Spor

Türkiyede Binicilik

İnsanlık tarihinde büyük bir öneme sahip olan atın Türkler tarafından MÖ. 6 yy’da evcilleştirildiği çeşitli kaynaklarda yer alıyor. Türkler, ata karşı sevgi ve ilgi göstermek yanında, atlarla ilgili birçok bilgiler edinmişler ve atın eğitiminden başlayıp hastalıklarına kadar her şeyiyle ilgilenmişlerdi.

Osmanlılarda ilk at yarışları 1326 yılında Orhan Gazi zamanında yapıldı. Osmanlılarda geleneksel olarak yapılanlar dışında, günümüz anlayışına yaklaşan at yarışları, düzenli olarak ilk kez 1881 yılında Sultan Abdüllaziz döneminde başladı.
Sultan Abdülaziz dönemindeki yarışmalardan sonra ünlü mirasyedi Veliefendizade, bugün Veliefendi Tesisleri’nin bulunduğu yerde birkaç arkadaşıyla birlikte sistemsiz olarak at yarışları düzendi.

Türkiye’de çağdaş anlamda binicilik ise 1910’lu yıllarda başladı ve 22 Mart 1913’te Sipahi Ocağı’nın kurulmasıyla da düzenli bir kulüp çalışması olarak resmen kabul edildi.
Türkiye’de ilk binicilik okulu 1911 yılında Harbiye Nazırı Mahmut Şevket Paşa tarafından “Binicilik ve Tatbikat Okulu” adı ile kuruldu. Binicilik sporunda uluslararası düzeydeki ilk katılımımız, 1931’de Bulgaristan’da düzenlenen binicilik karşılaşmalarıdır. Türkiye’de yapılan ilk uluslararası karşılaşma 1931 yılında İstanbul’da düzenlendi ve Türk ekibinin başarısı ile sonuçlandı. Türkiye’deki ilk milli binicilik karşılaşması 1933 yılında İstanbul’da Taksim Stadı’nda yapıldı. Türk binicilik tarihindeki ilk altın madalya ise 1934 Viyana Konkurhipikleri’nde, Teğmen Cevat Gürkan tarafından alındı.

1956 yılında Ankara Atlı Spor Kulübü kuruldu. 1958 yılında Binicilik Federasyonu Beden Terbiyesi Genel Müdürlüğü’ne bağlandı. 1988’den sonra Atlı Spor, Sipahi Ocağı, Galatasaray, Ankara Atlı Spor Kulübü gibi kuruluşların da katkısıyla büyük gelişmeler kaydedilmiştir.
Uluslararası Binicilik Federasyonu’nun 1994 yılında Florida’da yaptığı toplantıda alınan bir kararla, yıllardır Asya Grubu’nda mücadele veren Türkiye, Avrupa Grubu’na alındı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir