Spor

Olimpiyat Ne Demektir

Kökeni Fransızca’ya dayanan “olimpiyat” kelimesi,’Eski Yunanlılar’dan beri periyodik zamanlarda,çeşitli ülkelerde düzenlenen ve pek çok spor dalının müsabakalarının yapıldığı oyunlar’ anlamındadır.Olimpiyatlarda,sadece amatör sporcular yer alır ve kendi ülkelerini temsil ederler.Spor aracılığıyla dünya halklarını birbirine yaklaştırma felsefesine dayanan olimpiyat oyunları,aynı zamanda spor dünyasının doruğu sayılır.

Antik oyunların tarihi nedir?

Eski Yunan’da köklü ve yaygın bir geleneğe dayanan spor şenliklerinin en ünlüsü,M.Ö. 776’dan başlayarak Elis kent devletindeki Olympia’da Tanrı Zeus’un onuruna dört yılda bir düzenlenen Olimpiyat Oyunları’ydı.Başlangıçta yalnız bir gün süren oyunlar,32 m genişliğinde ve 192 m. Uzunluğunda bir pistte yapılan tek bir koşu yarışını kapsıyordu.Ayrıca,bu stadyumun güneyine düşen hipodromda at yarışları yapılıyordu.Sonraki yıllarda oyunlara değişik mesafelerde koşu yarışları,disk ve cirit atma,uzun atlama,boks,güreş,pentalton ve atlı araba yarışı eklendi.Dinsel tören ve eğlencelerin de eşlik ettiği oyunların süresi M.Ö. 472’den sonra,kapanış töreni çerçevesinde ödüllerin ve şampiyonlar için bir şölenin verildiği son günle birlikte beş güne çıkarıldı.Ama bu süre,bazı oyunlarda değişebiliyordu.Yalnız özgür Yunanlılar’a açık olan Olimpiyat Oyunları’nda iki yüzyıl boyunca başta Atina ve Sparta olmak üzere bir düzine dolayında Yunan kentinden gelen şampiyonlar katıldı.Sonraki dönemde,bu ilgi en uzak Yunan kolonilerine kadar yayıldı.Kaynaklara göre kadınlar oyunlara ne yarışçı ne de izleyici olarak katılabiliyordu.Demeter rahibelerini kapsamayan bu kısıtlamanın nedeninin,oyunların çoğunluğunda,sporcuların çıplak olarak yarışması olarak tahmin edilmektedir.Kazanma hedefinin önde olduğu Olimpiyat Oyunları’nda oyunculara ödül larak yalnıca zeytin dallarından çelenk takılırdı.Ama kentler şampiyonlarını büyük armağanlarla ödüllendirdiğinden,yarışçılar oyunlara sıkı biçimde hazırlanır ve genellikle bütün zamanlarını spora ayırırlardı.Kahraman düzeyine çıkarılan şampiyonlar için ozanlar övgü dolu şiirleri okur,heykelciler güçlerini ve güzelliklerini mermerden heykellerle ölümsüzleştirirlerdi.Yunanistan’ın M.Ö. 2. yüzyıl ortalarında Roma egemenliğine girmesinden sonra,Olimpiyat Oyunları,sönükleşmeye yüz tuttu.Önceleri yarışma havasının ağır bastığı spor şenlikleri,Romalılar’la birlikte dövüş sporlarına dayalı seyirlik oyunlara dönüştü.Sonunda İmparator 1.Theodosius,büyük olasılıkla pagan törenlerini yaşatan bir geleneğe son verme düşüncesiyle 393’te resmen Olimpiyat Oyunları’nı kaldırdı.

Modern oyunların tarihi nedir?

Olimpiyat Oyunları’nın uluslar arası nitelikte yeniden canlandırma düşüncesi ilk kez Kasım 1892’de ‘Atletik Sporlar Birliği’nin bir toplantısında Fransız ‘Pierre Coubertin’ tarafından ortaya atıldı.Coubertin’in yürüttüğü kamuoyu oluşturma çalışmaları,tasarının Haziran 1894’te Paris’te düzenlenen uluslar arası bir spor konferansında benimsenmesini sağladı.Bu amaçla hemen,Uluslararası Olimpiyat Komitesi(IOC) oluşturdu.1900’de Paris’te düzenlenmesi düşünülen ilk Olimpiyat Oyunları,daha sonra yeri de değiştirilerek öne alındı ve Nisan 1986’da Yunanistan Kralı 1.Georgios’un koruması altında Atina’daki ilk modern olimpik stadyumda yapıldı.Oyunlarda 13 ülkeden gelen yaklaşık 300 oyuncu 10 ayrı sporda ve 42 dalda yarıştı.

Olimpiyatlar’ın düzenlendiği diğer ülkeler hangileridir?

Daha sonraları,Olimpiyatlar’ın yapıldığı kentler ve ülkeleri sırasıyla şunlardır:

1900-Paris(Fransa)

1904-St.Louis(ABD

1908-Londra(İngiltere)

1912-Stockholm(İsveç)

1916-1.Dünya Savaşı nedeniyle yapılamadı.

1920-Anvers(Belçika)

1924-Paris(Fransa)

1928-Amsterdam(Hollanda)

1932-Los Angeles(ABD)

1936-Berlin(Almanya)

1940-2.Dünya Savaşı nedeniyle yapılamadı.

1944-2.Dünya Savaşı nedeniyle yapılamadı.

1948-Londra(İngiltere)

1952-Helsinki(Finlandiya)

1956-Melbourne(Avustralya)

1960-Roma(İtalya)

1964-Tokyo(Japonya)

1968-Mexico City(Meksika)

1972-Münih(Almanya)

1976-Montreal(Kanada)

1980-Moskova(Rusya)

1984-Los Angeles(ABD)

1988-Seul(Kore Cumhuriyeti)

1992-

1996-Atlanta(ABD)

2000-Sydney(Avustralya)

Olimpiyat Oyunları programı kapsamına alınmış sporlar hangileridir?

Kapsama alınmış sporlar şunlardır:

At yarışı,atıcılık,atletizm,basketbol,bisiklet yarışı,boks,çim hokeyi,eskrim,güreş,futbol,halter,hentbol,jimnastik,judo,kano,kürek,masa tenisi,modern pentatlon,okçuluk,sutopu,tenis,tramplen atlama,voleybol,yelken ve yüzmedir.

Olimpiyatlarda Türk Sporcuları neler yapmışlardır?

1896’daki Atina Olimpiyat Oyunları’na katılmak üzere Yunanistan’a giden ilk Türk güreşçi Koç Mehmet,Osmanlı Devleti’nin Uluslararsı Olimpiyat Komitesi’ne üye olmaması nedeniyle yarışmalara alınmadı.Olimpiyat düşüncesinin yayılması amacıyla 1906’da yine Atina’da düzenlenen ve IOC’nun kuralları dışında gerçekleşen Olimpiyat Oyunları’na da sporcu gönderen Osmanlı Devleti,bu Ara Olimpiyatlar için Galatasaray Lisesi’nden Yorgo Albirantis’i seçti.Albirantis,10 m.’lik ipe tırmanma yarışmasına 11,4 sn. ile birinci oldu.1912 Stockholm Olimpiyatları’ndan itibaren ise nerdeyse her sene Olimpiyat Oyunları’na katılan ülkemizin sporcuları,küçümsenmeyecek başarılar elde ettiler.En başarılı olduğumuz dallar ise güreş ve halterdir.Biatlon,Bobsled,buz hokeyi,kayak,kayak krosu,kayakla atlama ve kayakla iniş gibi dalları içeren Kış Olimpiyatları’nda ise,1936 yılından beri hiç başarı elde edilememiştir.

En başarılı sporcularımız hangileridir?

H.Gemici,A.Bilek,N.Akar,M.Dağıstanlı,G.Bilge,B.Şit,C.Atik,N.Süleymanoğlu ve H.Yerlikaya,A.Ayık,H.Güngör,H.Kaplan,M.Sille,K.AyvazA.Kireççi,T.Kış’dır.

Sydney 2000 Olimpiyat Oyunları:

Bir yüzyılı aşan tarihe sahip olan Olimpiyat Oyunları’nın en sonuncusu,geçtiğimiz sene Avustralya’nın başkenti Sydney’de gerçekleşti.Şimdiye dek yapılan en muhteşem ve görkemli olimpiyat organizasyonu olarak kabul edilen Sydney 2000 Olimpiyat Oyunları,hem meşalenin yakıldığı başlangıç töreniyle,hem de kapanışıyla spor tarihine geçti.

Olimpiyat Oyunları’nın açılış töreninde,Avustralya çölleri’nde göçebe olarak yaşayan Aborijinler’in dans gösterisinden,değişik ülkelerin kültürlerini sergilediği oyunlara,görsel bir şölen yaşandı.Kapanış töreni ise en az açılış kadar görkemli ve ilginçti.

alttaki resim:tramplenden atlama.

2004 Olimpiyat Oyunları nerede gerçekleşecek?

Henüz belli olmamakla beraber,İstanbul’da gerçekleşmesi bekleniyor.

Kaynaklar:

Ana Britannica Ansiklopedisi Cilt 24

Temel Brittanica Cilt 13

Konuyla ilgili Internet siteleri(View Images ve Olympic Hopefuls)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir