Sağlık

Mide Ağrılarının Sebepleri, Tedavi yöntemleri

Mide Ağrılarının Sebepleri, Türleri ve Mide Ağrılarına Karşı Önerilen Doğal Tedavi yöntemleri

Mide, sindirim sisteminin ana organlarından biridir. Yediğimiz besinlerin toplandığı, midemizin salgıladığı enzimlerle ince fiziksel olarak parçalandığı sonrasında kimyasal olarak sindirilerek bir kısmının emildiği, kalan kısmının ise bağırsaklara gönderildiği sindirim sistemi organımızdır. Mide, sindirimi rahat bir şekilde yapamadığında hazımsızlık meydana getirerek mide rahatsızlıklarına yol açar, mide duvarının normalden fazla asidik karşıma maruz kalmasından dolayı mide sızısına sebep olabilir. Kısacası midemiz sindirim sistemi ve vücut direncinin ana organı olduğundan sağlıklı çalışamadığında çeşitli rahatsızlıklara yol açar.

Mide Ağrıları tedavisi

Mide ağrısı da bu rahatsızlıklardan biri ve en önemlisidir. Mide ağrısı şiddetine bağlı olarak uzun süre kıvranmamıza ve kendimize gelmemize sebep olur. Mide ağrılarının ileri derecede şiddetli olması  mide spazmlarına ve mide kanamalarına yol açar. Mide ağrısı oluşmasında bir çok sebep vardır. Bu sebepler:

1 ) mide duvarlarının asidik karışımlara uzun süre maruz kalması nedeniyle işlevini yerine getirememesi durumunda mide ağrısı oluşur.

2 ) Mide ağzında veya mide duvarında meydana gelmiş olan yaralar ve kanama durumları nedeniyle şiddetli mide ağrıları oluşabilir.

Mide Ağrıları bitkisel tedavi

3 ) Mide çıkışındaki on iki parmak bağırsağı kapakçığının iltihaplanması nedeniyle mide ağrısı veya iltihap durumuna bağlı mide sızısı oluşur.

3 ) Mide içinde sindirim için gerekli sindirim enzimlerinin ve sindirim asitlerinin salgılanmaması durumunda midede parçalanmayı bekleyen besinlerin oluşturdukları gaz sebebiyle mide ağrısı oluşabilir.

4 ) Mide etrafında bulunan iç organlardan, pankreas, safra kesesi, karaciğer gibi organlarda bulunan yaralar nedeniyle veya benzer rahatsızlıklar nedeniyle mide ağrısı oluşabilir.

5 ) Sinir sistemi veya sinirsel durumların yoğun oluşması, stres oluşması gibi durumlarda mide ağrısı orta şiddette gerçekleşir.

 

Mide ağrısı oluşma türleri

Mide ağrıları öncelikle sızı şeklinde gerçekleşirler. Mide sızılarının süreleri uzun olduğunda batma hissi gibi algılanan mide ağrıları oluşur. Mide yaralarından kaynaklı ise yaranın bulunduğu bölge de önce yanma şeklinde sonra şiddetli ağrı şeklinde kendini gösterir. Yemeklerden sonra sindirim sırasında oluşan mide ağrıları kısa süreli ve devamlı şekilde oluşur.

Mide Ağrıları yemekler

Mide ağrısı olması durumunda yapılması gereken tedavi yöntemleri

1 ) Mide ağrısı veya yanması oluşması durumunda tarçını kaynatıp içerek midenin asidik ve bazik dengesini sağlayıp mide ağrısını azaltabilirsiniz.

2 ) Hindistan cevizini ezerek süt ile karıştırıp bulamaç haline getirip yediğinizde midenizi gevşetecek ve mide gazlarınızı alacaktır.

3 ) Elma sirkesi, mide dostu bir besindir ve salataların içerisinde mutlaka olmalıdır.

4 ) Ispanak ve  brokoli gibi sebzeleri çiğ olarak veya kaynatılmış hallerini tükettiğinizde mide dengenizi sağlayarak mide ağrınızı sonlandırır.

Mide Ağrıları iyi gelen bitkiler

5 ) Mide ağrınız olması durumunda bir adet muz yiyerek mide enzimlerinin salgılanmasını ve mide de sindirimin sağlıklı olarak gerçekleşmesini sağlayarak mide ağrınızı sonlandırabilirsiniz.

6 ) Patates çiğ olarak veya haşlanmış olarak yemeniz halinde midedeki suyun emilmesini ve mide ağrınızın geçmesini sağlayabilirsiniz. Mide yarası ve ağrısı şikayetiyle doktora gidildiğinde doktorların önerdiği ilk besin patates olmaktadır

7 ) Mide de sindirimin yavaş olması nedeniyle hazımsızlık oluşması ve bu durumun mide ağrısına yol açması durumunda taze nane yiyerek midedeki sindirimin hızlanmasını sağlauyabilirsiniz.

8 ) Mide ağrısı oluşması durumunda omega 3 bakımından zengin olan keten tohumu bir kase yoğurt ile birlikte yendiğinde midedeki suyu ve asidi emecek ve mide ağrınızı geçirecektir.

9 ) Zencefil çayının gaz giderici özelliği nedeniyle mide ağrınız olması durumunda zencefil çayı içerek midenizdeki gazı yok ederek mide ağrınızı dindirmiş olursunuz.

Mide Ağrıları çaylar

10 ) Midenizde yara varsa ve mide ağrınız bu yaralardan kaynaklı ise rezene bitkisini demleyerek rezene çayını günde 2 fincan içmeli ve mide yaralarınızın iyileşmesini sağlayarak mide ağrılarınızdan kurtulmuş olursunuz.

11 ) Mide kramplarınızdan kurtulmak için  süt ve süt ürünlerine 4 – 5 gün ara vermeli, mide ağrınız çok şiddetli ise kocakarı yöntemi olan sıcak pres uygulamasını kullanarak şiddeti azaltabilirsiniz.

12 ) Kekik yağı bir bardak su içinde içilirse midenizde biriken gazın yok olmasını sağlayarak ağrınızı sonlandıracaktır.

Mide Ağrıları faydalı tedavi

Mide ağrınız olması durumunda yukarıda yazılı olan tedavi yöntemlerini uygulayarak mide ağrılarınızın şiddetini azaltabilir ve mide ağrılarınızdan kurtulabilirsiniz. Doğal yöntemlerin yanında uzun süreli ve şiddetli ağrınız olması durumunda mutlaka doktora başvurmalısınız.

Mide Ağrıları uyku

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir