Zigana eteklerinde kurulmuştur. Yapı olaraka zor bir bölgede kurulmuştur. Sümela yapının dibinde Meryemana deresi bulunmaktadır.

Sümela Manastrının yapılışı hakkında bir çok rivayet vardır.  En çok İnanılan inanışa göre burayı Atinalı iki  rahibin inşa ettirdiği yönündedir.  Rivayette göre bu iki rahip rüylarında Hazreti isa ile Meryem Anayı görmülerdir. Gördükleri yerde Sümela’nın bulunduğu bölgedir. Birbirlerinden habersiz yola çıkan bu iki rahip karşılaştıklarında rüyalarını anlatmış ve birliket karar alarak Sümela manastırının temelini atmışlardır. Tarihte manastrının gerçek adı meryem ana manstırıdır. Tarihte manastrının M.S. 365 yıllında tamamlandığı tahmin ediliyor.

Sümela Manastrı özel kılan ise Hazreti Meryem ananın resmidir. Zaman içerisinde manastrı içerisinde yangınlar çıkmış bir çok değer kaybolmuştur. Türkiye Cumhuriyeti kurulduktan sonra manastır restorasyon edilerek günümüze kadar gelmiştir.

Sümela Manastırı,

Trabzon ili, Maçka ilçesi, Altındere köyü sınırları içerisinde yer alan Panagia (Meryemana) deresinin batı yamaçlarında Mela (< Yunanca siyah)tepesi üzerinde deniz seviyesinden 1.150 m yükseklikte yer alan bir Rum
manastır ve kilise kompleksi olup, tam adı Panagia Sumela veya Theotokos Sumela`dır.
Sümela Manastırı 654
Manastırın yapılışı ve yapımı hakkında efsaneler mevcuttur. İnanışa göre burayı Atina’lı Barnabas ile Sophronios adlı iki rahip yapmıştır. Bu iki rahip rüyalarında Hz. İsa ve Hz.Meryem’i görmüş ve gördükleri yer Sümela’nın bulunduğu yerdir. Birbirinden habersiz olarak yola çıkan bu iki rahip birbirlerine gördüğü rüyayı anlatınca beraber manastırın temelini atmışlardır. Manastırın asıl adı Meryem Ana Manastırı’dır. Sümela ise bunun Rumcadaki adıdır. Manastırın M.S 395 yıllarında tamamlandığı tahmin edilmektedir. Trabzon Rum İmparatoru III. Alexios döneminde yapılan bu eserin yapımına katkı vermiştir. Bu yüzden eserde kurucusunun III. Alexios olduğuna dair deliller bulunmaktadır.
Sümela Manastırı 3
Sümela’yı Hristyanlar tarafından değerli kılan en önemli nokta ise Hz. Meryem resmidir. İnanışa göre bu manastırda Hz. İsa’nın havarilerinden olan Aziz Lukas’ın çizdiği Hz. Meryem portresi manastırı kuran rahiplerle birlikte buraya gelmiştir. Ancak bugune kadar herhangi bir resim bulunamamıştır. Manastır bazı dönemlerde dönemini yitirmiş çeşitli yağmalamalara maruz kalmıştır. define avcıları tarafından sıklıkla kazılmış ve bir süre sonra harabeye dönüşmüştür. İçinde çeşitli yangınlar çıkmış ve birçok tarihi değeri kaybolmuştur.
Sümela Manastırı 5

Trabzon fatihi Fatih Sultan Mehmet burayı aldıktan sonra manastırın haklarına dokunmayacağına dair bir ferman yayınlamıştır. Yavuz Sultan Selim buraya iki büyük şamdan hediye etmiştir. Diğer zamanlardaki padişahlar da buraya dokunmamışlar ve çeşitli onarımlarla gelişmesini sağlamışlardır.

Manastıra ulaşım ise; belirli bir yere kadar araçlarla ulaşım sağlanır. Daha sonra ormanın içinden bir patika izlenir. Uzun ve dar merdivenler çıkıldıktan sonra manastıra ulaşılır. Manastır daha sonra Türkiye Cumhuriyeti tarafından restore edilerek günümüz halini almış ve turizme açılmıştır. Hala Trabzon şehri için büyük turistik önem taşıyan Sümela her yıl binlerece kişi tarafından ziyaret edilmektedir. 2010 yılında özel bir izinle Meryem Ana’nın göğe yükselişi sebebiyle burada bir ayin yapılmıştır. Bu ayin 88 yıl aradan sonra yapılan ilk ayindir.

Sümela Manastırı Tarihi

Sümela Manastırının Bölümleri

Başlıca bölümleri; öğrenci odaları, ana kaya kilisesi, birkaç şapel, misafirhane, kütüphane ve kutsal yazmalardır. Bu bölümlerin kaplamış olduğu alan oldukça geniştir. Manastırın hemen girişince su ihtiyacını karşılayan kemer dikkati çekmektedir. Birden çok gözlere sahip olan kemer, Trabzon Belediyesi tarafından restore edilerek, zamanımıza kazandırılmıştır.

Uzun bir merdivenden çıkarak manastırın merkezi noktasına ulaşıyorsunuz. Girişin yanında dikkat çeken muhafız odaları bulunmakta, buralarda bulunan merdivenlerle manastırın iç mekanına girilmektedir. İçeri girdiğiniz de sol tarafta manastır için önem teşkil eden ve kilise olan odalar yer almaktadır. Hemen sağ tarafta ise kütüphane vardır.

Sümela Manastırı hikaye

Manastırın ana ünitesi durumunda olan kaya kilisesi ve ona entegre şapelin içten ve dıştan fresklerle donatılmıştır. Bu fresklerin 3. Alexios dönemine ait olduğu sanılmaktadır. Şapellerde yer alan fresklerin ise 18.yüzyıla ait olduğu sanılmaktadır. Manastır içerisinde birçok freskin kaybolduğu anlaşılmaktadır. Duvarlar kazındıkça altından çıkan freskler, birçok dönemde manastırın fresklerle sürekli donatıldığını düşündürmektedir. Küçük bir şapelin duvarında resmedilen fresk, ejder ve iki aziz olan Georgios ve Demetrios’u tasvir etmektedir.

Sümela Manastırı esk görüntüsü

Geleneksel lezzetler

Trabzon Maçka ilçesinin geleneksel yemeklerini tatmak için manastır gezisinden sonra, Sümer Restorana uğrayabilirsiniz. Deniz ürünlerinin menüde göz doldurduğu restoranda, geleneksel tatları da görebilirsiniz. Soğuk meze çeşitlerinden, Special olarak misafirlere sunulan bakır tavada tereyağlı alabalık, damak tadına önem verenler için ideal tercihler olabilir.

Sümela Manastırı

Sümela manastırının hemen altında bulunan Sümela Sosyal tesisleri, muhteşem doğa manzarasıyla sizleri ağırlıyor. Saç kavurmadan, ün yapmış Karadeniz pidesine kadar meşhur geleneksel damak lezzetlerini burada bulmanız mümkün. Ayrıca bu restoranda, içki servisi de yapılmaktadır.

Sümela Manastırı iç kısım

Sümela Manastırı Giriş Ücreti Ve Ziyaret Saatleri

Sümela Manastırına girişler ücretlidir.

Müze kartla bir sene boyunca 2 kez ziyaret etme şansınız var. Eğer müze kart plusa sahipseniz, istediğiniz kadar ziyaret yapabilirsiniz.

Müze kartı olmayanlar için uygulanan ücret tarifesi 15 liradır.

Yazın saat sabah 9’da açılan Sümela Manastırı, akşam 6’da kapanıyor. Kışın ise sabah 8, akşam 4 arasında ziyaret etme imkanınız var.

Sümela Manastırı eserler

Sümela Manastırı Konaklama

Trabzon’un en güzel ilçelerinden biri olan Maçka’da, bu tarihi yapıtın gizemli mimarına tanıklık edecekken aynı zamanda, Maçka ilçesinin misafirperverliğine de tanıklık etmiş olacaksınız. Karadeniz’in neşeli insanları arasında güzel bir tatil geçirmek için modern oteller sizleri karşılıyor. Sümela Manastırına en yakın otelden bahsedecek olursak, misafirlerini büyük bir ihtişamla karşılayan Sümela Otelini konaklama da tercih edebilirsiniz. İlçenin merkezine kurulmuş olan modern ve lüks otel, 4 yıldıza sahip. Güler yüzlü hizmet ekibi, rahat odaları ve kaliteli hizmet standartları sayesinde, konaklama zevkiniz, eziyete dönüşmüyor.

Dört yıldızlı otellerin yanında, daha ekonomik bir konaklama düşünenler için ilçede pansiyonlar mevcut. Otele göre kaliteleri ve konforları düşük olsa da, Karadeniz insanının sıcak ve samimi iletişimini orada da hissetmeniz mümkün. Bütçesini daha ekonomik bir konaklama hizmetine göre ayarlamış olanların ilçe içerisinde bulunan pansiyonları değerlendirebilirler. Ayrıca Sümela manastırına en yakın konaklama yeri olarak, Sosyal tesisler var. Hemen Sümela manastırının altında yer alan sosyal tesisler, 2 dubleks villa ve 5 bungalow evle konaklama hizmeti veriyor. Doğayla iç içe olan bu tesis de konaklama için değerlendirilebilecek, alternatifler arasında yer almaktadır.