Spor

Golfün Amacı

Golf oyununda amaç; “topu ‘başlama yeri – Tee ground’ olarak adlandırılan yerden, ‘yeşil – green’ diye tabir edilen alan içerisindeki deliğe, en az sayıda vuruşla sokmak” şeklinde özetlenebilir. Özel olarak hazırlanmış 9 ya da 18 delikli sahalarda oynanan oyunda, iki farklı oynama şekli vardır; Kazanılan veya kaybedilen deliklere göre oynanan “maç oyunu – match play” ve en az vuruşla bitirmeyi amaçlayan “vuruş sayısı oyunu – stroke play” .

Maç oyununda, en az sayıda vuruşla topu hedefe sokan taraf, o deliği kazanmış olur. Tüm oyunların ardından, en çok deliği kazanan oyuncu, maçın da galibidir. Vuruş sayısına göre oynanan oyunda ise, 18 deliği en az vuruş sayısıyla tamamlayan taraf oyunu kazanır.
Görgü Kuralları – Etiquette
Golfü diğer sporlardan ayıran en önemli özelliklerden biri de, sahada diğer oyunculara karşı saygıyı, oyun önceliğini ve sahanın korunmasını ön planda tutan görgü kurallarıdır. Bunlar, kesin sınırları çizilmiş kurallar olmamakla birlikte, oyunda dikkat edilmesi gereken koşullarıdır.
– Vuruş ya da swing çalışması yaparken, golf sopanızın başkalarına çarpacak ve zarar verecek pozisyonda olmadığından emin ol.
– Bir oyuncu vuruşunu yaparken kımıldamayın, konuşmayın ve atışı engelleyecek şekilde ona yakın durmayın.
– Öndeki grup yoldan çekilinceye kadar topa vurmayın.
– Her zaman oyunu ara vermeden oynayın. Grubunuzdaki oyuncuların hepsi deliği tamamladıktan sonra ‘green’i bir an once terk edin.
– Daha hızlı oynayan gruplara yol vererek öne geçmelerini sağlayın.
– Kaldırdığınız çim kapaklarını yerlerine koyun.
– Kum engelindeki ayak izlerini düzleyin.
– Diğer oyuncunun pata hattına basmayın.
– ‘Green’de sopalarınızı ve çantalarınızı yere fırlatmayın.
– Eğer Caddie ile oynuyorsanız, green alanına zarar vermemesine dikkat edin. Golf arabası kullanıyorsanız, belirtilen kurallara mutlak surette uyunuz.
– Bayrak direğini deliği zedelemeden dikkatlice yerine koyyun. – Swing çalışması yaparken, sahanın çimlerini kaldırmamaya özen gösterin.

One thought on “Golfün Amacı

  1. çok güzelmişşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir