Spor

Antrenman Süreci

Antrenman süreci, tekniğin geliştirilmesinin ve bir sporcunun performans faktörlerinin eğitim durumunun geliştirilmesi ve sağlanmasının en temel yoludur.
Bu yüzden antrenör, etkin bir antrenman sürecinin yürütülmesine ilişkin bilgiye sahip olmalıdır.
Bu ünite sonunda antrenör aşağıdaki konularla ilgili daha ayrıntılı bilgiye sahip olacaktır:

–          –         saatin içeriği ve yapısını etkileyen faktörler

–          –         antrenörün görevleri ve genel prensipler

–          –         hedeflerin ana hatlarını belirlemenin yolları ve toplantının konuları

–          –         antrenman sürecinin yapısı

BİR ANTRENMAN SÜRECİNİN İÇERİĞİNİ VE YAPISINI ETKİLEYEN FAKTÖRLER

Bir antrenman sürecinin içeriği ve yapısı ve sporcuya yüklenen antrenman yükünü aşağıdaki parametreler etkiler:
–          –         Aktiviteye katılan katılımcıların gelişim profili: bir antrenör olarak yeni başlayanları, gençliği, ileri düzey veya üst düzeydeki oyuncuları eğitiyor musunuz? Ergenlikten gençliğe adım atan gençleri veya yetişkinleri eğitiyor musunuz?
–          –         Bir sporcuların deneyimi: sporcular şimdiye kadar nasıl bir antrenmandan geçmişler? Bunların kalitesi nedir ve şimdiye kadar kaç yarışmaya katılmışlar? Yedek olarak mı asıl oyuncu olarak mı oynamışlar?
–          –         Sporcuların eğitimlerinin asıl durumu: bir antrenör performans faktörlerinin eğitim durumunu geliştirmeyi veya sağlamayı hedefler, ki bunlar performans için gerekli nitelikler, beceri yeterliliği, taktiksel kabiliyet ve meyil, etikle ilgili ve kişisel nitelikler, taktiksel zeka ve hepsinden önemlisi yüksek performans için bunların koordinasyonu. Bu düzlemde sporcularınız nerede bulunuyor?
–          –         İçinde bulunduğunuz dönem, seviye, en geniş düzey ve en ufak düzey: yıllık antrenman ve müsabaka planınıza göre neredesiniz? Müsabakaların uzunluğu, sıklığı ve türü nedir? Yıl içinde erişmek istediğiniz bir üst nokta var mı veya müsabakalar yıl içinde bazı belli aylara mı dağılmış durumdalar?
–          –         Aranan acil hedefler: Çekirdekte antrenman saatinin hedefi öğrenme, gelişim, destek veya kontrol mü? Bir antrenman boyunca kullanılacak değişik çalışmalar var mı?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir