Eskrim üçtür silahla yapılır: Flöre, epe ve kılıç. Her üçünün de değişik yünleri olmasına karşılık, sayı sistemleri aynıdır. Erkekler arası eskrim karşılaşmasında ilk beş vuruşu, kadınlar arası karşılaşmalarda ise ilk dört vuruşu, tamamlayan oyuncu maçı kazanır.

Eskrimci, yaralanmamak için tel kafesten bir maske, koruyucu bir yelek, sağlam keten ya da branda bezinden bir ceket ve yumuşak eldivenler giyer. Eskrim karşılaşmaları 2 metre genişliğinde 14 metre uzunluğunda bir pist üzerinde yapılır.

FLÖRE: 1,1 metre uzunluğunda, en fazla 500 gram ağırlığında, ucunda küçük bir düğme ve çan biçiminde bir koruyucu bulunan ince bir silahtır. Sayı kazanmak için flörenin ucunundaki yaylı noktanın gövdeye bastılırması gerekir. Her iki oyuncu da aynı anda vuruş yaparsa hücumda olan sayı kazanır. Kol ve bacaklara ya da başa değen sayı sayılmaz.

EPE: Epe, flöreden daha keskin ve ağır bir silahtır, koruyucusu da daha büyüktür. Epede vuruşlar yalnızca silahın ucuyla yapılır.Üçken kesiti olan epenin ucu üç catallıdır ve bir vuruş kaydedildiği zaman giyside iz bırakır. Karşılaşma genel düğello kurallarıyla ve özel sınırlamalar olmak sızın yapılır ve rakibin vücudunda herhangi bir yere dokunma, vuruş sayılır.

KILIÇ: Kılıç hem dürtme, hem de kesme silahı olarak kullanılır. Düz ve yassı olan kılıcın yarı yuvarlak bir koruycusu vardır.Rakibin belden yukarısına uç ya da kenarla yapılan vuruşlar sayı olur.