çıldır gölü

Çıldır Gölü, Doğu Anadolu Bölgesi’nin Van Gölü’nden sonra en büyük ikinci gölüdür.

Konum

Çıldır Gölü, Ardahan iline bağlıdır ve Ermenistan sınırındadır.

Özellikleri

Bir tatlı su gölü olan Çıldır, tektonik oluşumlu bir göldür. En derin yeri 22 metre ve yüzölçümü 14.000 ha.dır. Beslenme kaynakları özellikle kar erimesi sonucu oluşan ve yüzey akışıyla gelen sular ve pınarlardır.

Göl içerisinde 4 adet ada vardır.

Kullanımı

Gölün sadece kuzey batısında setlerle ayrılmış ve sulanma kaynağı göl olan çayırlar vardır. Ancak genelde göl çevresi mera amaçlı kullanılmaktadır, Doğu Anadolu Bölgesi’nin sert iklimi tarıma imkân vermez.
Gölde balıkçılık çevre halkı için önemli bir geçim kaynağı ve aktivitedir, kışın göl tamamen buz tutmakta ancak buzun kırılması ile balıkçılık aktivitelerine devam edilmektedir.

Kirlilik

Herhangi bir korunma statüsünde bulunmayan gölde, evsel atıklar sonucu oluşan kirlilik giderek artmakta ve dikkat çekici boyuttadır.

çıldır gölü balık

Buzlar eriyor, etrafta binbir renkte çiçek açıyor, dört bir yanı yemyeşil kadife bir örtü kaplıyor… Çıldır Gölü, eşine az rastlanır güzellikler sergileyerek baharı karşılıyor. Doğu Anadolu’nun bu aden köşesi keşfetmeyi seven herkesi bekliyor…
Ben gördüğümde buzlar henüz erimemişti…. Kocaman, bembeyaz bulutlarıyla semanü bir ayna şeklinde yansıtan Çıldır Gölü, filmlerde, fotoğraflarda gördüğümden çok daha güzeldi. Vardıktan kısa bir süre sonra, plastik çizmeli balıkçılar, sanki bir sisin içinden çıkar şeklinde, birden beliriverdiler (siz kıyıdayken gölün üzerinden birilerinin yürüyerek gelmesi hakkaten ilginç) ve hayalimdeki Çıldır Gölü karesini tamamlamış oldular. Kara naylon torbalarını devirip, içini boşaltınca koca koca balıklar buzun üzerine döküldü. İşte bizim akşam yemeği de işte böylece çıkıverdi: Çıldır Gölü’nün meşhur aynalı sazanı!
cildir-golu-4

Ağlayan göl…
Bir kısmı Ardahan bir bölümü de Kars ili sınırları içinde kalan Çıldır Gölü, tam 12.350 hektarlık alanıyla, Doğu Anadolu Bölgesi’nin en büyük göllerinden. En büyük özelliğiyse kış aylarında donması ve ortalama 1 metre genişliğinde bir buz tabakasıyla kaplanması. Bu buz tabakasının yer yer bir, bir buçuk metreye vardığı söyleniyor. Buzu delip balık tutan Ardahanlı balıkçılar yahut buz üstünde dolaşan faytonlar bir ihtimal bazılarınızın hafızasında bir köşede duruyordur. Oysa, bence gerçek bir doğa harikası olan bu göl çok daha fazlasını hak ediyor. Hem kışın bununla beraber yazın ayrı güzellikler sergileyen Çıldır, civara yapılacak otellerle yalnız Türkiye’den değil dünyanın dört bir yanından gezgin çekebilir.

çıldır gölü 87

Kışın buz pateni başta olmak üzere kış sporlarıyla, yazınsa gölde yapılacak su sporları ve çevrede gerçekleştirilecek çeşitli aktivitelerle bir tabiat sporları merkezine dönüştürülebilir… Evet, tüm bu tarz şeylerin bir gün gerçekleşeceğine inanıyorum, dileğim mümkün olduğunca çabuk olması. Fakat size tavsiyem özellikle macera ve keşfetmeyi sevenlere- gene de fazla beklememeniz ve kısa vadede, gezi planlarınıza Çıldır Gölü’nü almanız. Aslında bana sorarsanız en güzeli, Kars’tan başlayıp Artvin’e doğru ufak bir Doğu Anadolu ve Doğu Karadeniz turu yapmanız. Gerçekten de bu bölgede, gezecek, görecek o kadar çok şey var ki… Kars’a inip, Ardahan’dan Şavşat’a ordan da Artvin merkeze doğru ilerlerken, karşınıza çıkacak organik ve zamanı güzelliklerle büyülenebilir, burada aradığınızdan çok daha fazlasını bulabilirsiniz. Özellikle de bahar aylarında… Yalnız, Çıldır Gölü’nün buzları erirken sergilediği manzara bile yöre halkı ona bu haliyle ağlayan göl diyor – eşine azca rastlanır bir manzara. Çıldır öncelikle organik güzellikleriyle çekiyor insanı fakat tarihi de en az doğası kadar büyüleyici. Gölün üzerindeki 1. Dereceden sit alanı duyuru edilen ufak adada Akçakale Adası- binlerce yıl öncesinden kalıntılar var. Ama şimdi bu kalıntılardan çok burada yaşayan Gül Nine, öteki adıyla Pelikan Ana’yla anılıyor Akçakale… Yavruyken alıp büyüttüğü pelikanları ve daha bir çok kuşuyla burada tek başına yaşıyor Pelikan ana… Yazları da restoran işletiyor. Yolunuz düşerse eğer, kesinlikle Gül Nine’yi ziyaıet edin…

çıldır gölü 5

Keşfedecek o kadar çok şey var ki
bir ihtimal ileride en görkemlisi, en güzeliyle olacak fakat şimdilik konaklamak için fazla bir seçenek yok Çıldır ve yöreında… Esasen, yukarıda da belirttiğim gibi tavsiyem, bu göl gezisini ya benim icra ettiğimı gibi Kars’tan veya Ardahan’dan yapılacak mini bir seyahat olarak planlamanız. Çünkü Çıldır iki şehrin merkezine de yalnız bir – iki saat uzaklıkta. Hem böylece, bu iki şehirde de keşfedilecek bir çok şeyi atlamamış olacaksınız.

çıldır gölü 3

Neleri mi? Hangi birinden başlasak ki? Kars’ın meşhur Ani Harabeleri’nden mi yoksa Sarıkamış’taki Katerina Köşkü’nden mi? 15 Haziran- 15 Temmuz arasında Ardahan’ın Damal ilçesinde Damal Dağları’nda beliren Atatürk silüetinden mi?Yoksa Posof kazasının 20 çeşit elmasından, erik ve dut bahçelerinden mi? Buralara kadar gelmişken, bir tavsiyemiz de bölgesel yiyeceklerden tatmanız. Çeşitli balık yemeklerinin yanı sıra, kavurma kebabı, elma dolması ve pişi yörenin ünlü yemeklerden. Tabii, meşhur bal ve kaşarı saymamak olmaz. Geriye eli boş dönmek istemeyenler için de hediyelik eşya seçeneklerini sıralayalım: Damal bebekleri (informasyon için: www.Damalonline.Com), gümüş takı ve kemerlerle halılar.