Spor

Dikey Sıçrama Testi

Bir testin yapılabilmesi için kabul edilebilir bir amacının olması gerekir.Bu amaçlar;

a-Yapılacak antrenmanlara temel teşkil eden düzeyi belirlemek(antrenman yönlendirme,periyotlama)

b-Yapılan antrenmanların veya alınan bir maddenin etki düzeyini belirlemek

c-Yetenekli sporcu seçmek şeklinde sıralanabilir.

Spor testleri;

*Alan testleri

*Genel testler

*Özel testler

*Labratuar testleri

*Psikolojik testler olarak gruplanabilir. genelinde testler şöyle gruplanabilir.

Anaerobik güç testlerinin amacı kişinin oksijensiz ortamda patlayıcı gücünü tespit etmektir ve enerjiyi güce çevirebilme yeteneğini ortaya çıkarmaktır.

Dikey sıçrama testi , endirekt yoldan kişinin max. anaerobik gücünü tespit eder.Uygulanışı ,bir kişinin durarak ulaşabildiği yükseklik ile sıçrayarak ulaşabildiği yükseklik arasındaki fark metre cinsinden ölçülür.

Dikey sıçrama testi 1900 yıllarında Dr.Sargeant tarafından geliştirilmiştir.Bu test anaerobik fitnessin kısa anaerobik bileşeni olarak kabul edilir.Beceri yeteneği gözardı edilerek sıçrama yeteneği biyomekanik olarak kişinin fosfojen kapasitesine ve bu fosfojen depolarını hızlı bir oranda kullanabilme yeteneğine bağlıdır.

ABALAKOW DİKEY SIÇRAMA TESTİ:

Test amacı:Bacak çabuk kuvvet ,sıçrama kuvveti ve alaktasit anaerobik güç düzeyini belirlemek

Test yeri:Açık alan ,spor salonu

Test araç-gereç ve malzemeleri:Abalakow test aracı,sıçrama kemeri

Test ön hazırlığı:Sporcunun beline kemer bağlanır,sporcu yerdeki lastik plakanın üzerine çıkar,bele takılan sıçrama kemerindeki ölçerde ip boşluğa alınır sayaç sıfırlanır.

Testin uygulanması:Sporcuya test açıklanır ve sporcu ısınır.2-3 ön denemeden sonra sporcu hız almak için dizlerini bükerek aşağı doğru hareket eder.Kollardan ve dizden güç alarak kuvvetle olabildiğince yukarı sıçrar.Gövdesini öne veya geriye atmaz ,sıçradığı yere tekrar dengeli biçimde iner.

Test ölçme-değerlendirme:Sporcu üç sıçrama yapar ve içlerinden en iyi sıçrama derecesi alınır.

BOSCO DİKEY SIÇRAMA TESTİ:

Test amacı:Bacak kasları ,sıçrama kuvveti ,bacak kuvveti dayanıklılığı ve tekli sıçramalarda alaktasit anaerobik güç ,10 sn.üzerindeki sıçramalarda laktasit anaerobik güç düzeyini belirlemek

Test yeri: Spor salonu ,açık alan

Test araç-gereç ve malzemeleri:Bosco test aleti.

Test ön hazırlığı:Bosco aleti düz ve sert zemine serilir.

Testin uygulanması:Sporcuya test açıklanır.Sporcu kontrollü bir şekilde yere serilen Bosco aletinin üzerine çıkar,ayaklarıyla hareket etmeden hazır bekler.Hazır olduğunda olabildiğince yukarı sıçrar ve olduğu yere tekrar düşer.Tekli sıçramalarda squat ve aktif sıçrama biçimleri uygulanır.İlkinde eller belde hızla çömelerek dikey sıçranır.Amaç patlayıcı kuvveti belirlemektir.İkincisinde ise yine eller belde hızla çömelerek sıçranır.Amaç;patlayıcı ve elastiki kuvveti belirlemektir.

Test ölçme-değerendirme:Bosco test aleti , sporcunun bir kere sıçradığı yüksekliği,süre veya sayıya bağlı sıçrama yapıldıysa sıçrama sayısı ve yüksekliğini cm. olarak verir.Sporcunun sıçramadaki gücü ise watt olarak verilir.Kalp atım monitörü kullanıldıysa KAH verileriyle toparlanma süresi ve sıçrama yüksekliği güç ilişkilerine bakılabilir.

DİKEY SIÇRAMA (tebeşir )TESTİ:(Sargeant Jump Testi)

Test amacı:Bacak çabuk kuvveti ,sıçrama kuvveti ve alaktasit anaerobik güç düzeyini belirlemek

Test yeri: Spor salonu açık alan

Test araç-gereç malzemeleri:Şerit metre, üzerine ölçüleri yazılmış duvar veya tahta ,tebeşir veya magnezyum tozu

Test ön hazırlığı:Duvara sporcunun ortalama boy uzunluğunu gösteren santimetreler 5 ve katları şeklinde ölçeklendirilir

Testin uygulanışı:Sporcu ısınarak 2-3 deneme yapar.Yüzü duvara gelecek şekilde duvara dayanır.İki eliyle birden olabildiğince yukarı sıçrar.Tebeşirli parmaklarını duvara dokundurur.Bu uygulama ayakkabısız veya lastik ayakkabıyla yapılabilir.Hız almak için duvardan 20-30 cm.den fazla uzakta durulmaz.

Test ölçme-Değerlendirme:İlk uzanma noktası ile sıçramalar arsaındaki fark değerlendirmeye alınır.Sporcu toplam üç sıçrama yapar ve en iyi sıçrama derecesi ile uzanılan nokta arasındaki farka bakılır..

Dikey Sıçrama Testi Ölçüm Sonuçlarına Etki Edebilecek Bazı Faktörler İse şöyle sıralanabilir:

a-Yapılan spor dalı genelde belirli bir fiziksel yapıya sahip olmayı gerektirir.Fiziksel yapıdaki önemli kriterlerden biri de vücut ağırlığıdır.Sıçrama sırasında performans düşürücü bir özellik olarak fazla vücut ağırlığı alt ekstremiteye daha fazla yükbinmesine neden olarak ölçüm sonuçlarını olumsuz etkileyebilmektedir.

b-Sıçrama sırasında diz ve ayak bileklerine binen yük , vücut yağ oranının fazlalığı durumunda artar.Eğer yeterli kas gücü ve bağların güçlülüğü yok ise çeşitli yaralanmalar gerçekleşebilir.

c-Isınma sıçramaya etki eden bir diğer faktördür.Sıçramaya başlamadan önce performansın yükselmesi için kas ve kas ısılarının artması önemlidir. Kas ısısını arttıran her türlü uygulama performansı artırır..Artmış vücut ısısı sinirlerin iletim hızını arttırır.Ancak ısınmanın süresi asıl uygulamaya geçildiğinde yorgunluğa neden olmayacak ölçüde gerçekleştirilmelidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir