Spor

Dünyada Basketbolun Tarihi

Basketbol, ABD’nin Massachusetts eyaletinde, Springfield Genç Erkekler Hıristiyan Birliği (YMCA) Eğitim Okulu’nda beden eğitimi öğretmeni olan James Naismith tarafından 1891’de yaratıldı. Atlet ve beyzbolculara kış antremanı yaptırmak amacıyla geliştirilen bu oyunda amaç, tahtadan yapılmış sepetlere topun sokulmasıydı. İlk oynanış şeklinde, 7 kişilik iki takım arasında 20’şer dakikalık üç devre üzerinden oynanmaktaydı. Oyunun asıl hedefini duvarlara asılı sepetler oluşturduğundan, Dr. Naismith tarafından bu oyuna “sepet topu” anlamına gelen Basketbol adı verildi.
Basketbol yaratılmasından kısa bir süre sonra YMCA’yı aşarak bütün okullara, üniversitelere ve hatta semtlerde bulunan jimnastik salonlarına kadar yayıldı. Gençlerde bu spora karşı uyanan istek ve heyecan da kulüpleri basketbol şubeleri açıp takımlar kurmaya zorladı ve böylece basketbol, Amerika’nın en popüler ulusal oyunu haline geldi.

Basketbolun Avrupa’daki ilk denemesi 1893 yılında Paris’in Trevise sokağındaki eski bir jimnastik salonunda yapıldı. Daha sonraları, özellikle Birinci Dünya Savaşı sırasında, basketbolun Avrupa’da yayılmasında Amerikalı askerlerin büyük etkisi oldu. Hızla gelişme gösteren basketbol kısa sürede Avrupa’da da en gözde sporlar arasında yerini aldı.

Amerika, 1897 yılında erkekler, ardından 1900 yılında bayanlar arasında ilk milli basketbol şampiyonalarını düzenledi. Amerikalılar milli spor olarak benimsedikleri basketbolu, 1904 St. Louis Olimpiyat Oyunları sırasında kulüp takımları arasında maçlar düzenleyerek, Olimpiyat Oyunları’na katılan tüm ülkelere tanıttılar. 1905 yılında dünyanın en büyük spor salonlarından New York Madison Square Garden, kapılarını basketbola açtı.

Uzakdoğu’da da 1913 yılından itibaren karşılaşmalar yapılmaya başlandı. Böylece bu oyun birkaç yıl içinde Kanada, Fransa, İngiltere, Avustralya, Çin ve Hindistan başta olmak üzere, tüm dünya ülkelerine hızla yayıldı, özellikle büyük kentlerdeki geniş spor alanlarında yapılan üniversitelerarası karşılaşmalar, basketbolun seyirlik spor olarak yayılmasında önemli katkılar sağladı.

Uluslararası Amatör Basketbol Federasyonu (FIBA), uluslararası karşılaşmaları yönetmek amacıyla, 20 Haziran 1932’de İsviçre’nin Cenevre kentinde İsviçre, Yunanistan, İtalya, Portekiz, Arjantin, Romanya ve Çekoslavakya Basketbol Federasyonları’nın işbirliği ile oluşturuldu. FIBA her dört yılda bir, Olimpiyat Oyunları’nın düzenlendiği şehirde toplanarak, basketbolu daha çekici hale getirmek için gerekli kural değişiklikleri yapmakta.

1935 yılında ilki yapılan Avrupa Basketbol Şampiyonası, 2 yılda bir düzenlenmekte. İlk kez 1936’da Berlin’de düzenlenen Olimpiyat Oyunları’na dahil edildi. 1951 yılında başlayan Erkekler Dünya Şampiyonası’nı 1953’te başlayan Bayanlar Dünya Şampiyonası izledi, Olimpiyat Oyunları’na basketbol dalında bayanlar ilk kez 1976’da katıldılar. Avrupa ligi ise 1995/96 sezonunda başladı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir