Spor

Jimnastik Sırası İle Yapılan Hareketler

JİMNASTİK SIRASI

 

Jimnastik sırası, standart ebatlara sahip olan bugün hemen hemen her spor ve jimnastik salonunda gördüğümüz, sahip olmak için büyük ekonomik külfet gerektirmeyen ve her yaştaki kişinin yararlanabileceği bir alettir. Kolay bulunması ve çok amaçlı olarak kullanılabilmesi yönünden, jimnastik sırası tercih edilen bir alet konumundadır.

Jimnastik sırasında yapılan araştırmaların büyük bir çoğunluğu oyun niteliğine sokularak verilebildiği için jimnastik sırasında yapılan araştırmalar, çocukların ve her yaştaki gençlerin ilgisini çekerek zevkle çalışmalarını sağlar. Çocukların ve öğrencilerin, jimnastik sırası üzerinde yaptıkları çeşitli yürüyüş ve koşular, onların dengeli hareket edebilme özelliklerini geliştirerek, düzgün bir duruş kazanmalarına yardımcı olur. Jimnastik sırasında yapılan değişik alıştırmalar, çocukların ve gençlerin kol, bacak, karın, kalça ve omuz gibi kasların, kısacası tüm vücut kas ve kas gruplarının kuvvetlendirilmesinde yardımcı olur.

Ayrıca dayanıklılık, esneklik, denge, çabukluk, koordinasyon, beceri ve kendine güven gibi özelliklerinde gelişmesinde jimnastik sırası önemli bir yardımcı alettir.

 

Beden Eğitimi ve jimnastik derslerinde veya kondisyonu geliştirmek amacı ile yapılan antrenmanlarda, fizyolojik ısınma döneminde, herhangi bir tekniğin basamaklama döneminde, jimnastik sırasından yararlanmak, çalışmalara renk katacağı gibi öğrencilerin de zevkleve istekle çalışmalarına yardımcı olur. Öğrenciye, jimnastik sırasından yararlanarak, değişik oyun veya stafet yarışları da yaptırılabilir.

Kısacası; çeşitli spor dallarına özgü performansı geliştirmek amacı ile yapılan antrenmanlarda kullanılabilen jimnastik  sırası, motorik özelliklerinde kazanılması ve geliştirilmesinde önemli bir alettir.

Jimnastik sırasında yapılan alıştırmalarda, çalışan kişi ve öğrencilerin yaş gruplarını, cinsiyetini, hareket zorlularını ve yapılması istenilen hareketin tekrar sayısını dikkate alarak çalışmak gerekir.

JİMNASTİK SIRASININ ÖLÇÜ VE ÖZELLİKLERİ

 

Jimnastik sırası, pürüzsüz cilalanmış, çam kalasından yapılır. Uzunluğu, üst tahta 3.50m – 3.70m – 4.00m uzunluğunda değişir. 24 – 28cm genişliğinde 3.5cm kalınlığındadır. Sıranın yerden yüksekliği 40cm’dir. 2 ve 3 ayak üzerine oturtulur. Alltta sağlam olması için ayakları birbirine birleştiren 4-5cm genişliğinde lata bulunur. Sıra ters çevrildiğinde bu lata denge çalışmaları için kullanılabilir. Paralel, kasa, parmaklık vb. gibi aletlere takılarak rahatça çalışabilmek için bir kenarında menteşeli, çengel bulunur.

 

JİMNASTİK SIRASINA GÖRE DURUŞLAR

 

1-      DÜZ DURUŞ

Jimnastik sırasını karşımıza alarak yaptığımız duruş şeklidir.

2-      TERS DURUŞ

Jimnastik sırasını arkamıza alarak yaptığımız duruş şeklidir.

3-      YAN DURUŞ

Jimnastik sırasını sağ yada sol tarafımıza alarak yaptığımız duruş şeklidir.

 

JİMNASTİK SIRASINDA YAPILAN ALIŞTIRMALAR

 

Bu hareketler öğrencinin yaşına, cinsiyetine, kapasitesine ve geliştirilmek istenen özelliğin türüne uygun olarak seçilmelidir. Öğrencide korku ve çekingenlik yaratan bazı hareketlerde, çalıştırıcı veya antrenörün öğrenciye yardım etmesinde yarar vardır.

Jimnastik Sırasında Yapılan Yürüyüşler

Jimnastik sırasında yapılan çeşitli yürüyüş ve koşular öğrenciye düzgün bir vücut duruşu, denge, cesaret, ritm duygusu, koordinasyon, uyum gibi özellikleri kazandıran çalışmaları içerir.

 

1-  Jimnastik sırası üzerinde kollar yanda

açık pozisyonda bir uçtan diğer uca, önce öne, sonra geriye yürüme.

 

2-  Eller belde jimnastik sırası üzerinde

yanlara yürüme.

 

3-      Eller belde jimnastik sırası üzerinde

Çapraz adımlarla yanlara yürüme.

3-      Kollar yanda açık, ayak topuğu yere temas etmeden ayak ucunda küçük adımlarla yürüme.

4-       Eller belde, adım bacağını kalça ve diz

Eklemlerinde 90 derece bükerek yürüme.

5-      Kollar açık öne bir adım alıp, diğer bacak yana gergin kaldırarak yürüme.

6-      Kollar açık öne bir adım alıp, diğer bacak yana gergin kaldırarak yürüme.

7- Kollar açık öne bir adım alıp, diğer bacak yana  gergin kaldırarak yürüme

Jimnastik Sırasında Yapılan Koşular

1 –  Kollar yanlarda açık, gövde dik küçük adımlarla koşu.

2 –  Kollar yanda açık, küçük adımlarla dizler göğüse çekilerek koşu.

3 – Kollar yanda açık, ayak topuklarını kalçaya vurarak koşu.

4 – Kollar yanda açık, büyük adımlarla koşmaya çalışılır.

5 – Kollar yanda açık, bacakları sırası ile gergin olarak öne-yukarı savurarak koşu.

6 – Kollar yanda açık, bacakları sırası ile ve gergin geriye savurarak koşu.

 

One thought on “Jimnastik Sırası İle Yapılan Hareketler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir