Tiyatro

Shakespeare’in Etkisi

William Shakespeare. İngilizce’nin en büyük yazarı. Yazdığı her oyun ile kitleleri peşinden sürükledi. Sadece yazarak 16. yüzyıldan beri belki de milyarlarca insanın hayatını etkiledi. Etkilemeye de devam edecek. Evrensel ve zamansız birisi
Shakespeare. Sınırların ötesindedir ve coğrafsızdır. Yaşadığı dönemde olduğu kadar güncel birisi. Günümüzün ötesinde bir yazımı var. Aynı zaman ironi yapmaya bayılır Shakespeare. Akademik çalışmalarla aranan bir çok sorunun cevabı Shakespeare’in oyunlarında saklıdır. Yazdıkları hep tutarlıdır. Kendisiyle hiç çelişmez. 7’den 70’e herkese dair mutlaka ama mutlaka bir şeyler söylemiştir yazdıklarında. Hayatın her dönemine başka bir bakış açısı vardır. Karakterlerini öyle bir anlatır ki; karakterleri yargılamazsınız. Karakterleri anlamaya çalışırsınız. Karakterler kendini çok iyi savunur. Empati yaptığınızda ister istemez hak verirsiniz. “Ben olsam ben de aynısını yapardım.” dersiniz.

William Shakespeare’in Hayatı:

En büyük oyun yazarlarından biri olarak değerlendirilen İngiliz şair William Shakespeare, yarattığı karakterlerde insan doğasının en değişmez özelliklerini benzersiz bir şiir diliyle yansıtması dolayısıyla, yaşadığı yüzyıldan bu yana her çağda ve her ülkede en sık sahnelenen oyunlar yazarıdır. 1564 senesinde Warwickshireda Stratford-upon-Avon’da dünyaya gelen Shakespeare’in bunca ününe rağmen, yaşamına ilişkin kati belge ve bilgiler çok azdır.
Shakespeare'in sözleri
Babası ticaretle uğraşan bir işadamıydı. Rönesans şairlerinden olan Shakespeare; büyük bir olasılıkla Stratford’daki ortaokulda öğrenim gördü. 18 yaşlarındayken, kendisinden yaklaşık sekiz yaş büyük olan Anne Hathaway ile evliliğe ilk adımını attı ve bu evlilikten önce bir kızı, sonra biri oğlan öbürü kız ikizler dünyaya geldi. Bu sıralarda Stratford’u terk eden Shakespeare’in, bundan sonra 1592’ye kadar ki dünyasına ilişkin bilgi yoktur. Bu tarihte bir oyun yazarının yazdığı bir kitapçıkta Shakespeare’e değinilmesi, hatta onun başkalarının oyunlarını çalmakla kabahatlaması dolayısıyla, Shakespeare’in bu sırada bir tiyatro topluluğunda yazar ve oyuncu olarak çalıştığı bilinmektedir. Yılda averaj iki oyun yazan Shakespeare, kendi oyunlarında da ufak roller alıyordu. 1594’e gelindiğinde, Chamberlain Topluluğu’nun önde gelen bir oyuncusuydu. Aynı yıl oyunları yayımlanmaya başladı. Döneminin tüm özelliklerini taşıdığı oyunlarının başarısı üzerine kazancı gittikçe artan Shakespeare’in, Kraliçe I. Elizabeth sürecinin sonlarında varlıklı bir yaşam sürdüğü, kendi oyuncu topluluğu için 1599’da Londra’da yapmış oldurılan Globe Tiyatrosu’nun hisselerinin bir bölümünü satın aldığı bilinmektedir.
Shakespeare'in yaşam düşünceleri
Londra’da birkaç yıl daha kalan Shakespeare, daha sonra Stratford’a dönerek burada yaşamaya başladı ve büyük bir olasılıkla son oyunlarını da burada yazdı. Shakespeare’in, bir bölümü asil bir genci öven, bir bölümü de bir hanıma duyduğu sevgiyi dile getiren Soneler’i son derece duyarlı ve varlıklı bir üslupla kaleme alınmış şiirlerdir.
Shakespeare'in fikirleri
Shakespeare her biri birbirinden değişik komedi ve trajediler kaleme aldı. “Bir Yaz Gecesi Rüyası” adlı komedisinde, bazı kendi halinde kişilerin dükü eğlendirmek için bir oyun sahnelemeye kalktıktan sonra iki lafı bir araya getirememeleri Shakespeare’in benzersiz güldürü kabiliyetini ortaya koyar. Trajedilerinde ise izleyicilerin tüylerini diken diken eden bir gerilim yaratabilmiştir. Biroldukça başka yazar ince esprili komediler, duygusal oyunlar, ürkütücü katliam ve öç alma trajedileri, büyük öyküleri yazmakta ustaydı. Fakat hiçbiri bu tarz şeylerin tümünde birden Shakespeare kadar başarılı olamadı.
william Shakespeare
Bu olağanüstü çeşitliliğin yanı sıra, izleyicilerin ve okuyucuların Shakespeare’in oyunlarında maksimum hayranlık duydukları şeylerden biri, onun yapıtlarındaki karakterlerin “kitap karakterleri” şeklinde gaslıkmemesiydi. Tersine, bu karakterler bir oyunda değil de yaşamda karşılaşıldığında görünür görmez tanınacak kadar gerçek kişilerdir. Aslına bakarsak Shakespeare’in kahramanlarından bazıları, o kahramanın yer aldığı oyunu görmeyen kişilerce bile bilinir. İriyarı, hoşsohbet, cana yakın bir adam olan, eğlenceyi ve şarabı seven Sir John Falstaff bunlardan biridir. Yazarın Henry IV adlı oyununun birinci ve ikinci bölümlerinde geçen Prens Halin arkadaşlarıdır. Shakespeare Henry V’te Falstaff’ın nasıl öldüğünü özetleyen bir sahneye yer vermiş, ama Kraliçe I. Elizabeth’in bu karakteri başka bir oyunda gene görmek istemesi üzerine de Windsor’un “Şen kadınları” adlı komedisinde Falstaff yine ortaya çıkmıştır.
Shakespeare'in düşünceleri
Shakespeare’in karakterleri içinde özellikle ünlü olanlardan biri de, tıpkı gerçek yaşamda olduğu şeklinde, aslabir zaman tam olarak anlaşılamayan, her çağda yoruma açık bir kişiliği olan Danimarka Prensi Hamlet’tir. Acı çekmek yahut kendini öldürerek bu acıyı dindirmek arasında bocalayan Hamlet’in ikilemini, Shakespeare ünlü “Olmak veya olmamak! İşte bütün problem bu!” dizesiyle dile getirmiştir. Shakespeare’in “Hamlet”, “Macbeth” ve “Kral Lear” şeklinde trajedilerinde kahramanların asıl sorunu kendi kusurları yahut zayıflıklarıdır. Bunlar çoğunlukla acımasızlık, hırs, kıskançlık, bencillik şeklinde hoş olmayan özelliklerdir. Öte taraftan Shakespeare gene de öyle canlı karakterler yaratır, onların iç dünyasını ve acılarını öylesine sevecenlikle sergiler ki, izleyiciler onlara yakınlık duyar, başlarına gelenlere üzülür. Shakespeare’in bu şekilde canlı karakterler yaratması, oyunun öyküsü gerçek dışı bile olsa, kişilerin inandırıcı olduğu anlamına gelir. Karakterlerin şiir diliyle konuşmaları bile onların inandırıcılığını zedelemez.

William Shakespeare, 23 Nisan 1616’da Startfort’ta, Ben Jonson ile birlikte katıldığı bir şölenin arkasından yaşam gözlerini kapamıştır. Eserlerinin bir çoğu Türkçe’ye çevrilerek, ülkemizde de sergilenmiş, bazıları da sinema filmi olarak çekilmiştir.

William Shakespeare’in En önemli eserleri:

Shakespeare'in romeo ve julliet
Romeo ve Juliet:

Shakespeare’in dünyaca ünlü oyunu olan shakespeare Birbirlerine kan davası olan iki ailenin çocukları olan Romeo ve Juliet’in aşklarını, başka biriyle evlendirilmek istenen juliet’in tesiri çabuk geçen zehir içer Romeo onu öldü zannederek kendini öldürür, Julietinde Romeo’nun öldüğünü görünce hançerle kendini öldürür. Mevzusu böyledir. Shekespeare’nin dünyanın en ünlü trajedi eseri olarak bilinir. Birçok kez beyazperdeye aktarılmıştır.

Kral Lear: İyi evlat ve Kötü evlat olaylarını içeren oyundur.

Macbeth: arkadaşlara ihanet ve Güce olan düşkünlüğü konu alan dünyaca ünlü oyun’dur.

Hamlet: Shakespeare’nin dünyaca ünlü oyunlarından bir diğeridir. Ülkemiz dahil biroldukça ülkede oynanmış ve filmi yapılmıştır.

Hamlet, Babası öldükten sonrasında anası ile evlenen amcasının babasını öldüren fert olduğunu öğrenmesi ile başlayan ve bundan dolayı öc almayı düşünün ama bunu başaramayan, babasının katili olan amcasınında hamleti öldürme çabalarını konu alan ve en nihayetinde Hamlet, amcası ile beraber birkaç ferdin ölümüyle son kabul eden bir oyundur. Beyazperdeye aktırılan eserlerinden birisidir.

Bir Yaz Gecesi Rüyası: Atina civarlarında yollarını kaybeden 4 sevgili’nin Periler kralının büyüsüne kapılarak gelişen olaylar ve yanlışlıkları mevzu alan bir komedi oyunudur.

Othello: Shakespeare’nin dünyaca ünlü bir diğer eseridir.

Mevzusuna erişince:

Othello parlak zeka bir askerdir. Desdemona adında çok güzel bir hanımla evlenir. Othello kıbrısa savaşa gider. Buyruk eri’nin dolduruşa getirmesi ile kıskançlıktan karısını boğarak öldürür. Daha sonrasında bunun bir plan oldğunu öğrenmesi ile oyun sona erer.  Sinemayada birçok kere aktarılmıştır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir