Spor

Hentbolda Verimlikik Kavramı

ANTRENMANDA VERİMLİKİK KAVRAMI:
Antrenmandaki kontrol ve tesisler bazen olumlu sonuçlar vermeyebilir. Kendi  ve karşı takım oyuncularına bağımlılık kısmen dikkate alınmayabilir. Bunlar antrenmandan çok oyunda, daha iyi yürütülür. Fiziksel gelişimi teknik, taktik alanda daha iyi değerlendirme olanağına sahibiz. Hareket değişiminin değerlendirilmesi için genellikle kalite kavramı birinci plana çıkar. Bunların yardımıyla antrenör kendisine göre değer ölçüleri türetir, uygulamayı kontrol eder ve değerlendirir. Testler çoğunlukla güç geliştirme alanında uygulanır.

MÜSABAKALARDA VERİMLİLİK KAVRAMI:

Değişik ortam, oyunun önemini, rakibin tutumu, oyunun akışı ve çevre özellikleri (seyirci, salonun durumu gibi) nedenlerle sporcunun müsabakadaki verimliliğinin antrenmandaki durumundan önemli ölçüde farklı olduğu bilinmektedir. İster izlenerek ister ölçülerek olsun antrenmandaki güç kontrolleri bir oyuncu veya bir takım için kuvvet belirtisi değildir bu nedenle oyun verimliliğinin de izlenmesi, belirlenmesi ve değerlendirilmesi gerekir.

Oyun verimliliğinin (karmaşık yapısı nedeniyle) tüm etkenlerini belirleyebilmek olanaksızdır. Antrenör müsabakalarda verimliliğin belirleyebilmek için takımın oyununun önemli özelliklerini saptayabilmekle yetinmek zorundadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir