Genel olarak solunum hastalıkları daha çok bahar ve kış aylarında, soğuğun vücut direncini düşürmesi ve solunum yollarının mikroplar tarafından iltihaplanmasıyla meydana gelir. Beslenme bozukluğu olan çocuklarda, vücudun savunma sistemi bozukluğu için basit bir soğuk algınlığı kolayca zatürreeye dönüşmekte ve beslenmesi normal olan çocuklara nazaran bu çocuklarda, zamanından erken doğan ve düşük doğum ağırlıklı bebeklerde zatürreeye bağlı ölümler daha sık görülmektedir.

Yine sigara kullanan ailelerin çocuklarının, kullanmayan ailelerin çocuklarına göre 2 kat daha fazla solunum yolu hastalıklarına yakalandıkları tespit edilmiştir.
Çocuğunuzun zatürree Olmasını Önlemek İçin:
*Hasta olmasını beklemeden, düzenli aralıklarla Sağlık Kuruluşlarına götürün.
*bir yasına gelmeden asılarını zamanında ve eksiksiz yaptırın.
*Yanında sigara içmeyin, içilmesine izin vermeyin.
*Bebeğinizi ilk altı ay sadece anne sütü ile besleyin.
zatürree Belirtileri:
Birkaç gün süren solunum yolu enfeksiyonunu takiben, birden başlayan üşüme, titreme ve yüksek ateş öksürük hızlı solunum, huzursuzluk, burun kanatlarının solunuma katılması gibi durumlara karşı anne ve babalar uyanık olmalıdır
Zatürreede Tehlike Belirtileri:
*Siz bir nefes alıp verinceye kadar, çocuğunuz 2-3 kez veya daha fazla nefes alıp, veriyorsa.
*Nefes alıp verirken göğsünden hırıltılı sesler geliyorsa.
*Dudaklarının çevresi mor bir renk almışsa.
*Nefes alırken kaburgaları içeriye doğru çöküyorsa.
*Bebek yada çocuk beslenemiyor, sıvı gıda alamıyorsa, çocuğunuzu vakit kaybetmeden en yakin sağlık kurulusuna götürün.
Zatürreede Ev Bakimi:
*Bebeği sıcak tutmak
*Sik sik emzirmeli yada beslemeli, hastalıktan sonra beslenmesini anlatmalı, bol sıvı gıdalar vermeli,
*Burnunu temizlemeli,
*Boğazını ilik içeceklerle yumuşatmak
*Basit gribal enfenksiyorlarda dahil olmak üzere doktora danışmadan kesinlikle çocuklara antibiyotik verilmemelidir. Çocuklara gereksiz yere verilecek her antibiyotik onlarda zamanla mikroplara karsı bir direnç oluşturur ve çocuğun vücudu antibiyotiklere karsı dirençli hale geldiği için de çok daha önemli hastalıklarda bu antibiyotiklerin etkinliği azalır. Öksürüğü, nezlesi olan, boğazı ağrıyan ve kusması olan çocukların çoğu basit önlemlerle ilaç kullanmadan kendi kendine iyileşebilir. Ancak bazen de zatürreeye dönüşebileceği ve çocuğun hayatini tehlikeye sokabileceği unutulmamaldır.