Türkiye genelinde kürtaj fiyatları nedir? Nasıl belirlenir? Yoğunluk hangi illerdedir?

vli çift yada ikili ilişkiler sonucu meydana gelen gebelikler, bazı gerekçelerden dolayı ( çiftin yasak ilişkisi, aile içerisinde belirlenen kişi sayısı, istenmeyen gebelik, doğru şekilde korunmamadan, v.s) hızlı ve doktor kontrolü ile sonlandırılmak istenebilir. Bunun sonucunda da kürtajla birlikte gelen kürtaj fiyatları ne kadardır? Sorusuna yanıt aranmaktadır. İşte bu yazımızda bu sorunun cevabını anlamlı bir şekilde irdelemeye gayret göstereceğiz.

Öncelikli olarak kürtaj, aile planlamasının tamamen dışındadır. Kürtaj genel olarak ucuz gibi düşünülse de müdahale fiyatını, doktor, hastane, gebeliğin içinde bulunduğu hafta ve kürtaj için kullanılabilecek teknikler etkileyebilmektedir.

Şehir olarak, İzmir, İstanbul, Kayseri, Bursa, Ankara, Adana, Düzce v.s. şeklinde baktığımızda hemen hemen hepsinde fiyatlar farklılık gösterebilir. Bu değişim en temel nedeni ise şehirlerde ki taleplerdir. Talep ve rekabet karşılaştırması yapıldığında haliyle her şehirde fiyatların farklı olduğu gözlemlenebilir.

Ortalama kürtaj fiyatı ne kadardır?

Buna rağmen ortalama kürtaj fiyatı olarak düşünüldüğünde ne kadardır? Şeklinde bakacak olursak, yasal çerçeve içinde 400,00 tl ile 1500,00 tl arasında değişkenlik gösterdiği belirgindir. Fakat her hastanede de kürtaj yapılmadığını unutmamamız gerekir.

Kürtaj yaptırmak isteyenlerin en yoğun olarak kayıtlı olduğu iller ise şunlardır:

Ankara, İzmir, İstanbul, Adana, Antalya, Konya, Edirne, Manisa, Kayseri, Eskişehir, Trabzon, Samsun gibi iller başta gelmektedir.

kürtaj anestezi
Bir medikal kürtaj gebelik gelişmeye son verdiğinde ve sonrasında herhangi bir tıbbi müdahaleye gerek görülmediğinde başarılıdır. Araştırmalar, gebeliklerinin ilk 9 haftasında Mifepriston ve Misoprostol ile medikal kürtaj yapan kadınların %99.5’inin gebeliklerini sonlandırdıklarını gösterdi. Kadınların yalnızca %3’ü ek tıbbi müdahaleye ihtiyaç duydu. Kürtajların %97’sinde, kadınların vücutları kürtajın artıklarından doğal şekilde kurtuldu ve ek bir tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymadı. Kürtajın bir süreç olduğunu anlamanız önemlidir. Uterüsün boşalması ve kürtajın tamamlanması zaman alacaktır. Kanamanın ve doku atılımının 1 ila 3 hafta veya daha uzun sürmesi normaldir. Her kadının vücudu farklıdır.

Eğer şiddetli ağrınız, uzayan şiddetli kanamanız, anormal vajinal akıntınız veya ateşiniz varsa bu bir komplikasyon belirtisi olabilir ve siz hemen bir doktora gözükmelisiniz. Eğer kürtajın başarılı olduğuna dair herhangi bir şüpheniz varsa, kürtaj gerçekleştirdikten sonra bir doktora başvurmalı ve ilaçları aldıktan sonra ultrasona girmelisiniz.

Birçok kadın kürtajın başarılı olup olmadığına kanaat getirebilmektedir. Kadınlar gebelik semptomlarının( mide bulantısı, göğüs gevşekliği, tuvalete gitme isteği) yok olduğunu hissetmiş veya embriyonun atıldığını görmüşlerdir. Kürtajın gerçekleşmesinden sonra ultrasona girerek ilaçların işe yarayıp yaramadığını ve gebeliğinizin son bulup bulmadığını öğrenebilirsiniz. Erken yapılan ultrason size gebeliğin sona erip ermediğini gösterecektir ancak daha iyi olanı ultrason kullanımının Misoprostol kullanımından 10 gün sonra gerçekleşmesidir; zira kürtajların %23’ü ancak 7 gün sonra tamamlanabilmektedir.

Ürin ev gebelik testi, üç hafta öncesine kadar vücuttaki hormonların varlığını sürdürmesi ve aldatıcı veya yanlış sonuç verebileceği sebebiyle, ilaçların kullanımından üç hafta sonra yapılabilir. Vücudunuz dokuyu ve kanı tamamen atmak için, (adet döneminize kadar) günlere veya haftalara ihtiyaç duyabilir. Ultrason uterüste ne olduğunu gösterir. Bazı doktorlar D&C önereceklerdir ancak eğer şiddetli ağrı, ateş veya bir enfeksiyon belirtisi göstermiyorsanız beklemeniz ve vücudun doğal yollardan kendisini temizlemesine izin vermeniz daha iyi olacaktır. D&C girişimsel bir uygulama olup risk taşıyabilir ve acı verici olabilir.

istenmeyen gebelikte kürtaj

Daha bilimsel bilgi:

Yapılan araştırmalar, özellikle Mifepriston içeren protokollerle medikal kürtaj yapan kadınların birçoğunun kürtajın tamamlanıp tamamlanmadığını değerlendirebildiğini belirtmektedir. Araştırmacılardan biri, Çin, Küba ve Hindistan’daki Mifepriston-Misoprostol klinik denemelerine dair verileri kullandı. “222 kadından hiçbiri, kürtaj tamamlanmadığı halde yanılarak kürtajın tamamlandığı kanısna varmadı. Kadınlardan 110, kürtaj tamamlanmış olmasına rağmen, yanılarak henüz kürtajın tamamlanmadığna inandılar, ancak bu yanılsama önceden öngörülmemiş olsa da onları profosyonel bir yardıma müracaat etmeye itmiştir.”1 Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşayan kadınları inceleyen bir diğer çalışmaya göre; “Kadınlar ve klinik görevlileri, ultrason ve fiziksel muayene olmaksızın, Mifepriston ve Misoprostol ile yapılan medikal kürtaj boyunca gebelik kesesinin atılımı konusunda kanaat getirebilmektedirler.
Kimler kürtaj olabilir?

İstenmeyen hamilelik için gebelik sonlandırma (rahim tahliyesi)esnasında aranan şartlar şunlardır:

Gebelik 10+0 haftayı aşmamış olmalıdır (gebelik haftanızı hesaplamak için tıklayın).
Dikkat: Gebelik haftası hesaplanırken doktor tarafından yapılan ultrasonografi esas alınır. Son adet tarihinden itibaren hesaplanan gebelik haftası çoğu zaman Ultrasonografi ile hesaplanan hafta ile uyumluyken, son adet tarihinin yanlış biliniyor olması, gebelik haftası hesaplanırken hamile kalınan tarihin başlangıç noktası olarak alınması (gerçekte hamilelik haftası bu hesaptan iki hafta ileridir) gibi nedenlerle ultrasonografi ölçümleri sizin hesabınızdan daha farklı çıkabilir.

Evli olan kadınlarda eşler de müdahaleye izin ve onay vermelidirler.

18 yaş altı genç kızlarda ebeveyn müdahale için onay vermelidir.

Evli olmayan ve 18 yaş üstü olan kadınların kendi onayları yeterlidir.

Yukarıdaki koşullara uyulduğunda ülkemiz yasalarına göre istenmeyen gebelik sonlandırması işlemi kadınlarımıza tanınmış olan çağdaş bir haktır. Yapılan işlem gizli kalır.

Bunun yanında:

acil kanamalı bir şekilde baş vuran kadınlarda kanama hayati tehlike taşıyorsa kendi onayı dışında bir onay aranmaz.
10 haftayı aşan gebelik durumunda bebeğin ölü olması veya ciddi bir sakatlığı bulunması durumunda (“bebeğin doğduğunda yaşamını derinden etkileyecek sakatlığı bulunması” hekimlerin kurul oluşturarak üç imzayla onayladığı bir durum olmaldır) rahim tahliyesi sınırı 10 haftayı geçebilir.

Kürtaj nasıl yapılır?

Kürtaj olmaya karar verdikten sonra kliniğimizde yaptığımız değerlendirme ve ultrasonografi sonrasında işlem ya aynı gün ya da belirlenen başka bir günde hastane koşullarında gerçekleştirilir. İşlem için 5 saatlik bir açlık ve susuzluk süresi esastır.

kürtaj ultrason

Anestezi doktoru tarafından verilen genel anestezi sonrasında (burada uygulanan genel anestezi hafif bir anestezidir ve büyük ameliyatlar için uygulanan anesteziye göre daha çok derin uyku şekklinde de tarif edilebilir) işlem vakum yöntemiyle yapılır ve yaklaşık 5 dakika sürer.

Kliniğimize baş vuran hastalarımızda kürtaj işlemi esnasında aşağıdaki aşamalardan geçilir:

Randevu alınması:

İstenmeyen gebelik sorununuz için değerlendirme öncesi randevu almanız gerekmektedir. Bu randevuda muayene yapılacak ve size işlemle ilgili ayrıntılı bilgiler verilerek aklınızdaki tüm sorulara yanıt verilecektir.

kürtaj gerekli mi

Muayene ve bilgilendirme:

Muayenehanemizde yapılan ultrasonografi değerlendirmesi ile gebelik haftanız teyid edildikten sonra işlemle ilgili ayrıntılı bilgi verilecek ve işlem için hastane randevu zamanı kararlaştırılacaktır. İşlemin aynı gün olmasını istiyorsanız günün son saatlerine uyunuz ve 5 saatlik açlık ve susuzluk sürenizi bu muayene randevusundan bir-iki saat sonrasına denk gelecek şekilde ayarlayınız.

kürtaj çeşitleri

Hastanede yapılan işlemler:

Hastaneye gittiğinizde resepsiyon bölümünden kaydınızı yaptırdıktan sonra odanıza alınacaksınız. Burada gerekli işlemleri takiben müdahale odasına alınacak, anestezi doktorunun verdiği hafif anestezi sonrasında Dr. Kağan Kocatepe tarafından vakum ile kürtaj işleminiz uygulanacaktır.

Müdahale masası adı verilen jinekolojik masada siz uyuduktan sonra spekulum adı verilen bir alet vajinaya yerleştirilir ve vajina ve rahim ağzının dezenfeksiyonunu takiben rahim ağzından rahim içine gebelik haftasına göre değişen çapta karman kanülü adı verilen tek kullanımlık plastik bir boru yerleştirilir. Karman kanülü adı verilen bu borunun arkasına iliştirilen vakum aleti yardımıyla gebelik kesesi boşaltılır. Bu işlem gebelik haftasına göre 3-5 dakika sürer. Bundan sonraki gebeliklerinizin olumsuz etkilenmemesi için vakum yöntemi kullanılmaktadır.

Eğer tercih ederseniz işlemin bitiminde gebelikten korunmanız için rahim içi spiral uygulaması da yapılabilir.

kürtajda kullanılan malzemeler

İşlem için tercih ettiğimiz anestezi şekli her ne kadar genel anestezi olarak adlandırılsa da gerçekte derin uykuya dalmanız için anestezi uzmanı tarafından damardan ilaç verilmesi şeklindedir ve işlem bittikten sonra dakikalar içerisinde bilinciniz tekrar yerine gelir.

Uyanmadan hemen önce verilen ağrı kesiciler uyandıktan sonra da az ağrı duymanıza yardımcı olur.

kürtaj enjektörler

Soldaki resimde Karman kanülleri muhtelif çaplarda görülmektedir. Tek kullanımlık ve plastikten olan bu boru şeklindeki aletlerin ucu künttür ve rahim iç tabakasına zarar verme ihtimali azdır.

Solda gördüğünüz vakum enjektörleri ise Karman kanülü ile birleştirilir ve enjektörün içinde oluşan negatif basınç yardımıyla vakum kürtaj işlemi uygulanarak rahim içinin boşalması sağlanır.

İşlem bittikten sonra müdahale odasında uyanmanız beklenir ve sonra sedyeyle odanıza alınırsınız.

Kendinize geldikten sonra su içebilir hafif bir şeyler yiyebilirsiniz. Bir kaç saatlik bekleme süresinin sonunda evinize dönmek için taburculuk işlemleriniz yapılır.

Kan uyuşmazlığınız varsa (sizin kan grubunuzun Rh(-), eşinizin kan grubunun Rh(+) olduğu durumlar) “uyuşmazlık “iğnesi” adı verilen iğne de bu aşamada veya siz uyanmadan önce uygulanır. Bu iğne işlemden sonra en geç 72 saat içinde uygulanmalıdır. Amacı bundan sonraki gebeliklerinizin kan uyuşmazlığından etkilenmesinin engellenmesidir.

Taburcu olduktan sonra günlük işlerinizi yapabilirsiniz ancak ilk 12 saat araba kullanmamalı ve dikkat gerektiren işlerden sakınmalısınız.
Size verilen antibiyotiği düzenli kullanmalısınız. Şiddetli ağrılar genellikle söz konusu olmamakla birlikte reçete edilen ağrı kesiciyi kullanabilirsiniz.
Bir hafta -10 gün sonraki kontrol muayenesine kadar ilişki, ağır egzersiz ve deniz,havuz ve küvet şeklinde banyodan uzak durmalısınız.

Kürtaj işlemi hangi amaçlarla yapılır ? Küretajın çeşitleri nelerdir?

1. Gebelik Boşaltımı İşlemi (gebelik sonlandırılması, tıbbi tahliye, istenmeyen gebelik sonlandırması)

Doğurganlık çağındaki kadınlarda en çok uygulanan kürtaj şeklidir. İstenmeyen gebeliklerin sonlandırılması amacı ile yapılır ve tıbbi tahliye olarak da ismlendirilir. Ülkemizde kanunen18 yaşından büyük kadınlarda 10 haftaya kadar kendi rızası ile yapılır, resmi olarak evli ise eşinin onayı alınır. Dünyanın pek çok ülkesinde ve de bizde gebelik sonlandırılması (kürtaj işlemi) halen “vakum tekniği” ile yani enjektör içersine negatif basınçla çekme şeklinde uygulanmaktadır. Bu vakum tekniği ile  kürtaş işleminin safhaları sitemizin diğer sayfalarında detaylı bir şekilde anlatılmaktadır. (Sayfanın altında  ve yanında ilgili bağlantılar verilmektedir)

kürtaj vakum

2. Probe Küretaj (PC)

Kanama bozukluklarında , düzensiz fazla kanamalarda ve özellikle menopoz sonrası kanamalarda teşhis bazen de tedavi amaçlı yapılan işlemdir. Özel aletler (küret) ile rahim içi dokusu kürete edilir yani kazınır. Amaç rahim içindeki kanamaya sebep olan dokunun ve kalınlaşmış endometriyum un tamamını almaktır. Şiddetli ve uzun süreli kanamalarda hem altta yatan sebebi tespit edebilmek  hem de aşırı kanamayı durdurmak amacıyla uygulanabilir.

Bu işlem sayesinde patolojiye gönderilen küretaj dokusu ile; endometrial hiperplazi, rahim kanseri, rahimde yaşa bağlı zayıflama (atrofi) teşhisi konabilir.

3. Fraksiyone küretaj (FC)

Uygulanış amacı probe kürtaj ile hemen hemen aynıdır. Ancak burada rahimin içini döşeyen zar tabakasından ve rahim ağzının içini döşeyen kanaldan da ayrı ayrı örnekler alınır ve patolojik incelemeye gönderilir. Özellikle rahim kanseri ve rahim ağzı kanserinin ayrımında önemli bir teşhis aracıdır. Rahim içi kanaldan parça alınmasına “endoservikal küretaj” ismi de hekimler tarafından  verilmektedir.

4. Revizyone küretaj (Rest küretaj,RC)

Kendiliğinden olan bir düşükten sonra içeride kalan fetusa yada placentaya (eş)  ait parçaları temizlemek için yapılan kurtaj a verilen isimdir. Düşüğün tam olduğu yani içeride parça kalmadığı düşünülse bile revizyone küretaj yapılabilir. Tekniği normal gebelik sonlandırmadaki teknik ile de aynı olmasına rağmen bazen içeride kalan plasenta parçaları rahim içine yapışmış olabileceği için ,rahim içini tam temizleyebilmek için metal küret aletlerinin de kullanılması gerekebilmektedir.

Ayrıca doğumdan sonra içeride plasenta (çocuğun eşi plasenta olarak ismlendirlmektedir) parçaları kaldığından şüpheleniliyorsa ( buna “rest plasenta”  da denmektedir), özel küretler ile kalan parçalar alınır. Bu işlem de revizyone kürtaj olarak değerlendirilir. Diğer adı bomm küretajdır ( bum kurtaj).

kürtaj rest küretaj

5. Endometrial Dating (günleme işlemi)

İnfertilite (kısırlık) teşhisinde yumurtlamanın yani ovulasyonun olup olmadığını anlayabilmek için adet adetin 21. gününde rahim içersinden  bir örnek alınır.

Yumurtlamadan sonra salgılanan progestron hormonunun etkisi ile endometrium sekresyon (salgılama) fazına girer. Endometrial dating’ de amaç endometriyum durumunun adet siklusu ile uyumlu olup olmadığı anlamaktır. Bu amaçla rahim içinden özel bir küret ile tek ve küçük bir küçük örnek alınır. Günümüzde bazı merkezlerde bu endometriyal dating işlemi için plastik özel kanüller (pipelle kanülü) kullanılmakta ve bu işeleme “pipelle biopsi” ismi de verilmektedir.

Yumurtlama varlığını ve aynı zamanda kalitesini test etmek amacıyla yakın bir tarihe kadar oldukça yaygın uygulanan bu yöntem (endometrial dating) yani rahim iç tabakasının günlemesi invaziv bir yöntem olduğu için  artık günümüzde yavaş yavaş geçerliliğini yitirmektedir ve giderek daha az sayıda jinekolog bu işlemi talep etmektedir.