geçme:
 • Gergin kol ve bacaklarla amuda geçme.Sıçrama mutlaka çift bacak yapılmalıdır.
 • Açık ve kapalı bacak , bükülü kollarla kuvvet amudu.
 • Gergin kol , bükülü bacak veya gergin kol gergin bacak kuvvet amudu.Kuvvet amutları aşırı bir denge ve kuvvete ihtiyaç gösterdiklerinden oldukça zordurlar.Ağırlık noktasını dayanma noktasının ötesine kolay taşımak için , kollar mümkün olduğu kadar bacaklara yakın bit noktaya konur.Amutta durabilmek için , bacakları kaldırma hareketi yavaşlar ve ayak burunları yukarı doğru kaldırmak suretiyle yardım edilir.
 • Ayakta duruştan sıçrayarak yukarıdan amuda düşüş.Vücut ağırlığı kuvvetli ve dengeli bir dayanma ile karşılanmalıdır.Vücut havada kalçadan hafifçe bükülür.Kollar yere dayanmadan az önce açılır.Yalnız bu hareket kol , karın , omuz kasları ile koordinasyon yeteneği gelişmiş öğrenciler tarafından uygulanır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir