Coğrafya

Milli parklar ve korunması

Milli parklar ve korunması

Tüm doğal alanların korunması gerekse de teknolojinin ve sanayileşmenin gelişmesi, nüfusun artması ve en önemlisi bilinçsiz doğal alan kullanımı nedeniyle korunma alanları çöplüklere dönüşmektedir.

Milli park nerelere denir

Bilimsel olarak önem taşıyan ya da estetik değeri olan, ulusal ya da uluslar arası nadir görülen doğal ve kültürel değeri olan, korunmaya alınmış dinlenme ve turizm merkezlerinin olduğu doğal alanlara milli park adı verilir. Ülkemizde milli park ilan edilen tam 33 farklı doğal güzellik bulunmaktadır.

Doğanın korunması

Milli parklarımız ülkemizde 1983 yılında yürürlüğe giren bir yasa ile birlikte, milli parklar, tabiatı koruma alanları, tabiat parkları ve tabiat anıtları olarak dört farklı statüde ele alınmaya başlamıştır. Kanuni olarak her farklı doğal statüdeki alana farklı koruma yöntemleri ile sahip çıkılır.

Dünya’da Milli Parklar

Dünya nüfusundaki hızlı nüfus artışının doğal çaşama üzerindeki tehditlerinin artması, insanoğluı turizme cazi­be olan bölgeleri kurtarmaya yönelik çalışmalar yap­maya zorlamıştır. Birleşmiş Milletler’in alt müesseseların­dan önde gelen UNESCO örgütünün desteğinde 1948 yı­lından itibaren koruma alanları oluşturulmaya başlan­mıştır. Çeşitli doğal güzelliklerin, şehir kalıntılarının, ta­rihi eserlerin bulunmuş olduğu bölgeler kamulaştırılarak ko­rumaya alınmış ve böylece ulusal (millî) parklar oluştu­rulmuştur.
Dünya’da biroldukça ülkede bu şekilde oluşturulmuş yüce­sal parklar bulunmaktadır. Ancak, ulusal parkların en yoğun olduğu kıtalar kuzey Amerika ve Afrika’dır.

Amerika Birleşik Devletlerindeki Milli Parklar

ABD, Ulusal park uygulamasının ilk başladığıülkedir. 1864 senesinde ülkede bulunan Yosemite Vadisi, bu fakatçla kamulaştırılan ilk bölgedir. Ancak, ilk resmî ulusal park kavramı 1872 yılında Yellovvstone Ulusal Parkı için kullanılmıştır.

Yellowstone Ulusal Parkı

Dünya’da ilk ulusal park olan Yellovvstone, ABD’nin kuzeyindeki VVyoming, Montana ve idoha eyaletleri arasında bulunur. Bu ulusal parkta gayzerler, şelaleler ve volkanlar en yaygın naturel güzelliklerdir.
Dünya’da doğallığı bozulmamış ender ekosistemler-den biri olan bu parkta birçok bitki ve hayvan türü (boz ayılar, bizonlar, Kanada geyikleri, kurtlar) yer alır.

Afrika Milli Parkları

Afrika Kıtası’ndaki ulusal parklar çoğu zaman savan böl-gelerindedir. Bu parkların en önemli özelliği çok çeşit­li hayvan türlerini barındırmasıdır. Bu parkların en önemlileri; Tanzanya’da yer alır. Serengeti, Selous, Ni-gorongoro, Klimanjero Dağı, Manyara Gölü bu ulusal parklardan bazılarıdır.

Ulusal Parklar ve Özellikleri, milli Parkın Özellikleri nedir ?

Milli parklar ülkemizin kültürel ve zamanı zenginliklerini simgelemektedir. Bölgelere gore yapımlarında yaşanılan ilin kültürel eserleri de vurgulanmaktadır. Ender bulunan eserler ve dinlenme alanı olarak planlanmıştır. Korunmasından bulunduğu sınırın bölge belediyeleri görevli olmaktadır.

Yasalar çerçevesinde milli parklar koruma altında olmaktadır. Turizm halkın gezip görme dinlenme alanı olarak tahsis edilmiştir. Her yıl düzenli olarak ülkemizde ulusal parklar büyük ilgi gördükleri benzer biçimde gerek devlet gerekte özel olarak işletilmektedir.

Ülkemizde bulunan bazı ulusal parlaklarımız

Bursa Uludağ Milli Parkı
Bursa Uludağ Milli Parkı

 

Trabzon Altındere Vadisi Milli Parkı
Trabzon Altındere Vadisi Milli Parkı

 

Manisa Spil Dağı Milli Parkı
Manisa Spil Dağı Milli Parkı

 

Ankara Soğuksu Milli Parkı
Ankara Soğuksu Milli Parkı

 

Balıkesir Kuşcenneti Milli Parkı
Balıkesir Kuşcenneti Milli Parkı

 

Yozgat Çamlığı Milli Parkı
Yozgat Çamlığı Milli Parkı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir